Ochrona zdrowia

Ochrona zdrowia

Opieka okołoporodowa do poprawy

Poprawki w opiece okołoporodowej mają dotyczyć nie tylko znieczulenia w trakcie porodu, ale także tego co kobieta doświadcza przed i po porodzie dziecka. To nie jest tak, że przyjazne procedury nie istnieją - owszem są, tylko jest też szpitalna praktyka, która jest pełna bólu i niepewności.

Rośnie liczba zakażonych koronawirusem

Sztab w Ministerstwie Zdrowia z powodu trudnej sytuacji epidemicznej w związku z COVID-19. Problemem jest przede wszystkim wzrost zachorowań, kwestia dostępności szczepionek i leków. Realnie zakażonych może być nawet 70 tysięcy osób dziennie - resort zdrowia czeka na kolejną dostawę szczepionek. Władze chcą zabezpieczyć w nie DPS-y i osoby z grup ryzyka. Lekarze apelują o odpowiedzialność w święta. Anna Wilczyńska.

Новий уряд фінансуватиме телефон довіри для дітей та молоді 116 111  

Телефон довіри для дітей та молоді - 116 111 - з 2024 року фінансуватиметься новим урядом на 100 відсотків, - заявив у п’ятницю депутат від "Громадянської коаліції" Артур Лонцький. "Треба підтримувати наймолодших. Телефон довіри - це базова форма допомоги молодим людям, які перебувають у психічній кризі", - сказав він. 

System diagnostyczny ich nie widzi. Bo lepiej się maskują? "Dziwne"

Ewa rozmawia swobodnie tylko wtedy, jeśli siada obok swojego rozmówcy. Monikę stresuje, gdy rozmówca co chwilę zmienia temat. Magdalena woli ciszę, bo dźwięki zlewają się jej w jeden głośny szum. Wszystkie łączy to, że są kobietami w spektrum autyzmu, a diagnozę otrzymały w dorosłym życiu. Dlaczego tak późno? 

Ruszają konsultacje w sprawie asystencji osobistej

Blisko 700 dni czekania na to, by projekt ustawy o asystencji osobistej był konsultowany społecznie w Kancelarii Prezydenta. Ustawa ma zagwarantować stały i równy dostęp do niej, ma być finansowana ze środków publicznych. Miało być szybko, ale nie jest. Adrianna Otręba.

Długie kolejki do fizjoterapeutów

Nie maleją kolejki do fizjoterapeutów. Pacjenci zmuszeni są do korzystania z płatnych usług, bo czas oczekiwania na wizytę jest zbyt długi, a zakres usług ograniczony. Ministerstwo Zdrowia zapewnia, że monitoruje sytuację. Anna Wilczyńska.

Wydłuża się czas oczekiwania na badanie rezonansem

Szybka diagnostyka to podstawa, a problemem w onkologii jest czekanie. Na badanie i opis rezonansu chorzy czekają średnio trzy miesiące. To dłużej niż w zeszłym roku i dłużej niż dwa lata temu. Ministerstwo Zdrowia problem widzi. Anna Wilczyńska.