Daniel Obajtek

Daniel Obajtek

Postanowienie sądu w sprawie przejęcia Polska Press uznaje za bezprzedmiotowe i spotyka się ze związkami zawodowymi, wcześniej dokonuje zmian w zarządzie. Ruchy te mogą okazać się bezprawne. Jacek Tacik.

O swoim majątku mówić nie chce, za to chętnie chwali się wynikami Orlenu. Prezes Daniel Obajtek z radością ogłasza sukces. Ten nie trwa długo, bo natychmiast pojawiają się komentarze o lukrowaniu rzeczywistości i stratach. Materiał Jacka Tacika.

Nie było dwóch kontroli oświadczeń majątkowych obecnego prezesa Orlenu Daniela Obajtka, choć taką informację przedstawił w Sejmie zastępca koordynatora służb specjalnych Maciej Wąsik. Kontrolę przeprowadzono w CBA tylko raz. Zakończyła się ona wtedy zawiadomieniem do prokuratury o popełnieniu przestępstwa przez Daniela Obajtka, choć to postępowanie zostało umorzone.

Nieoczekiwany zwrot akcji - Daniel Obajtek jednak ujawnia oświadczenia majątkowe, ale pokazuje je tylko wybranym. W oświadczeniach pokazuje pokaźne inwestycje na kilka milionów złotych, których broni marszałek Karczewski, bo to inwestycje polskie, nie zagraniczne. Opozycja dokładnie wszystko liczy, Cezary Tomczyk podaje, że prezes Orlenu musi zarabiać 5 tysięcy złotych dziennie. Materiał Jacka Tacika.

Gdyby chodziło o jedną sprawę, można to uznać za zbieg okoliczności, ale na jaw wychodzą kolejne i coraz trudniej tłumaczyć je zrządzeniem losu. "Gazeta Wyborcza" ujawnia, dlaczego oświadczenia majątkowe Daniela Obajtka nie budziły zastrzeżeń CBA i wskazuje na bliskie powiązanie byłej agentki CBA z szefem Orlenu. Jacek Tacik.

Prokuratura prowadzi postępowanie wyjaśniające w sprawie płyty z nagraniami rozmów Daniela Obajtka, mogących świadczyć o złamaniu przez niego prawa. Nagrania te miały być dołączone do zawiadomienia złożonego przed kilkoma laty w prokuraturze, ale nie ma ich w aktach sprawy.

Kilka działek dali mi rodzice - twierdzi Daniel Obajtek w rozmowie z "Faktem", pytany o źródła pochodzenia majątku. Wille, dworek, ziemia, mieszkania - to wszystko budzi wątpliwość i nie ze wszystkich prezes Orlenu potrafi się wytłumaczyć. Sprawę badało CBA i ma zbadać ponownie, ale finanse to jedno. Inna kwestia to łączenie pracy samorządowca z biznesem, na co nie zezwala prawo. Jacek Tacik.