Daniel Obajtek

Daniel Obajtek

Nie było dwóch kontroli oświadczeń majątkowych obecnego prezesa Orlenu Daniela Obajtka, choć taką informację przedstawił w Sejmie zastępca koordynatora służb specjalnych Maciej Wąsik. Kontrolę przeprowadzono w CBA tylko raz. Zakończyła się ona wtedy zawiadomieniem do prokuratury o popełnieniu przestępstwa przez Daniela Obajtka, choć to postępowanie zostało umorzone.

Nieoczekiwany zwrot akcji - Daniel Obajtek jednak ujawnia oświadczenia majątkowe, ale pokazuje je tylko wybranym. W oświadczeniach pokazuje pokaźne inwestycje na kilka milionów złotych, których broni marszałek Karczewski, bo to inwestycje polskie, nie zagraniczne. Opozycja dokładnie wszystko liczy, Cezary Tomczyk podaje, że prezes Orlenu musi zarabiać 5 tysięcy złotych dziennie. Materiał Jacka Tacika.

Gdyby chodziło o jedną sprawę, można to uznać za zbieg okoliczności, ale na jaw wychodzą kolejne i coraz trudniej tłumaczyć je zrządzeniem losu. "Gazeta Wyborcza" ujawnia, dlaczego oświadczenia majątkowe Daniela Obajtka nie budziły zastrzeżeń CBA i wskazuje na bliskie powiązanie byłej agentki CBA z szefem Orlenu. Jacek Tacik.

Prokuratura prowadzi postępowanie wyjaśniające w sprawie płyty z nagraniami rozmów Daniela Obajtka, mogących świadczyć o złamaniu przez niego prawa. Nagrania te miały być dołączone do zawiadomienia złożonego przed kilkoma laty w prokuraturze, ale nie ma ich w aktach sprawy.

Kilka działek dali mi rodzice - twierdzi Daniel Obajtek w rozmowie z "Faktem", pytany o źródła pochodzenia majątku. Wille, dworek, ziemia, mieszkania - to wszystko budzi wątpliwość i nie ze wszystkich prezes Orlenu potrafi się wytłumaczyć. Sprawę badało CBA i ma zbadać ponownie, ale finanse to jedno. Inna kwestia to łączenie pracy samorządowca z biznesem, na co nie zezwala prawo. Jacek Tacik.

Niewielka firma Wędzonka z rodzinnych Myślenic Daniela Obajtka jest jednym z dostawców parówek dla stacji koncernu. Pełnomocnikiem zarządu Wędzonki jest Joanna Górka-Firek, która jednocześnie zasiada w radzie nadzorczej spółki Orlen Paliwa i jest zatrudniona w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa - ustalił tvn24.pl. W czasach, gdy szefował jej Obajtek, agencja przeniosła jeden z oddziałów do Myślenic i wynajęła na siedzibę budynek od męża Górki-Firek.

Parlamentarny zespół śledczy w sprawie prezesa PKN Orlen zainaugurował działalność - w składzie zespołu znaleźli się posłowie Koalicji Obywatelskiej, Lewicy i PSL. Chcą, by "prawda o Obajtku ujrzała światło dzienne". On sam złożył wniosek do CBA o kompleksowe przeprowadzenie kontroli swoich inwestycji i zarzutom zaprzecza, grożąc pozwami. Materiał Jacka Tacika.

Znamy część z nieprawidłowości, które ujawniła kontrola CBA w oświadczeniach majątkowych składanych przez Daniela Obajtka, jeszcze jako wójta Pcimia. Agenci zarzucali mu zaniżenie wartości działki "o co najmniej 291 tysięcy złotych", domu o kolejne "co najmniej 93 tysiące złotych", nieprzyznanie się do posiadania działki i zadłużenia w kwocie 86 tysięcy złotych – wynika z dokumentów, do których dotarł tvn24.pl.