Daniel Obajtek

Daniel Obajtek

Po siedmiu miesiącach od przejęcia Polska Press przez Orlen z 15 dzienników tylko w dwóch nie doszło do zmiany na kluczowym stanowisku. Nowi naczelni też nie są przypadkowi. Wolność prasy, wolność mediów, niezależne dziennikarstwo - te hasła wybrzmiewają głośno nie tylko w kontekście Polska Press. Dawid Rydzek.

Czy w rafinerii Orlenu miała miejsce poważna awaria, która groziła brakiem paliwa na stacjach benzynowych? Taka informacja pojawiła się w korespondencji mailowej najważniejszych urzędników z premierem, która prawdopodobnie pochodzi z włamania do poczty szefa kancelarii Michała Dworczyka. Informacji w tej sprawie od ponad pół roku domaga się bezskutecznie wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski.

Choć Daniel Obajtek kierował rządową agencją, a następnie strategicznymi spółkami Skarbu Państwa, uniknął "prześwietlenia" przez służby specjalne – wynika z informacji tvn24.pl. Jak sprawdziliśmy, w przeszłości nie tylko prezes, ale wszyscy członkowie zarządu koncernu PKN Orlen mieli "certyfikaty bezpieczeństwa", gwarantujące dostęp do tajemnic państwa. Obajtek go nie ma.