Covid-19

Covid-19

"Koronawirusy wykorzystują płuca jako bramę do naszego organizmu"

Płuca ludzkie są wyrafinowaną strukturą, o którą w sposób szczególny powinniśmy dbać. Nauczyła nas tego pandemia COVID-19. - Negatywnie rozumiana siła wirusa SARS-CoV-2 wynika z faktu, iż zagraża on właściwie wszystkim elementom składowym płuc, pęcherzykom płucnym, strukturom śródmiąższowym, stanowiącym anatomiczne "rusztowanie" płuc, a także naczyniom krwionośnym - mówi prof. Joanna Chorostowska-Wynimko, pulmonolożka i internistka.

Choroba, której miało już nie być

"Chroni przed rakiem, a w tropikach "zmniejsza ryzyko zachorowania na malarię" - to tylko dwie z licznych teorii ruchów antyszczepionkowych na temat odry. W internecie rozprzestrzeniają się lotem błyskawicy i są nie mniej zaraźliwe i śmiercionośne niż sam wirus. Lekarze i ludzie nauki załamują ręce, mówią o "kiepskiej jakości science fiction". Mimo to wirus nieufności i sceptycyzmu wobec szczepień ochronnych rozsiewa się po świecie.

Problemy z zapisaniem się na nową szczepionkę na COVID-19

Od 6 grudnia każda osoba, która skończyła 12 lat, może zapisać się na szczepienie przeciw COVID-19. Teoretycznie jest to prosta sprawa, ale w praktyce nie jest to takie łatwe. Nowych szczepionek jest za mało, a pod koniec przyszłego tygodnia ma być kolejne 200 tys. Aleksandra Kąkol.

PiS i jego działania w czasie pandemii

Dziś, gdy atakuje nowy wariant koronawirusa, patrzymy wstecz i podsumowujemy, jak radziliśmy sobie z covidem od początku pandemii. To, jak poradził albo nie poradził sobie odchodzący rząd Prawa i Sprawiedliwości, dobrze pamiętają rodziny ofiar. Aleksandra Kąkol.