WOŚP 2017

WOŚP 2017

- Chcieliśmy wykorzystać swój potencjał, czyli to, co potrafimy robić najlepiej: czyli golić – mówi pani Ola z krakowskiego salonu Gentleman Barber. Dzisiaj klienci strzygą się dla WOŚP. Jeśli jednak z owłosieniem rozstawać się nie chcą, to mogą wziąć udział w licytacji limitowanych produktów. Albo tradycyjnie wrzucić pieniądze do znajdującej się w salonie puszki.

Gdyby Forrest Gump był wolontariuszem WOŚP, powiedziałby pewnie, że darczyńcy są jak pudełko czekoladek – nigdy nie wiesz, co ci się trafi. Jedni przez cały rok zbierają drobne, żeby w styczniu przekazać cały bilon kwestującym. Inni z rozbrajającą szczerością informują wolontariuszy, że pieniądze, które właśnie wrzucili do puszki mieli przeznaczyć na piwo. Wszystkie te osoby łączy jedno: wspierają Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy.

- Najbardziej zapamiętałem, że wszędzie były te serduszka – mówi 12-letni Krzyś, który urodził się jako wcześniak. Kilka długich pobytów w szpitalu, wiele badań i chłopiec może się prawidłowo rozwijać. Kiedy miał 8 lat zapytał rodziców, czym jest WOŚP, bo to jego jedyne wspomnienie ze szpitalnej sali. Od tamtej pory sam pomaga, w tym roku jako szturmowiec z "Gwiezdnych Wojen".

Rozpoczął się 25. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W tym roku Fundacja Jerzego Owsiaka gra "dla ratowania życia i zdrowia dzieci na oddziałach ogólnopediatrycznych oraz dla zapewnienia godnej opieki medycznej seniorom". Podobny cel przyświecał zeszłorocznemu Finałowi.

Na jego widok pasjonatom dwóch kółek miękną kolana. Niezainteresowani motoryzacją też cmokną pod nosem z wrażenia. Gwarantujemy: nikt nie przejdzie obok obojętnie. Amerykański Chopper, wykonany kilka lat temu specjalnie dla WOŚP przez jeden z najsłynniejszych warsztatów świata, do wylicytowania podczas 25. Finału. Po raz pierwszy na stałe trafi w ręce jakiegoś szczęśliwca.

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy powstała z braku zgody lekarzy na to, żeby polskie dzieci były leczone gorszym sprzętem, albo żeby brakowało sprzętu - powiedział w "Faktach po Faktach" prof. Bohdan Maruszewski, kardiochirurg i członek zarządu fundacji WOŚP. Podkreślił, że w ciągu 25 lat działalności WOŚP "nigdy nie było chwili zwątpienia i wątpliwości", choć - jak wyjaśnił - były chwile goryczy, kiedy na fundację spadała fala "hejtu" w internecie. W niedzielę 15 stycznia WOŚP zgra 25. finał.

W niedzielę rano rusza 25. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W tym roku fundacja Jurka Owsiaka zbiera pieniądze na ratowanie życia i zdrowia dzieci oraz seniorów. "Letnia zadyma w trakcie zimy" - bo tak mówią o finale twórcy WOŚP - ma miejsce nie tylko w Polsce, ale i wielu miejscach na całym świecie. Partnerem i gospodarzem akcji jest Grupa TVN. Wy również możecie pokazywać przebieg finału. Wszystko dzięki Kontaktowi 24 oraz mediom społecznościowym. #WOSPwTVN24

Życie setek tysięcy osób zmieniło się dzięki akcji wymyślonej 25 lat temu. A wszystko zaczęło się dzięki ośmiu minutom - tyle trwał film, który stał się inspiracją dla Jurka Owsiaka. Lekarze z Centrum Zdrowia Dziecka mówili w nim, że mają umiejętności, ale nie mają sprzętu. Dziś to miejsce wygląda inaczej. Materiał programu "Czarno na białym" TVN24.

Już wiszą dekoracje, to będzie niezwykle bajkowe. Są przepiękne kolorowe sople. Będzie również specjalny namiot medyczny, gdzie będzie można sobie zbadać poziom cukru - relacjonował w rozmowie z TVN24 przygotowania do 25. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jerzy Owsiak. - Słońce nad Orkiestrą nie zajdzie (...) zawsze, gdzie ktoś kończy grać, ktoś zaczyna - dodał.

Bez niego nie byłoby Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. To wiedzą wszyscy Polacy. Ale niewielu wie, że kiedyś handlował winylami i kożuchami na jarmarku, oraz że trenował z trudną młodzieżą karate. Oto fascynująca podróż z Jurkiem Owsiakiem po Warszawie po miejscach, które są dla niego najważniejsze. Materiał programu "Uwaga" TVN.

Organizacje pozarządowe są po to, żeby podnosić standardy, żebyśmy mogli sobie także sami pomóc, jak najszybciej - powiedział we wtorek Jerzy Owsiak podczas konferencji w czasie przygotowań do 25. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Jak dodał, w niedzielę w Warszawie odbędzie się "karnawał brazylijski w środku zimy".