Tak jest

Tak jest

Więcej aborcji

Rośnie liczba legalnych aborcji, przeprowadzanych w Polsce - według NFZ, w ubiegłym roku było 1812 takich zabiegów, czyli o niemal pół tysiąca więcej niż w 2013 r. Joanna Senyszyn z SLD podkreślała jednak, że te dane nie pokazują prawdziwej skali zjawiska. "Liczbę nielegalnych aborcji szacuje się na 100-150 tysięcy" mówiła posłanka. Marian Piłka z Prawicy RP oskarżał w tej sprawie Platformę Obywatelską. "Od czasu, gdy PO doszła do władzy, mamy do czynienia z próbą rozmontowania systemu ochrony życia dzieci nienarodzonych" atakował Piłka.

W kabinie tupolewa "jak w kawiarni"

Z zapisu ujawnionych przez radio RMF FM opinii biegłych, którzy na nowo odczytali rozmowy w kokpicie Tu-154M, wynika, że w trakcie lotu dowódca załogi prosił o zachowanie ciszy. "Tam było jak w kawiarni, wszyscy przeszkadzali" - stwierdził płk Edmund Klich, który podkreślał jednocześnie, że nie jest zaskoczony tymi odczytami, które jego zdaniem jedynie rozszerzają dotychczasowe ustalenia.

Religijność po polsku

Czy można być pobożnym katolikiem wybierając z nauczania kościoła tylko te elementem które nam odpowiadają? Na pytanie to odpowiadali w "Tak Jest" - filozof religii, prof. Zbigniew Mikołejko i redaktor naczelny KAI - Marcin Przeciszewski.

Robert Biedroń

O zmianach w kulturze politycznej, przyszłości polskiej lewicy i najbliższych wyborach Andrzej Morozowski rozmawia z Prezydentem Słupska Robertem Biedroniem.

Pomoc społeczna

Około 100 potrzebujących osób wprowadziło się w 2011 roku do mieszkań socjalnych na specjalnie wybudowanym osiedlu w Nowej Soli (Lubuskie). Nie wszyscy to docenili. Część mieszkań została zdewastowana, co w mocnych słowach skomentował na portalu społecznościowym prezydent miasta Wadim Tyszkiewicz, poddając w wątpliwość sens pomocy socjalnej dla tych osób. - Burmistrz Nowej Soli jest przedsiębiorcą ze szkoły liberalnej, która opowiada te dyrdymały o tych wędkach, kiedy akwen jest już dawno odłowiony granatami i nie ma co łowić - komentuje w Tak Jest całą sprawę Piotr Ikonowicz. - Pomoc społeczna jest w Polsce za szeroka. Pieniądze, które wypływają z budżetu są bardzo duże - stwierdza Ryszard Petru z Towarzystwa Ekonomistów Polskich.

Prywatność ponad bezpieczeństwem?

Pilot, który najprawdopodobniej dopuścił do katastrofy Airbusa we francuskich Alpach miał kiedyś myśli samobójcze - podaje niemiecka prokuratura. Przez dłuższy czas był on pod opieką psychiatryczną. Te informacje dopiero teraz ujrzały światło dzienne, ponieważ były one objęte tajemnicą lekarską. O jej granicach rozmawiali goście programu Tak Jest.

Napieralski: SLD staje się partią dyktatorską

Grzegorz Napieralski dostał trzyletni zakaz pełnienia funkcji kierowniczych w partii. "Ma czas naprawić swoje błędy" - stwierdził Dariusz Joński, rzecznik Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Zdaniem Andrzeja Rozenka, decyzja sądu partyjnego potwierdza silną pozycję byłego przewodniczącego ugrupowania.

Pakiet onkologiczny - nieudany eksperyment na pacjentach?

1 stycznia wszedł w życie pakiet onkologiczny, czyli głośna reforma ministra Bartłomieja Arułkowicza, która miała poprawić sytuację osób z nowotworami. Zakładała ona zniesienie limitów leczenia osób chorych na raka a także przyspieszenie diagnostyki. Środowiska medyczne oraz sami pacjenci coraz głośniej krytykują wprowadzone zmiany podkreślając, że reforma całkowicie nie działa. O trzech miesiącach funkcjonowania pakietu onkologicznego rozmawiali w programie Tak jest wiceminister zdrowia Sławomir Neumann oraz Maciej Hamankiewicz z Naczelnej Rady Lekarskiej.

Odszkodowania za Balcerowicza

SLD złożył w Sejmie projekt ustawy o odszkodowaniach dla "ofiar planu Balcerowicza". Pieniądze - 400 złotych miesięcznie - mieliby otrzymać między innymi pracownicy zlikwidowanych przdsiębiorstw państwowych i PGR-ów. Jak mówiła posłanka Sojuszu Joanna Senyszyn, "to odpowiedż na ustawę o pomocy ofiarom komunistycznych represji". "To przerzucanie się obietnicami w ramach kampanii wyborczej" krytykowała przedsiębiorca Grazyna Piotrowska-Oliwa. Jej zdaniem "mamy do czynienia z apoteozą biedy i pomagania wszystkim, zamiast tworzenia miejsc pracy i ułatwiania przedsiębiorczości."

Katastrofa Airbusa we Francji

Katastrofa samolotu we Francuskich Alpach. Samolot lini German Wings leciał z Barcelony do Dusseldorfu. Na pokładzie miał 150 osób. Premier Francji potwierdzi, że na miejscu katastrofy nie znaleziono nikogo żywego. O prawdopodobnych przyczynach katastrofy mówili w "Tak Jest" Edward Łojek z Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych i Grzegorz Brychczyński - ekspert lotniczy z Polskiego Klubu Lotniczego.

Polska racjonalna, Polska radykalna

Mieliśmy podział na Polskę solidarną i liberalną, dziś prezydent Bronisław Komorowski wyróżnia Polskę racjonalną i Polskę radykalną. A jakiej Polski chcą Polacy? I skąd pomysły na takie katalogowanie?

Kościół ugodowy w sprawie molestowania

Marcin K., molestowany przez byłego księdza, zgodził się na ugodę z diecezją koszalińsko-kołobrzeską i jedną z parafii. Mężczyzna wycofał w całości pozew i zrzekł się w całości roszczeń do kościelnych instytucji. W zamian diecezja ma zrekompensować poszkodowanemu koszty terapii psychologicznej, która nadal trwa. Mówi się o sumie w wysokości nawet 150 tysięcy złotych. O tym, czy po pierwszej w Polsce próbie dochodzenia odpowiedzialności odszkodowawczej od Kościoła, diecezje i parafie czeka lawina kolejnych pozwów od ofiar duchownych, rozmawiali w programie Tak jest prawnicy Piotr Schramm i Jerzy Ferenz.

Sejmowa podkomisja ds. SKOKów

Na przyszły wtorek zaplanowane jest pierwsze posiedzenie sejmowej komisji ds. SKOKów. - W SKOKach jest prawie 3 miliony Polaków. To jest jeden z największych sukcesów społeczeństwa obywatelskiego - mówi w Tak Jest Ryszard Czarnecki, europoseł PiS. - Od 1995 roku, na ratowanie wszystkich banków w Polsce wydano 800 milionów złotych. Na ratowanie SKOKów w jednym roku wydano ponad 3 miliardy 200 milionów złotych. To jest 4 razy więcej - mówi Marcin Święcicki, z Platformy Obywatelskiej, szef sejmowej podkomisji ds. SKOKów.