Tak jest

Tak jest

Pomoc społeczna

Około 100 potrzebujących osób wprowadziło się w 2011 roku do mieszkań socjalnych na specjalnie wybudowanym osiedlu w Nowej Soli (Lubuskie). Nie wszyscy to docenili. Część mieszkań została zdewastowana, co w mocnych słowach skomentował na portalu społecznościowym prezydent miasta Wadim Tyszkiewicz, poddając w wątpliwość sens pomocy socjalnej dla tych osób. - Burmistrz Nowej Soli jest przedsiębiorcą ze szkoły liberalnej, która opowiada te dyrdymały o tych wędkach, kiedy akwen jest już dawno odłowiony granatami i nie ma co łowić - komentuje w Tak Jest całą sprawę Piotr Ikonowicz. - Pomoc społeczna jest w Polsce za szeroka. Pieniądze, które wypływają z budżetu są bardzo duże - stwierdza Ryszard Petru z Towarzystwa Ekonomistów Polskich.

Prywatność ponad bezpieczeństwem?

Pilot, który najprawdopodobniej dopuścił do katastrofy Airbusa we francuskich Alpach miał kiedyś myśli samobójcze - podaje niemiecka prokuratura. Przez dłuższy czas był on pod opieką psychiatryczną. Te informacje dopiero teraz ujrzały światło dzienne, ponieważ były one objęte tajemnicą lekarską. O jej granicach rozmawiali goście programu Tak Jest.

Napieralski: SLD staje się partią dyktatorską

Grzegorz Napieralski dostał trzyletni zakaz pełnienia funkcji kierowniczych w partii. "Ma czas naprawić swoje błędy" - stwierdził Dariusz Joński, rzecznik Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Zdaniem Andrzeja Rozenka, decyzja sądu partyjnego potwierdza silną pozycję byłego przewodniczącego ugrupowania.

Pakiet onkologiczny - nieudany eksperyment na pacjentach?

1 stycznia wszedł w życie pakiet onkologiczny, czyli głośna reforma ministra Bartłomieja Arułkowicza, która miała poprawić sytuację osób z nowotworami. Zakładała ona zniesienie limitów leczenia osób chorych na raka a także przyspieszenie diagnostyki. Środowiska medyczne oraz sami pacjenci coraz głośniej krytykują wprowadzone zmiany podkreślając, że reforma całkowicie nie działa. O trzech miesiącach funkcjonowania pakietu onkologicznego rozmawiali w programie Tak jest wiceminister zdrowia Sławomir Neumann oraz Maciej Hamankiewicz z Naczelnej Rady Lekarskiej.

Odszkodowania za Balcerowicza

SLD złożył w Sejmie projekt ustawy o odszkodowaniach dla "ofiar planu Balcerowicza". Pieniądze - 400 złotych miesięcznie - mieliby otrzymać między innymi pracownicy zlikwidowanych przdsiębiorstw państwowych i PGR-ów. Jak mówiła posłanka Sojuszu Joanna Senyszyn, "to odpowiedż na ustawę o pomocy ofiarom komunistycznych represji". "To przerzucanie się obietnicami w ramach kampanii wyborczej" krytykowała przedsiębiorca Grazyna Piotrowska-Oliwa. Jej zdaniem "mamy do czynienia z apoteozą biedy i pomagania wszystkim, zamiast tworzenia miejsc pracy i ułatwiania przedsiębiorczości."

Katastrofa Airbusa we Francji

Katastrofa samolotu we Francuskich Alpach. Samolot lini German Wings leciał z Barcelony do Dusseldorfu. Na pokładzie miał 150 osób. Premier Francji potwierdzi, że na miejscu katastrofy nie znaleziono nikogo żywego. O prawdopodobnych przyczynach katastrofy mówili w "Tak Jest" Edward Łojek z Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych i Grzegorz Brychczyński - ekspert lotniczy z Polskiego Klubu Lotniczego.

Polska racjonalna, Polska radykalna

Mieliśmy podział na Polskę solidarną i liberalną, dziś prezydent Bronisław Komorowski wyróżnia Polskę racjonalną i Polskę radykalną. A jakiej Polski chcą Polacy? I skąd pomysły na takie katalogowanie?

Kościół ugodowy w sprawie molestowania

Marcin K., molestowany przez byłego księdza, zgodził się na ugodę z diecezją koszalińsko-kołobrzeską i jedną z parafii. Mężczyzna wycofał w całości pozew i zrzekł się w całości roszczeń do kościelnych instytucji. W zamian diecezja ma zrekompensować poszkodowanemu koszty terapii psychologicznej, która nadal trwa. Mówi się o sumie w wysokości nawet 150 tysięcy złotych. O tym, czy po pierwszej w Polsce próbie dochodzenia odpowiedzialności odszkodowawczej od Kościoła, diecezje i parafie czeka lawina kolejnych pozwów od ofiar duchownych, rozmawiali w programie Tak jest prawnicy Piotr Schramm i Jerzy Ferenz.

Sejmowa podkomisja ds. SKOKów

Na przyszły wtorek zaplanowane jest pierwsze posiedzenie sejmowej komisji ds. SKOKów. - W SKOKach jest prawie 3 miliony Polaków. To jest jeden z największych sukcesów społeczeństwa obywatelskiego - mówi w Tak Jest Ryszard Czarnecki, europoseł PiS. - Od 1995 roku, na ratowanie wszystkich banków w Polsce wydano 800 milionów złotych. Na ratowanie SKOKów w jednym roku wydano ponad 3 miliardy 200 milionów złotych. To jest 4 razy więcej - mówi Marcin Święcicki, z Platformy Obywatelskiej, szef sejmowej podkomisji ds. SKOKów.

Batalia o in vitro

Premier Ewa Kopacz zapowiedziała, że rządowy projekt ustawy o leczeniu niepłodności, w tym metodą in vitro, może trafić pod sejmowe obrady na najbliższym posiedzeniu. Wiceminister zdrowia Sławomir Neumann uważa, że propozycję poprze większość parlamentarzystów. "Nasz projekt jest kompromisowy.(...) Staraliśmy się znaleźć złoty środek" mówił poseł PO. Beata Kempa z Solidarnej Polski liczy na "rzetelną debatę" w Sejmie. "Chciałabym usłyszeć głos genetyków.(...) Politycy nie są ekspertami w tej sprawie."

Podpisać Konwencję?

Tzw. "Konwencja antyprzemocowa" w wirze kampanii prezydenckiej. Po tym jak Bronisław Komorowski ogłosił, że podpisał ustawę zezwalającą na ratyfikację Konwencji, głos w sprawie dokumentu zabrali niemal wszyscy kandydaci. Nie podpisaliby jej kandydat Prawa i Sprawiedliwości Andrzej Duda i Polskiego Stronnictwa Ludowego Adam Jarubas. Tego, by dokument został jak najszybciej podpisany chce kandydatka SLD Magdalena Ogórek. O tym co prezydent powinien zrobić z Konwencją w programie Tak Jest rozmawiali Kazimiera Szczuka z Twojego Ruchu i Marian Piłka z Prawicy RP.

Czy kobiecość jest zagrożona?

Współczesne uwarunkowania kulturowe stawiają przed kobietami coraz wyższe wymagania. Mają one za zadanie łączyć rolę matki z pracą i osiągać równocześnie sukcesy na kilku płaszczyznach. Stać się przy tym wręcz "męskie". W "Tak jest" publicystka katolicka - Małgorzata Terlikowska i feministka - Marta Konarzewska próbują ocenić, na ile kobiecość w dzisiejszych czasach jest zagrożona?

Czy można się nie zgodzić z nauczaniem biskupów?

Wierny może sprzeciwić się biskupowi, jeśli tak podpowiada mu sumienie. To jedna z tez książki „Blask wolności” o. Ludwika Wiśniewskiego, dołączonej do „Tygodnika Powszechnego”. Czy teza ta może wstrząsnąć katolikami w Polsce? W Tak Jest - Tomasz Wiścicki i prof. prof. Tadeusz Bartoś.