Jeden na jeden

Jeden na jeden

- Nie było jednoznacznych sygnałów, które mówiłyby o tym, że nastąpi obniżenie ratingu - mówił w programie "Jeden na Jeden" w TVN24 wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki. 13 maja agencja Moody's ma ogłosić decyzję ws. ratingu Polski. Dodał jednak, że "każdy ruch agencji ratingowych będzie miał znaczenie". - Nam zależałoby, by tego ruchu nie było, ale nie ma co z tego powodu rozdzierać szat. To nie jest koniec świata - mówił Morawiecki.

Potrzebna jest jak najszybsza zmiana konstytucji. Ustawa zasadnicza z 1997 r. została napisana pod partię polityczną, a nie w interesie obywateli - powiedział w "Jeden na jeden" Paweł Kukiz, lider ruchu Kukiz'15.

My ten program cały czas analizujemy. Jeżeli środki budżetowe w perspektywie pozwoliłyby na to, być może zastanawialibyśmy się w jakim kierunku go poszerzyć - powiedziała o programie Rodzina 500 plus Elżbieta Witek, szefowa gabinetu politycznego premier Beaty Szydło.

Jeśli mamy możliwość utrzymać Polaka na jakiejś funkcji, to będziemy to popierać - mówił Witold Waszczykowski o ewentualnym poparciu dla Donalda Tuska w walce o reelekcję. We "Wstajesz i wiesz" szef MSZ mówił też o wizycie Komisji Weneckiej w Polsce.

Podległość administracyjna nie oznacza, że minister sprawiedliwości może dyktować prokuratorom stanowisko w spornych sprawach - powiedział w "Jeden na jeden" wicepremier Jarosław Gowin, komentując ustalenia dziennikarzy śledczych tvn24.pl. Dowiedzieli się oni, że z projektu decyzji, który powstaje w Prokuraturze Okręgowej Warszawa-Praga wynika, że nie będzie śledztwa ws. niepublikowania wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 9 marca.

- Sześciu radnych Platformy Obywatelskiej zostało wypchniętych. My ich przyjęliśmy. Uważam, że to jest działanie stabilizacyjne, a nie wrogi akt - powiedział w "Jeden na jeden" lider Nowoczesnej Ryszard Petru.

- Nie zawsze obowiązki pozwalają mu (prezydentowi - red.) na uczestniczenie we wszystkich tego typu uroczystościach - powiedział Marek Magierowski, dyrektor biura prasowego w Kancelarii Prezydenta RP, w programie "Jeden na jeden" dodając, że nieobecność prezydenta na Zgromadzeniu Ogólnym Sędziów TK nie była bojkotem.

Jeżeli ktoś obraża partnerów w Unii Europejskiej, to znaczy, że chce odwracać i odwraca Polskę od Europy - powiedział w "Jeden na jeden" Grzegorz Schetyna. Lider Platformy Obywatelskiej i były szef MSZ skomentował w ten sposób m.in. zamieszanie wokół planowanej wizyty wiceszefa Komisji Europejskiej Fransa Timmermansa.

- Rezolucja Parlamentu Europejskiego absolutnie powinna mieć wpływ na stanowisko obozu władzy - podkreśliła w "Jeden na jeden" Barbara Dolniak (Nowoczesna). Wicemarszałek Sejmu wyraziła przy tym nadzieję, że być może rezolucja "pokaże rządzącym, w jakim niedobrym kierunku idziemy".

Nie mam nic przeciwko temu, żeby do Warszawy przyjeżdżali ważni urzędnicy brukselscy i przyglądali się, jak naprawdę wygląda polska demokracja - powiedział w "Jeden na jeden" wicemarszałek Sejmu Joachim Brudziński (PiS). Zastrzegł przy tym, że ich wskazówki dla polskich władz dotyczące kryzysu wokół Trybunału Konstytucyjnego są "ważne, ale nie wiążące".