Blisko Ludzi

Blisko Ludzi

"Przekręt" z egzotyką w tle

Niedziela, 20 maja "Rozbój w biały dzień", "oszustwo", "przekręt" - m.in. takie określenia klienci Ecco Holiday kierują pod adresem tego biura. Powód? Zimą i wiosną, z wielomiesięcznym wyprzedzeniem, kupowali oni atrakcyjne wczasy w egzotycznych krajach, a obecnie - tuż przed wylotem - ich wyjazdy są anulowane lub każe im się dopłacać drugie tyle. Powód? Brak chętnych - tłumaczy rzeczniczka biura podróży.

Mają wyroki i dalej pracują w urzędach

Niedziela, 13 maja Są urzędy w Polsce, które zatrudniają na stanowiskach kierowniczych osoby skazane prawomocnymi wyrokami sądowymi za jazdę po pijanemu. Ich przełożeni tłumaczą, że są to dobrzy pracownicy, dlatego nie chcą ich zwolnić, choć tak nakazuje prawo.

Nastoletni i niewidomy. Konstruktor robotów

Niedziela, 13 maja Mateusz stracił wzrok wieku dziewięciu lat, mimo to nie poddał się i dzisiaj zadziwia wszystkich talentem do konstruowania i programowania robotów. Choć na razie buduje roboty z klocków, to jego celem jest skonstruowanie robota podobnego do człowieka.

Owce grzęzną w odchodach. Nikt nie reaguje

Niedziela, 06 maja Obora bez dachu i tony niesprzątanych odchodów, w których grzęzną ledwo trzymające się na nogach owce. Tak wygląda jedna z pseudohodowli na obrzeżach Wrocławia. Służby przyglądają się jej od lat i nie reagują. Milczą też Agencja Nieruchomości Rolnych i Inspekcja Weterynaryjna.

Syn w długach, ale maszyny stracił ojciec

Niedziela, 29 kwietnia Za długi syna komornik zabrał traktor i maszyny rolnicze jego ojcu. Mężczyźni wraz z rodzinami mieszkają wprawdzie w jednym, wielopokoleniowym domu, ale prowadzą dwa osobne gospodarstwa domowe i rolne. Jakim więc prawem komornik zajął własność 60-letniego ojca dłużnika? Prawem kaduka, bo komornikowi było łatwiej zająć maszyny ojca, niż 20 ha ziemi syna.

Policjantka bez prawka, autem do pracy

Niedziela, 29 kwietnia - Jak pani aspirant siada za kierownicą, to kury przestają się nieść, a matki zabierają dzieci z drogi - mówią z przekorą mieszkańcy wioski, z której policjantka z komendy w Trzebnicy (woj. dolnośląskie) codziennie dojeżdża do pracy własnym samochodem. Ale to, że pani aspirant jeździ nieudolnie i, jak twierdzą jej sąsiedzi, stwarza zagrożenie na drodze, to tylko jedna strona medalu. Gorzej, że policjantka jeździ samochodem nie posiadając prawa jazdy, bo mimo wielokrotnych prób nigdy nie udało jej się zdać egzaminu.

Burmistrz i "zmiana prześwitu"

Niedziela, 29 kwietnia Burmistrz Oleśnicy na Dolnym Śląsku okazał się mieć słabość do citroenów. Konkretnie chodziło o model C5. Przetarg na służbowe auto dla burmistrza był tak rozpisany, że wygrać mogła tylko jedna marka - citroen. Po interwencji reporterów programu "Prosto z Polski" przetarg skontrolowało CBA. Okazało się, że doszło do naruszenia ustawy o zamówieniach publicznych.

Wyrzucą 80-latków? "To celowe działanie"

Niedziela, 22 kwietnia Do eksmisji na razie nie doszło, bo komornik się zlitował i przesunął egzekucję o miesiąc. Pozostaje jednak pytanie, jak można wyrzucić z mieszkania małżeństwo osiemdziesięciolatków. Ludzi, którzy w remont domu wynajmowanego od gminy włożyli mnóstwo pieniędzy i serca, bo właściciel, czyli miasto, nie kiwnął nawet palcem. Decyzja jednak zapadła, sąd przesądził o eksmisji, a zatem ... staruszkowie będą musieli przypomnieć sobie teraz młode lata, gdy mieszkanie bez kuchni, ogrzewania i łazienki nie było niczym nadzwyczajnym.

"Telekomunikacja Dzień Dobry". Nie dla wszystkich

Niedziela, 22 kwietnia Już sama nazwa firmy - Telekomunikacja Dzień Dobry S.A. - jednoznacznie wskazuje, że chodzi o to, by kojarzyć się ze znaną marką - Telekomunikacją Polską S.A. Kojarzyć, a raczej podszywać się pod nią i żerować na tym podobieństwie. Co do tego nie ma wątpliwości. Co gorsza, traci na tym nie tylko Telekomunikacja Polska, ale również klienci - najczęściej starsi ludzie, którzy padają ofiarą oszustwa.

Od wojny walczą o chodnik

Niedziela, 15 kwietnia Od czasów wojny mieszkańcy wsi Konradowa na Opolszczyźnie walczą o chodnik. Już trzecie pokolenie domaga się tego - wydawałoby się - oczywistego przywileju. Jednak dotychczas - zdaniem mieszkańców - władzom chodnika nie opłacało się budować, gdyż wieś jest bardzo mała. Zorganizowano więc protest, który poskutkował obietnicą długo oczekiwanej inwestycji.

W urzędzie jak w rodzinie

Niedziela, 15 kwietnia Mężowie, córki, synowie, bratanice, siostrzenice, kuzyni i kuzynki oraz bliżsi i dalsi znajomi - wszystkich łączy to, że znaleźli pracę w urzędach i miejskich spółkach w Czeladzi.

Po 10 latach bezdomności wychodzi na prostą

Niedziela, 1 kwietnia Pan Leszek od dziesięciu lat jest bezdomnym. Powoli wychodzi jednak na prostą: już nie pije, a dzięki pomocy reporterów "Prosto z Polski" ma szansę na legalną pracę. Może liczyć też na wsparcie innych osób, które chcą "przywrócić go cywilizacji".

Skazany burmistrz wciąż na stanowisku

Niedziela, 25 marca Mieszkańcy Wiązowa na Dolnym Śląsku kontra "przyspawany" do stołka burmistrz, który ma za nic wyroki sądu i obowiązujące prawo. Skazany prawomocnym wyrokiem w żadnym wypadku nie powinien być burmistrzem, ale od miesięcy stosuje uniki i wciąż trwa na stanowisku. Nie robi na nim wrażenia groźba więzienia jaka nad nim wisi, ani groźba paraliżu miasta.

Zapalili papierosa, wywołali pożar

Niedziela, 25 marca O pracy reportera telewizyjnego można powiedzieć wiele, ale na pewno to, że nigdy nie wiadomo co się wydarzy. Każdy z nas wie na jakie zdjęcia jedzie, ale często nie wiadomo z jakimi się wróci. Tak było w przypadku Rafała Stangreciaka. Spokojny dzień zdjęciowy, który w oka mgnieniu zamienił się w akcję z udziałem policji, straży pożarnej i naszego reportera.

Ratuje zamek przed ruiną. Ozdabia sztukaterią altanę

Niedziela, 25 marca Zanim dotknął go udar, był wziętym renowatorem zabytków. Teraz jednak potencjalni pracodawcy, gdy słyszą o przebytej chorobie, dziękują Edwardowi Użyńskiemu. Wyjątkiem jest właściciel średniowiecznego zamku w Przewornie (dolnośląskie), który zlecił mężczyźnie przywrócenie obiektowi dawnej świetności.

Zabrali im dziecko, bo są biedni

Niedziela, 11 marca Rodzinie z Wierzchowni pod Głogowem sąd odebrał najmłodsze dziecko. Choć rodzice bardzo je kochają, są biedni i do niedawna mieli bardzo trudną sytuacją mieszkaniową. Czy uda się przekonać sąd do zmiany decyzji?

Zmienili na kilka dni "twarz autyzmu"

Niedziela, 11 marca Czym jest autyzm? Najkrócej to po prostu inny sposób myślenia i postrzegania świata. Jak mówią rodzice autystycznych dzieci, z autyzmem trzeba się zaprzyjaźnić, bo nie da się z nim wygrać, pokonać ani wyleczyć. Bardzo ważne jest też to, żebyśmy my, zdrowi, rozumieli autyzm. Rozumieli ludzi, którzy dźwigają ten ciężar.

Podatkowa awantura o pickupy

Niedziela, 11 marca Przez pewien czas celnicy uważali sprowadzane do Polski pickupy za ciężarówki. Nagle im się pozmieniało i zaczęli uważać te samochody za osobowe, za które należy płacić podatek akcyzowy. Również zwrócić, zdaniem celników, zaległy podatek za już dawno sprzedane samochody. Dotyczy to dwóch przedsiębiorców z Torunia. Inne firmy handlujące pickupami nie muszą tego robić.

Praca jak dom

Niedziela, 26 lutego "Miejsce pracy jako drugi dom". Brzmi jak banał, ale w przypadku kapitana Dzika - lodołamacza pracującego na Odrze to zwyczajnie prawda. W swoim pierwszym domu, w którym czeka żona i dzieci nie był już od miesiąca. I nie pojawi się w nim jeszcze przynajmniej przez kilka tygodni. Przed nim 300 km topniejącego lodu.

900 oszukanych. Przestępstwa nie ma

Niedziela, 26 lutego Powiem tak: albo mamy kuriozalne prawo, albo prokuratura zachowuje się kuriozalnie umarzając postępowanie przeciwko oszustom. A jak sama twierdzi - nieudolnym sprzedawcom. Niech państwo zresztą ocenią sami. Czy branie od klientów pieniędzy i niedostarczanie im towaru, jest złodziejstwem czy nie jest? Chodzi o 900 oszukanych osób i 450 tys. zł. długu.