Kijów: Rosja powinna odpowiedzieć za Krym i Donbas

Rosja powinna ponieść odpowiedzialność za zaanektowanie należącego do Ukrainy Krymu w 2014 roku, a także za swoje działania w Donbasie – oświadczyło Ministerstwo Spraw Zagranicznych w Kijowie. Komunikat został wydany w związku z 42. rocznicą przyjęcia w 1974 roku przez Organizację Narodów Zjednoczonych rezolucji, zawierającej definicję agresji.

Erdogan: Asad popełnia w Aleppo zbrodnie wojenne

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan oskarżył we wtorek syryjski reżim o złamanie rozejmu w Aleppo i oświadczył, że jego kraj nadal próbuje utworzyć korytarz humanitarny dla mieszkańców miasta. Stwierdził także, że prezydent Syrii popełnia w Aleppo zbrodnie wojenne.

ONZ ostrzega: o krok od ludobójstwa "jak w Rwandzie"

Wspólnota międzynarodowa może powstrzymać rozlew krwi w Sudanie Południowym tylko, jeżeli wyśle tam "natychmiast" korpus czterech tysięcy żołnierzy w ramach misji pokojowej - powiedział w środę przewodniczący Komisji Praw Człowieka ONZ, Yasmin Sooka.

Amerykański samolot runął do morza. Rozpadł się na części

Amerykański samolot wielozadaniowy MV-22 Osprey runął do morza w czasie ćwiczeń u wybrzeży japońskiej Okinawy - poinformowało amerykańskie wojsko. Po incydencie Tokio wezwało USA do uziemienia swoich maszyn stacjonujących w Japonii. To pierwsza katastrofa ospreya w Japonii.

Raport: siedem potencjalnych zagrożeń dla USA w 2017 r.

Poważny konflikt zbrojny między Rosją, a państwami NATO oraz ostry kryzys w Korei Północnej, to największe zagrożenia dla interesów USA w nadchodzącym roku - wynika z opublikowanego w środę raportu ekspertów nowojorskiej Rady Stosunków Międzynarodowych (CFR).

Reżim znów uderzył. W centrum Aleppo spadły rakiety, ewakuacja niemożliwa

Rebelianci z Aleppo twierdzą, że szyickie milicje powiązane z reżimem w Damaszku utrudniają ewakuację ludności z terenów opanowanych przez opozycję we wschodniej części miasta. Ewakuacja miała być możliwa na mocy porozumienia opozycji, rządu i Rosji. Moskwa podaje z kolei, że w ciągu ostatniej doby z dzielnic znajdujących się do ostatnich dni pod kontrolą rebeliantów uciekło sześć tysięcy cywilów. Tymczasem w środowy poranek doszło do kolejnego silnego ostrzału. Dokonały go prawdopodobnie oddziały Baszara el-Asada.

Czwarty raz o Polsce. Dziś debata w Parlamencie Europejskim

W środę w Parlamencie Europejskim odbędzie się debata na temat sytuacji dotyczącej praworządności i demokraci w Polsce. O dyskusję na ten temat wnioskowało porozumienie Liberałów i Demokratów na rzecz Europy. Informacje o stanie dialogu z Polską przedstawi Komisja Europejska.

Wyszedł ze szpitala, wpadł do Trumpa. "Teraz chcę tylko zrobić sobie zdjęcie"

Raper Kanye West spotkał się we wtorek z prezydentem elektem Donaldem Trumpem, z którym - jak to sam ujął - rozmawiał o "sprawach multikulturowych". Trwające kwadrans spotkanie było pierwszym publicznym wystąpieniem Westa od wypisu ze szpitala psychiatrycznego. Zapytany przez dziennikarzy, co chciałby powiedzieć Trumpowi, odpowiedział: "Teraz chcę tylko zrobić sobie zdjęcie". Po wizycie w Trump Tower na Twitterze napisał "#2024", co internauci odebrali jako zapowiedź kandydowania w wyborach prezydenckich w USA. Wcześniej West zapowiedział, że wystartuje w 2020 roku.

"To może być moja ostatnia wiadomość". Aleppo boi się śmierci, błaga o pomoc

Ze wschodniego Aleppo płyną dramatyczne apele o pomoc. Ludzie mieszkający w oblężonej od miesięcy części miasta za pośrednictwem mediów społecznościowych proszą, by świat o nich pamiętał. - Ponad 50 tys. cywilów, którzy sprzeciwili się dyktaturze Asada, grożą masowe egzekucje i śmierć w ruinach miasta - mówi w nagraniu zamieszonym na Twitterze Syryjka Lina Shamy. Wielu spodziewa się najgorszego i twierdzi, że to może być ich ostatnie nagranie.

Blisko zderzenia w czasie regat. Łodzie były za blisko trasy

Podczas regat w Sydney 30-metrowy jacht Scallywag minął o włos kuter straży przybrzeżnej i łódź obserwacyjną. Miały zabezpieczać trasę regat, ale ustawiły się za blisko i skipper Scallywag musiał dobrze wcelować tak, aby nie doprowadzić do zderzenia.

Był asem wywiadu PRL. 35 lat temu skazano go na dożywocie

35 lat temu, 14 grudnia 1981 r., agent PRL-owskiego wywiadu Marian Zacharski został skazany przez sąd w Los Angeles na karę dożywotniego więzienia za wykradzenie tajemnic amerykańskiego przemysłu zbrojeniowego, m.in. systemów radarowych i antyrakiety Patriot.

Papież złożył życzenia w języku migowym

Papież Franciszek złożył życzenia na Boże Narodzenie posługując się językiem migowym. Krótkie nagranie filmowe zostało rozpowszechnione w internecie, w tym także na portalach społecznościowych przez jego współpracowników.

Były funkcjonariusz Stasi na wysokim stanowisku w Berlinie

Pomimo protestów opozycji były etatowy funkcjonariusz wschodnioniemieckiej policji politycznej Stasi Andrej Holm został mianowany we wtorek sekretarzem stanu w rządzie regionalnym Berlina. To pierwszy taki przypadek na szczeblu landu w zjednoczonych Niemczech.

Włoch kandydatem chadeków na szefa PE

Włoch Antonio Tajani został we wtorek kandydatem frakcji chadeckiej Europejskiej Partii Ludowej na nowego przewodniczącego Parlamentu Europejskiego. Tajani uzyskał największe poparcie w prawyborach, w których startowało czworo europosłów.

"Los dumnego i prastarego narodu zawisł na włosku". Tak Zachód reagował na stan wojenny

Kiedy 35 lat temu w Polsce wprowadzono stan wojenny, państwa zachodnie zareagowały. Zwłaszcza Stany Zjednoczone. - Od tysiąca lat Boże Narodzenie było świętowane w Polsce, w tym głęboko religijnym kraju. Jednak te Święta przynoszą dzielnemu narodowi polskiemu niewiele radości. Polacy zostali zdradzeni przez swój rząd - mówił wtedy Ronald Reagan w swoim bożonarodzeniowym orędziu. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

Wspólny list Tuska, Junckera i Stoltenberga

NATO i UE powstały na gruzach II wojny światowej w jedynym celu: nie dopuścić do okropności kolejnej wojny w Europie – piszą we wtorek w "Le Figaro" szefowie Komisji Europejskiej, Rady Europejskiej i NATO, apelując o pogłębienie współpracy dwóch organizacji.