Poznań

Trzy małe żubry czekają na imiona

Poznań

Joanna Zalejska-Niczyporuk | Ośrodek Kultury leśnej w GołuchowieMałe żubry są spokojne

Każdy może zostać chrzestnym małych żubrów z Gołuchowa (woj. wielkopolskie). Autorzy najciekawszych imion zostaną zaproszeni na uroczyste ich nadanie.

Żubry można oglądać w Pokazowej Zagrodzie Zwierząt Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie (woj. wielkopolskie). Na imiona czekają samiec urodzony 23 czerwca i dwie samice z 27 sierpnia i 2 września.

Jaka jest ich historia?

Trzy żubry i spokój

Wszystkie mają tego samego ojca - Pogaja, ale każdy inną matkę. Najstarszego urodziła Polna II, sierpniową samiczkę Pocieszka, zaś najmłodszą pociechę Pionsecja II.

- Wszystkie młode żubry są pod opieką mam. Na wolności matka z dzieckiem by się izolowała, tutaj, w hodowli, żyją wszystkie razem. W takich przypadkach zazdrosne inne "panie" zwykle tarmoszą młode, jednak tym razem zachowują się spokojnie - mówi Stanisław Czołnik, opiekun żubrów.

Małe żubry nie są płochliwe. Pozwalają oglądać się zza ogrodzenia, przyzwyczaiły się także do hałasów. - Nasz ośrodek znajduje się niedaleko szosy, stąd łatwiej przyswajają hałasy i raczej nie reagują na krzyczące nieraz na ich widok dzieci. Mimo to są bardzo czujne - tłumaczy Czołnik.

Dorosłe żubry Joanna Zielejska- Niczyporuk | Ośrodek Kultury leśnej w Gołuchowie

Potrawy dla małych

Opiekun dba o dietę małych żubrów. Cały czas mają dostęp do siana, dostają także śrutę zbożową, kasztany, żołędzie, buraki, czasem marchew. Specjalnie dla nich przygotowywana jest także pasza z mieszankami mineralnymi, które żyjące na wolności osobniki same sobie wyszukują, a w hodowli nie mają do nich dostępu.

Konkurs na imiona trwa

Młode żubry wciąż czekają na imiona. Ojcem lub matką chrzestną żubrów może zostać każdy. Wystarczy wysłać propozycje imion na adres mailowy okl@okl.lasy.gov.pl lub listownie na adres: Ośrodek Kultury Leśnej, ul. Działyńskich 2, 63-322 Gołuchów z dopiskiem: Konkurs "Imiona dla żubrów".

Każdy uczestnik konkursu może zaproponować po jednym imieniu dla każdego młodego żubra.

Nazwy muszą się zaczynać jednak od liter "Po". W ten sposób w Księdze Rodowodowej Żubrów oznaczane są osobniki z linii białowieskiej.

Hodowcy liczą na kreatywność. - W sumie w Polsce mamy około 900 żubrów, trudno więc znależć oryginalne imiona. Chcemy jednak, by każdy osobnik miał własne, niepowtarzalne... - wyjaśnia Czołnik.

Wśród do tej pory zgłoszonych znalazły się np. Pogódka, Polira i Polana. Na kolejne Ośrodek Kultury Leśnej czeka do 12 października. Wyniki konkursu poznamy tydzień później. Autorzy wybranych przez jury imion zostaną nagrodzeni i zaproszeni do Ośrodka Kultury Leśnej na uroczystość nadania imion.

Autor: FC/mz/k/AB / Źródło: TVN 24 Poznań

Źródło zdjęcia głównego: Lasy Państwowe