Poznań

Poznań

Nierówna walka z reklamami: jak nie kulturą, to mandatami

Dekadę temu kontrowersję wzbudzał sam pomysł walki z reklamą, która przez wielu postrzegana jest do dziś jako "powiew zachodu". Tyle, że na zachodzie od dawna wieje już w innym kierunku, a na wschodzie sytuacja zmienia się bardzo powoli. Sprawdziliśmy, jak radzą sobie największe miasta w Polsce.

Przywracają starą nazwę. "Proszę mówić Poznań Główny"

Zintegrowane Centrum Komunikacyjne wraca do swojej starej nazwy. Innymi słowy poznański dworzec główny znów będzie Dworcem Głównym. - Nazwa nie zagrała - przyznają władze Poznania. Przywrócenie starej nazwy oznacza jednak dodatkowe koszty dla miasta.

14-latka stanie przed  sądem. Za kradzież glanów

14-latka ukradła glany swojej trzy lata młodszej koleżance. Kiedy ta poprosiła o ich zwrot, amatorka obuwia złapała ją za włosy i odepchnęła. - Kradzież butów nie ujdzie jednak nastolatce na sucho - informują policjanci. Dziewczyna odpowie teraz przed kaliskim sądem.

Ponad 2 tysiące kilometrów pieszo. Ruszyli do Rzymu

2200 kilometrów pieszo mają zamiar przejść Jolanta i Zbigniew Janczakowie z Miłosławia (woj. wielkopolskie). Cel? Rzym. Zamierzają tam dotrzeć na kanonizację dwóch papieży – bł. Jana Pawła II i bł. Jana XXIII (27 kwietnia).

"Na niektórych stoiskach jest zaledwie 9 st. C. To skandal"

Pracownicy najnowszego centrum handlowego w Poznaniu skarżą się na fatalne warunki pracy. - Od strony PKP z powodu panującego zimna zamknięto na kilka dni pasmanterię i okulistę. To skandal, bo płacimy naprawdę wysokie czynsze - mówi jeden z pracowników.

24 lata temu zlikwidowano PZPR. W Poznaniu wygonili ich studenci

Równo 24 lata temu rozwiązano Polską Zjednoczoną Partię Robotniczą. Nim stało się to faktem, w całym kraju protestowano przeciwko przejęciu majątku PZPR przez partię powstająca na jej gruzach. Poznaniacy poszli jednak o krok dalej. Studenci zajęli siedzibę, która kilka miesięcy później trafiła w ręce uczelni.

Dwa busy zderzyły się pod Poznaniem

Do wypadku z udziałem dwóch busów doszło między Sękowem a Bytyniem (woj. wielkopolskie). Zginęła jedna osoba. Droga krajowa nr 92 Poznań - Pniewy była zablokowana do godziny 15:00.

Czołgi za pocztówki? Leopardy trafią do Żagania

119 czołgów Leopard trafi do 34. Brygady Kawalerii Pancernej w Żaganiu. Miejscy urzędnicy cieszą się i twierdzą, że to dzięki ich akcji z nietypowymi pocztówkami. Wojskowi akcję pamiętają i doceniają, ale twierdzą, że na decyzję ministra nie miała żadnego wpływu.

Prokuratura: rodzice 3-latka, który zmarł w Poznaniu byli w szpitalu

Nagrania monitoringu poznańskiego szpitala przy ul. Krysiewicza potwierdzają, że rodzice z trzylatkiem byli w piątek na terenie placówki - poinformowała w poniedziałek prokuratura w Poznaniu. Dyrekcja szpitala utrzymuje, że była u nich tylko matka dziecka. Chłopiec zmarł w piątek w domu, wcześniej zbadał go lekarz rodzinny. Trwa śledztwo, które ma wyjaśnić okoliczności śmierci trzylatka.

Grammy dla orkiestry z Kalisza. "Świetna promocja dla miasta"

- Nagroda Grammy dla płyty "Night in Calisia" to świetna promocja Kalisza, ale także naszej filharmonii - oświadczył szef Filharmonii Kaliskiej Adam Klocek. Płyta Włodka Pawlika została uhonorowana w kategorii "najlepszy album dużego zespołu jazzowego".

Kaczka przymarzła do jeziora. Uratowali ją strażacy

Zima dokucza też zwierzakom. Kaczka krzyżówka przymarzła do lodu na jeziorze Maltańskim, przy ujściu rzeki Cybina. Na pomoc pospieszyli jej strażacy z "ratajskiej siódemki". Teraz ptak nabiera sił w ogrodzie zoologicznym.

Polak z Grammy. "Cóż mi pozostaje? Tylko podziękować Miastu Aniołów"

- Bardzo się cieszę. To największe do tej pory wyróżnienie, jakie miałem w swoim doświadczeniu muzycznym - powiedział w rozmowie z TVN24 Włodek Pawlik, Polak uhonorowany prestiżową nagrodą muzyczną Grammy za płytę "Night in Calisia". - Cóż mi pozostaje? Tylko podziękować Miastu Aniołów, że mnie wspierało - dodał.

Jak Kaponierę w Kopernika zamieniono

„Poznań przyspiesza”, „Nowa Kaponiera to inwestycja na pokolenia”, „Od fundamentów wszystko nowe”, „29 300 m3 betonu już wylane” - takie hasła mogą dziś zauważyć poznaniacy przy przebudowywanej Kaponierze. Zapewne nieprzypadkowo przypominają hasła rodem z czasów Edwarda Gierka, bo to właśnie dzięki jego szczodrobliwości, główny węzeł komunikacyjny miasta jest rondem a nie zwykłym skrzyżowaniem. Zobacz, jak wyglądała jego budowa i otwarcie.

Perły i perełki z urzędniczych szaf. Zobacz unikalne szkice, projekty, zdjęcia

Gdyby wszystko, co powstało w pracowniach architektonicznych zostało zrealizowane, Poznań wyglądałby zupełnie inaczej. - Są takie budynki, które byłyby dziś perełkami, ale nie brak takich, iż należy się cieszyć, że zabrakło na nie pieniędzy - mówi tvn24.pl Tobiasz Wichnowski, archiwista z urzędu miasta. Razem z urzędnikami odkurzamy zapomniane projekty miejskie z lat 1945-1975.