Poznań

Poznań

Protesty wyborcze wpływają do sądów. Dotyczą głównie liczenia głosów

Do sądów wpływają kolejne wyborcze protesty. Dotyczą pomylonych kart do głosowania, podejrzenia fałszerstwa, niszczenia protokołów, braku głosów, ale też np. tłoku w lokalach wyborczych czy zmęczenia członków komisji. Są wnioski o ponowne przeliczenie głosów czy wręcz unieważnienie wyborów, a także ogólnie o stwierdzenie, czy zostały przeprowadzone prawidłowo. Nie wszystkie są przyjmowane - brakuje podpisów, a niektóre protesty są anonimowe.

Chcą odbić miasta "wiecznym prezydentom". Oni powalczą w II turze

Choć trudno to sobie wyobrazić Ryszard Grobelny i Paweł Adamowicz rządzili swoimi miastami, kiedy jeszcze na scenie politycznej nie było PiS i PO. Niewiele krócej urzędują Rafał Dutkiewicz i Jacek Majchrowski, a Hanna-Gronkiewicz-Waltz staje do walki o trzecią kadencje. Tym razem wszyscy ci "wieczni prezydenci", będą musieli udowodnić swoją wyższość w drugiej turze. Z kim będą walczyć o głosy wyborców? Na tvn24.pl przybliżamy kontrkandydatów urzędujących prezydentów.

5 milionów pszczół padło w kilka godzin. Owady wrócą, a pasieki będą odbudowane. Pomogło 8 tysięcy osób

Ponad 8 tysięcy osób "adoptowało" pszczoły w ramach akcji zorganizowanej przez Greenpeace Polska. Udało się w ten sposób zebrać 150 tys. zlotych na odbudowę 5-milionowej populacji pszczół z Przyczyny Dolnej (woj. lubuskie). Wszystkie na początku października zostały zatrute środkiem owadobójczym. W ciągu kilku godzin zginęło miliony pszczół. Śledztwo prowadzi prokuratura.

Uczył jeździć ciężarówką. Sam zdobył "prawko" kilka dni wcześniej

W czwartek policja w Koninie (woj. wielkopolskie) zatrzymała "instruktora", który uczył kursantów kierować ciężarówkami. Okazało się, że 24-latek sam zdał egzamin na prawo jazdy dosłownie kilka dni wcześniej i nie figurował jeszcze nawet w elektronicznym systemie. O losie mężczyzny wkrótce zadecyduje sąd.

Geje przepadli w wyborach. "Było lepiej, niż oczekiwaliśmy"

Żaden z kandydatów, którzy na kilka tygodni przed wyborami zdecydowali się głośno powiedzieć: "jestem gejem, jestem lesbijką", nie dostał mandatu. - Ale niech nikt nie pomyśli, że to dlatego, że Polska jest homofobiczna, nie - zastrzega Mariusz Kurc z Fundacji Replika, który zachęcał do "wyjścia z szafy". - Po prostu żaden nie był z dużych partii, ani z PO, ani z PiS, ani z PSL. Byli mniej znani - dodaje.

W Lubuskiem zacięta walka. II tura wyborów w 32 gminach

Żary, Żagań, Świebodzin i Międzyrzecz - to jedne z największych lubuskich miast, w których odbędzie się wyborcza "dogrywka". Łącznie w całym regionie druga tura wyborów odbędzie się w 32 gminach i miastach - wynika z danych PKW.

Grobelny dogadał się z arcybiskupem. Będzie taras widokowy w katedrze?

W Poznaniu od lat brakuje tarasu widokowego. Teraz ma to się zmienić. Prezydent Poznania Ryszard Grobelny i arcybiskup metropolita poznański Stanisław Gądecki uzgodnili szczegóły dotyczące stworzenia tarasu widokowego w wieży Katedry Poznańskiej. Kiedy będzie można zobaczyć tam panoramę miasta? Tego na razie nie wiadomo.

Kilkanaście lat czekają na tramwaj. "Zmiany obiecują co wybory"

Jeszcze 20 lat temu na Naramowicach pasły się krowy. Dziś powstają tam kolejne osiedla, ale jedno sie nie zmienia - poznańską dzielnicę łączy z centrum miasta jedna, wciąż zakorkowana, ulica Naramowicka. Mieszkańcy, którzy marzą o tramwaju, przed wyborami dostają od kandydatów na prezydenta obietnice, że sytuacja się poprawi. Przyjmują je sceptycznie.

Celebryci w wyborach. Mandaty radnych dla nielicznych

W sporcie, aktorstwie i muzyce odnosili lub wciąż odnoszą sukcesy, ale w walce o głosy wyborców znani i lubiani w większości ponieśli klęskę. Mandaty radnych różnych samorzadowych szczebli zdobyło niewielu. Wśród nich jest m.in. Marek Citko, Paweł Kukiz, Katarzyna Bujakiewicz i Krystyna Prońko.

Trzech kandydatów ogłosiło poparcie dla Jaśkowiaka. "Walczymy o lepszy Poznań"

Tomasz Lewandowski, Anna Wachowska-Kucharska i Maciej Wudarski ogłosili poparcie w II turze wyborów prezydenckich w Poznaniu dla Jacka Jaśkowiaka. Kandydat PO wcześniej podpisał złożoną z ośmiu punktów deklarację programową. - Różnica między mną a Ryszardem Grobelnym jest taka, że ja chcę to zrealizować i zrealizuję, a Grobelny by to tylko podpisał - powiedział Jaśkowiak.

Kandydatów kłopoty z prawem. "Ostateczny cios może paść dopiero w kolejnych wyborach"

Z wyrokami, w trakcie procesu, odwołani, zawieszeni - kandydatów, którzy mają kłopoty z prawem, w tych wyborach nie brakowało. Powiodło się im różnie. Jednym wyborcy wciąż ufają, inni stracili ich bezpowrotnie. Niektórzy mają szansę wrócić po kilkuletniej banicji. - Pierwsze wpadki niemal zawsze osłabiają kandydata, ale ostateczny cios może paść dopiero w kolejnych wyborach - mówi dr Jarosław Flis, politolog.

Katarzyna Bujakiewicz w sejmiku. Aktorka będzie radną w Poznaniu

Aktorka Katarzyna Bujakiewicz, wiceminister rolnictwa Zofia Szalczyk, poseł SLD Wiesław Szczepański i prezydent Poznania Ryszard Grobelny są wśród osób, które zdobyły mandaty radnych wielkopolskiego sejmiku. Wybory przegrał m.in. olimpijczyk Szymon Ziółkowski.

PO bierze lubuskie. Były prezydent Gorzowa w sejmiku

Tadeusz Jędrzejczak (SLD), który przegrał w I turze wybory prezydenckie w Gorzowie Wielkopolskim, zasiądzie w sejmiku województwa lubuskiego. Najwięcej mandatów przypadło PO. Nową frakcją jest komitet Lepsze Lubuskie, który zdobył dwa mandaty.

PiS poprze kandydata PO? W Poznaniu to możliwe

Tadeusz Dziuba, były kandydat PiS na prezydenta Poznania, wystosował list do PO, SLD i środowiska prezydenta Ryszarda Grobelnego. - To nasza propozycja programowa. Czekamy na odpowiedzi. One pokażą nam, który z kandydatów na prezydenta będzie nam bliższy - mówi Szymon Szynkowski vel Sęk, szef klubu radnych PiS. Decyzję o ewentualnym poparciu Jacka Jaśkowiaka (PO) lub Ryszarda Grobelnego PiS chce podać najpóźniej w czwartek.