14-latka zniknęła pod wodą, na pomoc rzucił się strażak ochotnik. Jej życia nie udało się uratować

Aktualizacja:
Autor:
ng/tok/prpb
Źródło:
PAP, TVN24
14-latka zniknęła pod wodą, na pomoc rzucił się strażak ochotnik. Jej życia nie udało się uratować
14-latka zniknęła pod wodą, na pomoc rzucił się strażak ochotnik. Jej życia nie udało się uratowaćTVN24
wideo 2/5
TVN2414-latka zniknęła pod wodą, na pomoc rzucił się strażak ochotnik. Jej życia nie udało się uratować

Nie żyje 14-latka, która topiła się w jeziorze Kamiennym. Nastolatkę z wody wydobył strażak ochotnik, który mieszka w pobliżu. Po reanimacji została w ciężkim stanie przetransportowana do szpitala przez Lotnicze Pogotowie Ratunkowe. Jej życia nie udało się jednak uratować.

Wypadek wydarzył się na jeziorze Kamiennym w miejscowości Żydowo (gmina Polanów) czwartek przed południem. 14-letnia dziewczynka przebywała pod opieką rodziców koleżanki. W pewnym momencie nastolatki oddaliły się od dorosłych, mówiąc że idą do domu jednego z kolegów, mieszkającego nieopodal. Po drodze postanowiły wejść do wody.

Jak podkreśliła oficer prasowa Komendy Miejskiej Policji w Koszalinie, jezioro to jest bardzo zdradliwe. Jest to zbiornik sztuczny, który ma w pewnym momencie bardzo gwałtowny uskok.

- Dno jeziora jest tam tak ułożone, że najpierw jest płytko, a później nagły spad i tam właśnie wpadła dziewczynka - przekazała nadkomisarz Monika Kosiec.

Nastolatka zachłysnęła się wodą i zaczęła tonąć. Mimo że na jeziorze były łódki z wędkarzami, którzy bardzo szybko podpłynęli, nie byli już w stanie jej pomóc.

Raport tvn24.pl: Toniemy. Jak być bezpiecznym nad wodą

Żydowo. 14-latkę ratował strażak ochotnik

Na pomoc nastolatce ruszył strażak ochotnik, który mieszka w pobliżu. - Należę do Ochotniczej Straży Pożarnej w Żydowie i informację o wypadku otrzymałem telefonicznie. Ponieważ mieszkam nad jeziorem, na którym doszło do zdarzenia, nie jechałem na zbiórkę do OSP, tylko już bezpośrednio udałem się na miejsce. Zawodowo jestem też instruktorem ratownictwa wodnego, więc sprzęt miałem pod ręką. Miejsce, w którym dziecko leżało na dnie, wskazali mi wędkarze. Popłynąłem po poszkodowaną i doholowałem ją do brzegu - wyjaśnił druh Błażej Kostra.

Na miejscu byli już inni strażacy, którzy przejęli dziewczynkę i podjęli pierwsze działania ratownicze. Służby ratownictwa przywróciły jej czynności życiowe, po czym wezwany śmigłowiec LPR przetransportował nastolatkę do szpitala w Koszalinie.

Poszkodowana była pod wodą około piętnastu minut. Na miejsce zadysponowano pięć zastępów straży pożarnej oraz dwie łodzie.

14-letnia dziewczynka weszła do jeziora z koleżanką. W pewnym momencie zaczęła tonąć. Nieprzytomną nastolatkę wydobyto z wody po około 15 minutach. Została przetransportowana do szpitala przez Lotnicze Pogotowie Ratunkowe.
Na miejsce zadysponowano pięć zastępów straży pożarnejOSP Żydowo

14-latka w ciężkim stanie trafiła do szpitala. Jego rzeczniczka Marzena Sutryk po godzinie 18 przekazała, że życia nastolatki nie udało się uratować.

Bezpieczeństwo nad wodą

Rozmowa z ratownikiem WOPR o bezpieczeństwie nad wodą
Rozmowa z ratownikiem WOPR o bezpieczeństwie nad wodąTVN24
wideo 2/20
Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:ng/tok/prpb

Źródło: PAP, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: OSP Żydowo

Pozostałe wiadomości