TVN24 | Pomorze

Javeliny w rękach terytorialsów, przetestowali je na poligonie

TVN24 | Pomorze

Autor:
eŁKa/gp
Źródło:
TVN24 Pomorze
Pociski Javelin są na wyposażeniu polskiej armii (wideo bez dźwięku)tvn24
wideo 2/7
tvn24Pociski Javelin są na wyposażeniu polskiej armii (wideo bez dźwięku)

Na poligonie w Toruniu zakończył się kurs operatorów przeciwpancernych pocisków kierowanych Javelin. Są one w stanie zniszczyć czołgi. Pierwsze trafią do Wojsk Obrony Terytorialnej przy wschodniej granicy kraju.

Javelin to ręczny przeciwpancerny pocisk kierowany produkowany w Stanach Zjednoczonych. W ubiegłym roku Polska zakupiła 60 wyrzutni i 180 pocisków. Teraz sprzęt wchodzi na wyposażenie polskiej armii.

Pierwszy raz w historii

- Po raz pierwszy w historii, polscy żołnierze wykonali strzelania przeciwpancernym pociskiem kierowanym Javelin. Strzelali terytorialsi, na których wyposażenie wchodzi Javelin – poinformowała nas Maria Kołtunowska z zespołu prasowego dowództwa WOT.

Szkolenie zorganizowano w ostatnich dniach na poligonie Toruń Kijewo. Łącznie w kursach uczestniczyło 60 żołnierzy z Wojsk Obrony Terytorialnej, Wojsk Specjalnych i jednostek podległych Szefowi Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych. Zakończyło się w czwartek.

- System jest powszechnie wykorzystywany w NATO. W ramach kontraktu żołnierze Wojska Polskiego, jako pierwsi poza żołnierzami USA, otrzymają system w najnowszej wersji oznaczony, jako FGM-148F – przekazuje Kołtunowska. Wersja ta jest bardziej skuteczna przeciw celom opancerzonym i miękkim, lżejsza i ma udoskonalony system naprowadzania.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

Pociski Javelin będą bronić wschodniej granicyWOT

Szkolenia w Toruniu

W pierwszej kolejności Javelin trafi do brygad Obrony Terytorialnej, które rozmieszczone są na wschodzie Polski. Powstaną tam Grupy Niszczycieli Czołgów, które dodatkowo wyposażone zostaną w już eksploatowane w WOT drony uderzeniowe krótkiego zasięgu typu Warmate.

- W skład tej struktury wejdą nie tylko operatorzy PPK i dronów ale również saperzy oraz snajperzy wyposażeni w broń wielkokalibrową. Głównym celem grup będzie efektywne niszczenie celów opancerzonych, w tym czołgów przeciwnika – opowiada Kołtunowska.

Dzięki zaawansowanym symulatorom podstawowe szkolenie operatorów systemu Javelin będzie organizowane w Brygadach Obrony Terytorialnej. Jednak szkolenie zaawansowane oraz instruktorskie będzie możliwe tylko w Centrum Szkolenia WOT w Toruniu. Centrum to będzie również głównym miejscem szkolenia dla operatorów i instruktorów obsługujących drony uderzeniowe krótkiego zasięgu typu Warmate.

Autor:eŁKa/gp

Źródło: TVN24 Pomorze

Źródło zdjęcia głównego: WOT