TVN24 | Pomorze

Rosjanin podejrzany o szpiegostwo w Polsce. Trafił do aresztu

TVN24 | Pomorze

Autor:
MAK/
tam
Źródło:
PAP, TVN24
Rosjanin podejrzany o szpiegostwo w Polsce. Trafił do aresztu
Rosjanin podejrzany o szpiegostwo w Polsce. Trafił do aresztuTVN24
wideo 2/8
TVN24Rosjanin podejrzany o szpiegostwo w Polsce. Trafił do aresztu

Rosjanin, który w Polsce mieszka od 18 lat usłyszał zarzut szpiegostwa. Na wniosek Prokuratury Okręgowej w Gdańsku sąd zdecydował o jego aresztowaniu na trzy miesiące. W ostatnich dniach zatrzymano też dwóch Białorusinów podejrzanych o szpiegostwo. - Od czasu agresji rosyjskiej na Ukrainę tego typu działania służb rosyjskich czy białoruskich uległy zintensyfikowaniu - mówi TVN24 rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

W śledztwie prowadzonym przez Wydział do spraw Wojskowych Prokuratury Okręgowej w Gdańsku, żołnierze Żandarmerii Wojskowej zatrzymali Rosjanina zamieszkującego na stałe w Polsce.

"Ustalenia Służby Kontrwywiadu Wojskowego wskazywały, że prowadzi on działalność szpiegowską na rzecz wywiadu Federacji Rosyjskiej. Miał on m.in. gromadzić informacje o jednostkach wojskowych, ich wyposażeniu i sytuacji kadrowej" - przekazał dział prasowy Prokuratury Krajowej.

Mieszka w Polsce od 18 lat, prowadził działalność gospodarczą

Rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn poinformował, że do zatrzymania doszło 6 kwietnia.

Wyjaśnił, że dowody zebrane przez SKW wskazują, że mężczyzna pozyskiwał na zlecenie rosyjskich służb specjalnych informacje dotyczące gotowości bojowej Sił Zbrojnych RP oraz wojsk NATO. Podejrzany to obywatel Rosji, który w Polsce mieszka od 18 lat. Prowadził w naszym kraju działalność gospodarczą.

- Jak wynika z materiału SKW, ten człowiek jednak przede wszystkim jest podejrzany o działanie szpiegowskie przeciwko Polsce. Nasze materiały pokazują, że on był zadaniowany przez służby rosyjskie, na ich zlecenie gromadził konkretne informacje z zakresu wojskowości i je przekazywał. Ten mężczyzna zbierał konkretne informacje dotyczące jednostek wojskowych, sposobu ich zarządzania, stanu ich kadr, ale także gromadził informacje dotyczące wojsk sojuszniczych na naszym terenie, a zatem jego działalność była stricte powiązana z kwestią wojskowości i obronności naszego kraju - mówił na antenie TVN24 Stanisław Żaryn.

Dodał, że materiały zebrane przeciwko podejrzanemu "były na tyle jednoznaczne, że zdecydowano się przerwać tę działalność".

Rosjanin podejrzany o szpiegostwo mieszkał w Polsce 18 lat
Rosjanin podejrzany o szpiegostwo mieszkał w Polsce 18 lat12.04|Rosjanin, który w Polsce mieszka od 18 lat usłyszał zarzut szpiegostwa. Na wniosek Prokuratury Okręgowej w Gdańsku sąd zdecydował o jego aresztowaniu na trzy miesiące. W ostatnich dniach zatrzymano też dwóch Białorusinów podejrzanych o szpiegostwo.TVN24

Żaryn: widzimy, że od czasu rosyjskiej agresji na Ukrainę, działania służb rosyjskich uległy zintensyfikowaniu

- Zdecydowanie widzimy, że od czasu agresji rosyjskiej na Ukrainę tego typu działania służb rosyjskich czy białoruskich uległy zintensyfikowaniu. Mamy do czynienia ze znacznie większą agresywnością, ofensywnością strony rosyjskiej i dlatego musimy podejmować szybkie decyzje, żeby neutralizować taką działalność - dodał Żaryn.

W śledztwie zabezpieczono obszerny materiał dowodowy, który obecnie poddawany jest analizom. Zatrzymany trafił do prokuratury, gdzie usłyszał zarzut popełnienia przestępstwa szpiegostwa, tj. zarzut z art. 130 ust. 1 kodeksu karnego.

Na wniosek prokuratury sąd zdecydował o trzymiesięcznym areszcie dla zatrzymanego.

Zatrzymani obywatele Białorusi

Żaryn przekazał, że dowody zgromadzone przez SKW w innej sprawie pozwoliły na zidentyfikowanie w ostatnich dniach także dwóch obywateli Białorusi prowadzących w Polsce działania wywiadowcze na rzecz białoruskich służb specjalnych.

Na podstawie informacji SKW, Żandarmeria Wojskowa zatrzymała podejrzanych 4 kwietnia 2022 roku.

Osoby te są podejrzane o działalność szpiegowską na rzecz białoruskich służb specjalnych. Zatrzymani realizowali na terenie RP zadania polegające na rozpoznawaniu obiektów o strategicznym i krytycznym znaczeniu dla obronności RP.

Za szpiegostwo grozi do 10 lat więzienia.

Czytaj więcej: Zatrzymano dwóch Białorusinów. "Usłyszeli zarzuty szpiegostwa" i zostali aresztowani

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:MAK/ tam

Źródło: PAP, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości