Pomorze

Pomorze

Wiele osób próbowało odwiedzić Cmentarz Centralny w Szczecinie jeszcze przed zamknięciem nekropolii w całym kraju. Byli przekonani, że będzie to możliwe do północy. Ci, którzy weszli w piątek wieczorem nie mogli już jednak wyjść, bo bramy zostały o godzinie 21, jak codziennie, zamknięte. Jak opowiada nam jedna z kobiet, która utknęła na terenie nekropolii, ludzie przeskakiwali przez płoty, żeby się wydostać.

Podczas strajku w miejscowości Czernikowo (województwo kujawsko-pomorskie) do protestujących przeciw zaostrzeniu prawa aborcyjnego wyszedł proboszcz tamtejszej parafii. W rękach trzymał broń, którą groził też później policjantom. Ksiądz został zatrzymany. Podczas przesłuchania przyznał się do kierowania gróźb w stosunku do funkcjonariuszy. Tłumaczył się zdenerwowaniem sytuacją związaną z protestami. Grozi mu do dwóch lat więzienia.

Grupa młodych osób została zaatakowana, gdy wracali z protestów przeciwko wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. 23-letni mężczyzna, który stanął w obronie koleżanki, z pociętą nożem twarzą trafił do szpitala. Podejrzany o atak został zatrzymany, sąd zdecydował o tymczasowym areszcie.