Zabieg mastektomii i rekonstrukcji piersi jest w Polsce refundowany

Polska

tvn24NFZ refunduje profilaktykę i leczenie raka piersi

- Narodowy Fundusz Zdrowia w Polsce płaci za wszytko, co się wiąże z leczeniem raka piersi, w tym za wykonaną mastektomię - mówi rzecznik NFZ Andrzej Troszyński. Refundowana jest także rekonstrukcja piersi.

Jak mówi Troszyński, w Polsce wojewódzkie oddziały NFZ podpisują kontrakty z placówkami onkologicznymi na swoim terenie. Jeśli placówka wykonuje zabiegi mastektomii, NFZ te operacje rozlicza. NFZ płaci za wykonaną mastektomię, w tym także mastektomię z jednoczesną rekonstrukcją, jeśli zdecyduje o tym lekarz. Powody decyzji - czy zabieg jest podyktowany zmianami nowotworowymi czy prewencją, nie są dla NFZ istotne. - NFZ płaci za wszystko, co się wiąże z rakiem piersi, w tym za profilaktykę i badania genetyczne - mówi rzecznik.

Testy genetyczne też refundowane

Test na obecność mutacji genu BRCA1, odpowiedzialnego za genetycznego raka piersi, można wykonać bezpłatnie, jeśli spełnia się odpowiednie kryteria - przede wszystkim jeśli w rodzinie pacjentki występowały przypadki raka piersi lub jajnika u matki, babki lub siostry matki. Fundusz płaci placówkom za takie badanie około 500 zł. NFZ finansuje też inne procedury związane z profilaktyką i leczeniem raka piersi, w tym mammografię, chemioterapię czy radioterapię. Fundusz dofinansowuje też protezę piersi - można ubiegać się o zwrot kosztów w wysokości 250 zł raz na dwa lata. Ewentualną różnicę w cenie kobieta będzie musiała dopłacić z własnej kieszeni.

Trudne decyzjetvn24

Autor: jk//kdj / Źródło: TVN24, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Raporty: