TVN24 | Polska

Sondaż: cztery ugrupowania w Sejmie, ruch Hołowni na podium

TVN24 | Polska

Autor:
mjz//now
Źródło:
PAP
Sondaż Kantar poparcia dla ugrupowań politycznych z 15 września 2020 roku Kantar
wideo 2/12
Sondaż poparcia dla ugrupowań politycznych

Na Prawo i Sprawiedliwość wraz z Solidarną Polską i Porozumieniem zagłosowałoby 39 procent respondentów - wynika z wrześniowego sondażu Kantar. Koalicja Obywatelska mogłaby liczyć na 26 procent. Na trzecim miejscu sondażowego podium, z wynikiem 11 procent poparcia, znalazł się nowy ruch Szymona Hołowni - Polska 2050. 

Według sondażu we wrześniu wśród Polaków, którzy zadeklarowali gotowość wzięcia udziału w wyborach do Sejmu, największe poparcie uzyskuje Prawo i Sprawiedliwość razem z Solidarną Polską i Porozumieniem (39 procent). Na drugim miejscu, z poparciem na poziomie 26 procent, uplasowała się Koalicja Obywatelska.

Ruch Szymona Hołowni wszedłby do Sejmu

Ruch Polska 2050 Szymona Hołowni, po raz pierwszy uwzględniany w cyklicznym badaniu Kantar preferencji partyjnych, zostałby poparty przez 11 proc. wyborców. Do Sejmu dostałaby się również Konfederacja, uzyskująca 6 procent głosów.

Do Sejmu nie dostałyby się natomiast ugrupowania Lewica oraz PSL-Koalicja Polska razem z Kukiz’15. Oba znalazłyby się pod progiem wyborczym, uzyskując po 4 procent poparcia.

Spośród ogółu osób, które zapowiedziały zamiar głosowania w wyborach parlamentarnych, 10 procent nie potrafiło zdecydować, na kogo oddałoby głos.

Sondaż poparcia dla ugrupowań politycznychTVN24

Ponad 70 procent badanych deklaruje udział w wyborach

We wrześniu 72 procent Polaków zadeklarowało chęć udziału w wyborach do Sejmu. 34 procent respondentów zdecydowanych jest do wzięcia udziału w głosowaniu, natomiast 37 proc. badanych raczej planuje wziąć udział w wyborach.

Przeciwne stanowisko wyraża 19 procent respondentów - 9 procent zapowiada, że raczej nie pójdzie głosować, oraz 10 procent osób mówi, że zdecydowanie nie weźmie udziału w wyborach. 10 procent Polaków jeszcze nie wie, czy odda swój głos w wyborach.

Badanie przeprowadzono w dniach 4-9 września 2020 roku na reprezentatywnej próbie 977 mieszkańców Polski w wieku 18 i więcej lat.

Autor:mjz//now

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Kancelaria Sejmu/Aleksander Zieliński

Pozostałe wiadomości