Rewolucja w obsłudze pacjenta. Czy eWUŚ się sprawdzi?

Polska

tvn24eWUŚ sprawdzi, czy pacjent jest ubezpieczony

Od 1 stycznia 2013 roku obsługa pacjenta ma być szybsza i łatwiejsza. Wszystko dzięki ogólnopolskiemu systemowi elektronicznej weryfikacji uprawnień pacjentów. Do sprawdzenia, kto jest ubezpieczony, wystarczyć ma dowód osobisty i numer PESEL. "Polska i Świat".

Od nowego roku lekarz, szpital czy przychodnia już nie będą musieli dokładnie prześwietlać dokumentów pacjenta przed wizytą. Już nie będzie konieczne pokazywanie legitymacji i zaświadczenia o wysokości zarobków. To dzięki systemowi eWUŚ - Elektronicznej Weryfikacji Uprawnień Świadczeniobiorców. Wystarczy, że przychodząc do lekarza, okażemy dowód osobisty, paszport lub prawo jazdy. Gdy do nowego systemu wpisze się PESEL, wszystkie informacje wyświetlą się na ekranie. Zielony kolor oznaczać będzie, że możemy leczyć się bezpłatnie. Czerwony komunikat to z kolei znak, że nie mamy do tego prawa.

Będzie poślizg? Ale, jak zaznacza rzecznik mazowieckiego oddziału NFZ, Agnieszka Gołąbek, aktualizacja danych w systemie może zająć trochę czasu, dlatego możliwe są błędy. Jeśli tak się stanie, pacjent będzie musiał zadeklarować, że ubezpieczenie posiada. Na nowy system gotowe są nie wszystkie placówki. Co jeśli system nie zadziała? - Jeżeli jakaś placówka nie będzie miała tego systemu, oczywiście trzeba mieć ze sobą druk RMUA bądź inny dokument potwierdzający nasze ubezpieczenie - mówi Agnieszka Gołąbek. Ma być sprawniej i szybciej. Zapewne system ruszy z problemami, bo nie wszystkie lecznice zdążą wyposażyć się w eWUŚ.

Autor: jk//gak / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24