- Nie ma zawodu nauczyciela, jest służba pedagoga, nauczyciela, wychowawcy. To jest wielkie poświęcenie - oświadczyła w poniedziałek premier Beata Szydło podczas uroczystości wręczenia stypendiów dla najlepszych uczniów i odznaczeń dla nauczycieli.
Z okazji Dnia Edukacji Narodowej najlepsi uczniowie z całego kraju odbierają stypendia prezesa Rady Ministrów, a nauczycielom zasłużonym dla polskiej edukacji wręczane są odznaczenia państwowe, medale, nagrody ministra edukacji narodowej. W tym roku 20 nauczycieli otrzymało tytuł Honorowego Profesora Oświaty.
"Jedna z najtrudniejszych reform, które przygotował rząd"
- W edukacji los nauczyciela i ucznia się splata. I wasze sukcesy są także sukcesami waszych wychowawców i nauczycieli. Tych, którzy postanowili poświęcić życie zawodowe, aby wychować i wykształcić ludzi, którzy będą potrafili kreatywnie, wspaniale zmieniać naszą rzeczywistość. Po to, żeby nam wszystkim się lepiej żyło - mówiła Szydło, zwracając się do nauczycieli i uczniów.
- Można powiedzieć z jednej strony, że jest to truizm, ale z drugiej strony: nie ma zawodu nauczyciela. Jest służba pedagoga, nauczyciela, wychowawcy. Służba, misja - to jest wielkie poświęcenie - dodała.
Szydło stwierdziła, że wprowadzona przez rząd reforma edukacji jest jedną z najtrudniejszych zmian, które przygotował jej rząd. - To, jaka jest polska szkoła, zależy od wspólnej pracy nauczycieli, uczniów i rodziców - podkreśliła.
Szydło: jaka jest szkoła, zależy przede wszystkim od pedagogów
Zwracając się do nauczycieli, premier życzyła, by ich praca przyniosła wszystkie oczekiwania, które z nią wiążą.
- Żeby była satysfakcjonująca, żebyście państwo mieli poczucie, ze rzeczywiście pracujecie w dobrej szkole, dla dobrej szkoły i tę szkołę dobrą tworzycie. Bo jaka jest polska szkoła, to zależy przede wszystkim od polskich pedagogów i to zależy od polskich uczniów. A uczniowie są przecież tacy, jak wy ich przygotujecie, czego ich wy nauczycie, jakich wy stworzycie. To jest wspólna praca nauczyciela, i ucznia, i rodziców. Bo trzeba bardzo mocno przypomnieć o tym, że w naszej szkole, tej szkole, którą my przygotowaliśmy (...) bardzo ważne miejsce zajmują również rodzice - mówiła Szydło.
Premier zaznaczyła, że "tylko i wyłącznie dobra współpraca, porozumienie i możliwość tworzenia zespołu uczeń-nauczyciel-pedagog-wychowawca-rodzice da takie efekty, jakich się spodziewamy".
- A tymi efektami (...) jest to, że nasza młodzież i młodzi Polacy, którzy będą zdobywali coraz większe możliwości, coraz lepsze wykształcenie, będą konkurowali ze swoimi kolegami na całym świecie, bez kompleksów, bez jakichkolwiek zahamowań. Już dzisiaj tacy są, polska młodzież jest wspaniała - chwaliła Szydło.
Szerokopasmowy internet w każdej szkole. Podwyżki dla nauczycieli
- Chcemy razem z samorządowcami budować szkołę XXI wieku. Stąd decyzja pani premier i rządu, że do 2019 roku będzie szerokopasmowy internet już w każdej szkole. W tej chwili to tylko 20 procent. Wzmacniamy wyposażenie szkół poprzez multimedialne tablice. Mają być one w każdej klasie - zapewniła minister edukacji narodowej Anna Zalewska.
Ona także podziękowała nauczycielom. - Dziękuję za ubiegły rok. Za waszą bardzo intensywną pracę, za to, że słuchaliście, że pozwalaliście przekonywać się, słuchaliście argumentów, wtedy, kiedy w szumie medialnym w sposób naturalny odczuwaliście zaniepokojenie. Zawsze byliśmy z wami i będziemy. Zależy nam na dobrej szkole i nowoczesnych podstawach programowych, bo takie są - podkreśliła szefowa MEN.
Zaznaczyła, że rząd jest dumny z polskiego nauczyciela. - Chcemy o was dbać, stąd propozycja podwyżek 15 procent w ciągu trzech lat. Oczywiście zasługujecie na więcej - powiedziała Zalewska, powtarzając swoją obietnicę z początku września.
Dzień Edukacji Narodowej obchodzony jest 14 października, w rocznicę powstania w 1773 r. Komisji Edukacji Narodowej - pierwszego w Europie ministerstwa oświaty - która zajęła się reformowaniem szkolnictwa w Polsce. Wprowadzono go w 1982 r., w miejsce obchodzonego wcześniej Dnia Nauczyciela.
Autor: mnd//rzw / Źródło: PAP