Jedna osoba nie żyje, ponad milion domów bez prądu. "Trudno to wyrazić słowami"

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, BBC, irishtimes.com, Reuters
Dom uszkodzony w wyniku burzy Eowyn
Dom uszkodzony w wyniku burzy EowynReuters
wideo 2/11
Burza Eowyn

Burza Eowyn szaleje nad Wyspami Brytyjskimi, miejscami przynosząc rekordowo silne podmuchy wiatru. Jak podały lokalne media, na skutek niebezpiecznych warunków pogodowych zginęła co najmniej jedna osoba. W wielu regionach nie ma prądu, a miejscami dostawy elektryczności mogą zostać przywrócone za ponad tydzień.

W piątek w Wyspy Brytyjskie uderzyła wichura, którą nazwano Eowyn. Irlandzka służba meteorologiczna Met Eireann informowała, że w piątek o godzinie 5 porywy wiatru w pobliżu Galway (Mace Head) na zachodnim wybrzeżu Irlandii osiągnęły prędkość 183 kilometrów na godzinę. Poprzedni rekord prędkości wiatru w tym regionie (182 km/h) pochodził z 1945 roku.

Około południa wiatr zaczął przybierać na sile również w Irlandii Północnej. W Killowen w hrabstwie Down odnotowano poryw o prędkości 148 km/h. Jeszcze silniej wiało w Szkocji, gdzie w okolicach historycznej miejscowości Drumalbin zarejestrowano podmuch przekraczający 160 km/h. W południowej części Szkocji do godziny 17 czasu lokalnego w piątek obowiązywały najwyższe, czerwone ostrzeżenia przed silnym wiatrem. Obecnie zostały one zredukowane do stopnia pomarańczowego, a agencja meteorologiczna Met Office ostrzegła, że niebezpiecznie silny wiatr może utrzymywać się nad krajem co najmniej do niedzieli.

Jedna ofiara śmiertelna

W piątek irlandzka policja potwierdziła śmierć jednej osoby. W hrabstwie Donegal drzewo przewróciło się na samochód, a podróżujący nim mężczyzna zginął.

Do godziny 15 czasu lokalnego wiatr spowodował sporo zniszczeń w Irlandii Północnej, północnej Anglii oraz Szkocji. W szkockim hrabstwie Berwickshire wiatr był na tyle silny, że zrywał metalowe zadaszenia, zaś w Irlandii Północnej przewrócone drzewo przebiło dach domu.

- To jest coś nierealnego, trudno to wyrazić słowami - przekazał jeden z turystów.

Zniszczenia po przejściu burzy EowynPAP/EPA/Brian Lawless

Wichura przyczyniła się również do wielu przerw w dostawie prądu. Na Wyspach elektryczności nie ma u ponad miliona odbiorców, głównie w Irlandii oraz Irlandii Północnej. Jak powiedział północnoirlandzki dostawca NIE, do pełnego przywrócenia dostaw potrzebny będzie ponad tydzień, a miejscami może to zająć nawet 10 dni.

- To jest wręcz apokaliptyczne, nikt nie wychodzi na zewnątrz, wszystkie barierki leżą, kosze na śmieci są poprzewracane - opowiadała jedna z turystek w Glasgow agencji Reuters.

W Irlandii Północnej drzewo przebiło dachGetty Images
Szkocja, sztorm Eowyn
Porywy wiatru w piątekwetteronline.de

Czerwony alert dla całej Irlandii

W piątek przed południem irlandzka służba meteorologiczna Met Eireann wydała dla całego kraju ostrzeżenia najwyższego stopnia, oznaczające zagrożenie dla życia oraz poważne zakłócenia w transporcie. Czerwony alert ogłoszono na terenie całej Irlandii po raz pierwszy od czasu burzy Ofelia z 2017 roku, która doprowadziła do śmierci trzech osób. W godzinach popołudniowych stopień ostrzeżenia został zmniejszony do żółtego na południu kraju i pomarańczowego - w regionach północnych.

Maciej Woroch o burzy Eowyn na Wyspach
Maciej Woroch o burzy Eowyn na WyspachTVN24/Reuters

Zniszczenia w Irlandii

W Irlandii od samego rana odnotowuje się zniszczenia. Silny wiatr powala tam drzewa, łamie gałęzie i uszkadza słupy telefoniczne. W Blanchardstown, na przedmieściach Dublina, lodowisko zostało zniszczone przez burzę.

Ulica Harold's Cross w Dublinie została zamknięta z powodu zawalenia się rusztowania.

Jak podał portal The Irish Times, w Irlandii pozbawionych prądu jest ponad 800 tysięcy domów i budynków. Część z nich może nie mieć zasilania nawet przez tydzień. Vodafone podaje, że obecnie około 90 tysięcy gospodarstw domowych nie ma dostępu do szerokopasmowego internetu.

Irlandzkie państwowe przedsiębiorstwo wodociągowe Irish Water apeluje do mieszkańców o oszczędzanie wody, gdyż z powodu burzy mogą wystąpić problemy z jej dostawami.

Towarzyszący burzy silny wiatr poderwał dach, który spadł na dach samochodu. Zdjęcie pojawiło się na platformie X.

Odwołane loty, zamknięte szkoły

Władze międzynarodowego portu lotniczego w Belfaście poinformowały, że jego działalność będzie ograniczona na czas obowiązywania czerwonego ostrzeżenia pogodowego, a więc w godzinach 7-14 lokalnego czasu. Władze lotniska zaleciły pasażerom sprawdzenie statusu lotu u swoich linii lotniczych. Według portalu BBC do godziny 14 czasu lokalnego odwołano co najmniej 1000 lotów z lotnisk w Irlandii i Wielkiej Brytanii.

W piątek z powodu wichury operatorzy promów odwołali wiele rejsów przez Morze Irlandzkie. Irish Ferries zawiesił przeprawy w obu kierunkach między Dublinem i miastami Holyhead, Rosslare, Pembroke oraz Cherbourg. Operator Stena Line anulował połączenia między Belfastem, Cairnryan i Liverpoolem, a także na trasie Dublin-Holyhead. Promy między Rosslare i Fishguard również zostały anulowane.

Burza Eowyn szaleje na Wyspach Brytyjskich
Burza Eowyn szaleje na Wyspach Brytyjskich Reuters

Wszystkie szkoły w Irlandii Północnej są zamknięte od czwartku z uwagi na bezpieczeństwo uczniów i nauczycieli. W hrabstwie Aberdeenshire w Szkocji zamknięto ponad 120 szkół, w angielskim Northumberland - 30, a w Cumberland - 7. Wszystkie szkoły i żłobki w szkockich hrabstwach Argyll i Bute są nieczynne. Rada Miasta Glasgow poinformowała, że wszystkie miejscowe szkoły i przedszkola będą w piątek nieczynne. Rada Edynburga również zamknęła wszystkie placówki edukacyjne.

W zupełnie innym trybie będą działać irlandzkie szpitale.

- Operacje, które mogły zostać przełożone, wstrzymano w tamtejszych szpitalach, aby zrobić miejsca dla poszkodowanych - powiedział na antenie TVN24 Maciej Woroch, korespondent "Faktów" TVN w Wielkiej Brytanii.

Sieci supermarketów Lidl i Tesco w Irlandii Północnej zamknęły swoje sklepy. Przez wichurę szkocki parlament będzie zamknięty w piątek.

Blackpool, 24.01.2025Mark Cosgrove / Zuma Press / Forum

Autorka/Autor:anw,ast/dd

Źródło: TVN24, BBC, irishtimes.com, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/Brian Lawless

Pozostałe wiadomości

Kolejne dni przyniosą nam przeplatankę w pogodzie. Polska naprzemiennie znajdzie się pod wpływem obszarów niskiego i wysokiego ciśnienia, przez co niemal z dnia na dzień zaobserwujemy zmiany. W prognozach widać zarówno opady deszczu, jak i 16 stopni Celsjusza na termometrach.

Za sprawą Manueli doświadczymy marcowej zmienności

Za sprawą Manueli doświadczymy marcowej zmienności

Źródło:
tvnmeteo.pl

Dość ciepła pogoda niedługo ustąpi miejsca ochłodzeniu. Jaka temperatura czeka nas w nadchodzących tygodniach? Sprawdź, co przewiduje Tomasz Wasilewski w swojej prognozie długoterminowej na kolejne 16 dni.

Pogoda na 16 dni: czeka nas zimny prysznic

Pogoda na 16 dni: czeka nas zimny prysznic

Źródło:
tvnmeteo.pl

IMGW wydał ostrzeżenia meteorologiczne. W nocy z poniedziałku na wtorek temperatura przy gruncie spadnie do -3 stopni Celsjusza. Sprawdź, gdzie obowiązują alarmy.

Ostrzeżenia IMGW dla ośmiu województw

Ostrzeżenia IMGW dla ośmiu województw

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Niedźwiedzica zaatakowała mężczyznę na Słowacji. Zwierzę, któremu towarzyszyły dwa młode, było agresywne i nie reagowało na próby obrony. Do zdarzenia, zarejestrowanego na nagraniu, doszło w rejonie pasma górskiego Mała Fatra.

Atak niedźwiedzia na Słowacji. Dramatyczne nagranie

Atak niedźwiedzia na Słowacji. Dramatyczne nagranie

Źródło:
zilinak.sk, tvnmeteo.pl

Małe ilości pyłu znad Sahary dotarły w niedzielę do południowej części Polski. Czy zjawisko zostanie z nami na dłużej? Zapytaliśmy o to naszą synoptyk Arletę Unton-Pyziołek.

Pył saharyjski nad Polską. Synoptyk sprawdza

Pył saharyjski nad Polską. Synoptyk sprawdza

Źródło:
tvnmeteo.pl

Trwa walka z pożarami, które od ubiegłego tygodnia niszczą lasy w Korei Południowej. Dotychczas płomienie zniszczyły ponad 8,7 tysięcy hektarów terenów leśnych i zagroziły dziesiątkom domów. Cztery osoby zginęły podczas akcji ratunkowej, dziewięć odniosło rany.

Płomienie zbliżają się do miast. Nie żyją cztery osoby

Płomienie zbliżają się do miast. Nie żyją cztery osoby

Źródło:
Reuters, The Korea Herald

Wirujący lej pojawił się mieście Rolling Fork w stanie Missisipi. Tornado uszkodziło kilka budynków gospodarczych i zerwało linie elektryczne. Kilkaset domów było pozbawionych prądu.

Zawyły syreny, pojawił się wirujący lej. Nagranie

Zawyły syreny, pojawił się wirujący lej. Nagranie

Źródło:
CNN, timesnownews.com

Śnieg pojawił się w północno-wschodniej części Hiszpanii. Na drogach występowały spore utrudnienia. Hiszpańska służba meteorologiczna AEMET wydała ostrzeżenia. Jednak dla niektórych mieszkańców widok zabielonych krajobrazów okazał się przyjemny.

Spadł śnieg, zamknięto część dróg. Powrót zimowej aury

Spadł śnieg, zamknięto część dróg. Powrót zimowej aury

Źródło:
ENEX, larazon.es

Gwałtowna burza przetoczyła się przez boliwijskie miasto El Alto, położone w zachodniej części kraju. Podczas wyładowań mocno sypnęło gradem. Na ulicach zrobiło się biało, jakby spadł śnieg.

Po burzy utworzyły się dywany gradu

Źródło:
Reuters

Strażacy walczą z pożarami lasów, które szaleją w Karolinie Północnej. Z powodu zagrożenia konieczna była ewakuacja części mieszkańców hrabstwa Polk. W sąsiedniej Karolinie Południowej ogłoszono stan wyjątkowy.

"Jeśli nie opuścisz terenu teraz, możesz zginąć"

"Jeśli nie opuścisz terenu teraz, możesz zginąć"

Źródło:
PAP, The Guardian

Pogoda na dziś. Poniedziałek 24.03 w całej Polsce będzie pochmurny. W większości kraju wystąpią przelotne opady deszczu. Na termometrach zobaczymy od 9 do 15 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - poniedziałek 24.03. Niebo spowiją deszczowe chmury, lokalnie zagrzmi

Pogoda na dziś - poniedziałek 24.03. Niebo spowiją deszczowe chmury, lokalnie zagrzmi

Źródło:
tvnmeteo.pl

Młody paszczak australijski z ogrodu zoologicznego w Atlancie otrzymał imię Pierogi. Jak przekazali opiekunowie, pisklę szybko rośnie i już wkrótce rozpocznie kolejny etap dojrzewania. Gatunek pochodzi z Australii, gdzie bywa mylony z sowami - ptaki te aktywne są bowiem nocą.

Amerykańskie zoo przywitało na świecie Pierogi

Amerykańskie zoo przywitało na świecie Pierogi

Źródło:
Zoo Atlanta, Australian Museum

Zawalił się zabytkowy most na rzece Tag w centralnej Hiszpanii. Jak poinformowały lokalne władze, do uszkodzenia doszło w niedzielną noc. Most pochodził z XV wieku i został założony na konstrukcji pochodzącej z czasów Cesarstwa Rzymskiego.

Służył od stuleci. Zawalił się tej nocy

Służył od stuleci. Zawalił się tej nocy

Źródło:
El Pais, La Razon

Lew morski zaatakował i pogryzł surfera u wybrzeży Kalifornii. Niezwykła agresja zwierzęcia była prawdopodobnie wywołana przez chorobę. W okolicy od miesiąca trwa toksyczny zakwit, a zatrute zwierzęta cierpią tak bardzo, że mogą atakować bez ostrzeżenia.

Lew morski pogryzł surfera. Zwierzę było chore

Lew morski pogryzł surfera. Zwierzę było chore

Źródło:
CBS News

Kania ruda zazwyczaj pojawia się w naszym kraju w marcu, dlatego uznawana jest za zwiastun wiosny. Należy do gatunków nielicznych, ale ze względu na swoje upierzenie ptaka można zaliczyć do grona najpiękniejszych drapieżników w Europie. Siedliska tych zwierząt w Polsce objęte są ścisłą ochroną.

Występuje nielicznie, uważa się ją za "zwiastun wiosny"

Występuje nielicznie, uważa się ją za "zwiastun wiosny"

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

W Aragonii w północno-wschodniej Hiszpanii na niebezpiecznym szlaku prowadzącym na szczyt Moncayo zginęło trzech alpinistów. Wejście na górę utrudniała im skrajnie niekorzystna pogoda - wiał silny wiatr, padał śnieg.

Ten szczyt o tej porze roku to "piekło". Trzech alpinistów zginęło

Ten szczyt o tej porze roku to "piekło". Trzech alpinistów zginęło

Źródło:
PAP, El Pais

Portugalia od kilku dni odczuwa skutki burzy Martinho. Silny wiatr łamał drzewa i powodował utrudnienia komunikacyjne. Kilka osób zostało rannych, w tym jedna ciężko. W sobotę w części regionów kraju wciąż obowiązywały pomarańczowe ostrzeżenia.

Burza nęka ich od kilku dni. Powalone drzewa, są ranni

Burza nęka ich od kilku dni. Powalone drzewa, są ranni

Źródło:
PAP, SIC Noticias, tvnmeteo.pl

Hiszpania zmaga się z powodziami, które są następstwem ulewnych opadów deszczu. Lokalne media podały, że w wyniku żywiołu zginęły trzy osoby. W mieście Avila ogłoszono stan wyjątkowy.

Powodzie sieją spustoszenie. "Jestem przerażony, wszystko jest pod wodą"

Powodzie sieją spustoszenie. "Jestem przerażony, wszystko jest pod wodą"

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, El Pais, 20 Minutos, elconfidencial.com

Na orbicie okołoziemskiej znajduje się obecnie ponad 28 tysięcy obiektów stworzonych przez człowieka. Około 11 tysięcy z nich to aktywne satelity, a liczba ta wciąż rośnie. Aby nie "zaśmiecać" przestrzeni dookoła naszej planety, nieużywane obiekty są sprowadzane niżej, gdzie z pomocą grawitacji spalają się w atmosferze. Chociaż rozwiązanie to pozwala odzyskać cenne miejsce na orbicie, naukowcy zaczynają zastanawiać się, jaki wpływ na atmosferę mają resztki "kosmicznych śmieci".

Tysiące satelitów co roku ulegają spaleniu. Jaki wpływ mają na ziemską atmosferę?

Tysiące satelitów co roku ulegają spaleniu. Jaki wpływ mają na ziemską atmosferę?

Źródło:
The Conversation

Morświn to bałtycki krewny delfinów. W Bałtyku, a tym bardziej na wodach polskich, jest gościem i dlatego gatunek ten jest objęty ścisłą ochroną. - Zwierzęta te są niesłychanie trudne do zaobserwowania, małe i bardzo płochliwe - powiedział oceanolog profesor Jan Marcin Węsławski.

Są bardzo płochliwe i trudne do zaobserwowania

Są bardzo płochliwe i trudne do zaobserwowania

Źródło:
PAP

Pierścienie Saturna "zniknęły" w niedzielę - przynajmniej z perspektywy obserwatorów z Ziemi. Do zjawiska dochodzi cyklicznie, a jest ono związane z wzajemnym położeniem tych dwóch planet. Kiedy zobaczymy je ponownie?

W niedzielę Saturn "stracił" swoje pierścienie

W niedzielę Saturn "stracił" swoje pierścienie

Źródło:
space.com, tvnmeteo.pl

Ośmiornica na grzbiecie rekina - taki widok udało się uwiecznić badaczom z Nowej Zelandii. Na nagraniu widać pomarańczowego głowonoga przycupniętego między płetwami ostronosa atlantyckiego. Naukowcy przyznali, że trudno im wyjaśnić, w jaki sposób doszło do spotkania tych dwóch gatunków.

Ośmiornica jechała na grzbiecie rekina. Nagrali ją badacze

Ośmiornica jechała na grzbiecie rekina. Nagrali ją badacze

Źródło:
University of Auckland, LiveScience

Jeden z podleśniczych z Turka (woj. wielkopolskie) pokazał, jak wygląda jego codzienność. Na nogawce jego spodni osiadło kilkanaście kleszczy. Pajęczaki te są aktywne od dawna, jednak z uwagi na coraz wyższą temperaturę pokazują się chętniej. Jak chronić się przed ukąszeniem i co robić, gdy już do niego dojdzie?

Aż strach patrzeć na to nagranie. Nogawka spodni cała w kleszczach

Aż strach patrzeć na to nagranie. Nogawka spodni cała w kleszczach

Źródło:
tvnmeteo.pl

Wysoka temperatura i mnóstwo słońca - taką pogodą mogli cieszyć się w piątek przebywający na wybrzeżu Chorwacji. Były nawet osoby, które odważyły się popływać w Adriatyku.

Tak Chorwaci świętowali pierwszy dzień wiosny

Tak Chorwaci świętowali pierwszy dzień wiosny

Źródło:
Reuters

Ci, którzy wstali w piątek przed godziną 6 rano, mogli zaobserwować kilkusekundowy przelot bolidu. Według ekspertów z sieci obserwacyjnej Skytinel, obiekt mógł być związany z rojem eta Virginidów.

"W atmosferę nad Polską wtargnęła kosmiczna skała". Bolid na nagraniu

"W atmosferę nad Polską wtargnęła kosmiczna skała". Bolid na nagraniu

Źródło:
Skytinel, tvnmeteo.pl

Wulkan Lewotobi Laki-Laki, który położony jest na indonezyjskiej wyspie Flores, w czwartek i piątek pokazał swoje groźne oblicze. Na Flores obowiązuje najwyższy stopień stanu alarmowego. Są informacje o osobach, które odniosły obrażenia na skutek kontaktu z popiołem.

Wielka chmura parzącego popiołu spadła na wyspę w Indonezji

Wielka chmura parzącego popiołu spadła na wyspę w Indonezji

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, AP News, The Guardian

Już za kilka dni Słońce nad naszymi głowami będzie wyglądać inaczej niż zwykle. Nadchodzi częściowe zaćmienie Słońca, a więc zjawisko, podczas którego część naszej dziennej gwiazdy zostanie przysłonięta przez Księżyc. Jak przygotować się do obserwacji?

Zaćmienie Słońca w Polsce już za kilka dni. Jak je obserwować

Zaćmienie Słońca w Polsce już za kilka dni. Jak je obserwować

Źródło:
PAP