Polska

Lubnauer: na listach Koalicji Europejskiej połowa miejsc dla kobiet

Polska

Koalicja Europejska złożyła w PKW dokumenty rejestrujące komitet wyborczy
Koalicja Europejska złożyła w PKW dokumenty rejestrujące komitet wyborczytvn24
wideo 2/35

Koalicja Europejska złożyła w Państwowej Komisji Wyborczej dokumenty rejestrujące komitet wyborczy - poinformowała w piątek szefowa Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer. Jak dodała, listy kandydatów Koalicji do Parlamentu Europejskiego zostaną ogłoszone na przełomie marca i kwietnia. Miejsca na listach mają być równo podzielone między kobiety i mężczyzn.

Podczas konferencji prasowej liderów Koalicji Europejskiej Katarzyna Lubnauer ogłosiła, że w piątek "zostały złożone dokumenty w Państwowej Komisji Wyborczej dotyczące rejestracji Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Koalicja Europejska PO, PSL, SLD, Nowoczesna, Zieloni".

- To jest dobra wiadomość dla Polski, to jest dobra wiadomość dla wszystkich tych, którzy cenią demokrację, praworządność i godne miejsce Polski w Unii Europejskiej - podkreśliła szefowa Nowoczesnej.

Poinformowała też, że na listach Koalicji kobiety i mężczyźni będą stanowić po 50 procent kandydatów. Oceniła, że "demokracja bez kobiet to półdemokracja".

Listy z nazwiskami kandydatów Koalicji Europejskiej do europarlamentu zostaną ogłoszone na przełomie marca i kwietnia.

"Uniemożliwimy wyprowadzenie Polski z Unii"

Pod koniec lutego liderzy PO - Grzegorz Schetyna, PSL - Władysław Kosiniak-Kamysz, Nowoczesnej - Katarzyna Lubnauer, SLD - Włodzimierz Czarzasty oraz współprzewodniczący Zielonych Małgorzata Tracz i Marek Kossakowski podpisali deklarację o powołaniu Koalicji Europejskiej.

"Powołujemy Koalicję Europejską, bo wspólnie lepiej zadbamy o interesy Polek i Polaków w UE. Uniemożliwimy wyprowadzenie Polski z Unii. Na trwałe zbudujemy dla Polski miejsce wśród głównych sił europejskich" - czytamy w deklaracji.

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się w Polsce 26 maja. W całej Unii Europejskiej wybory odbędą się w dniach 23-26 maja. W sumie Europejczycy wybiorą 705 europosłów.

Autor: ads//now / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Raporty:
Pozostałe wiadomości