TVN24 | Polska

"Kroplówka na problemy z przyjmowaniem kolejnych osób". Biuro RPO pyta o ośrodek dla pacjentów z Gostynina

TVN24 | Polska

Autor:
pp//rzw
Źródło:
PAP
Reportaż "Czarno na białym" o przeludnieniu w ośrodku w GostyninieCzarno na białym TVN24
wideo 2/5
Czarno na białym TVN24Reportaż "Czarno na białym" o przeludnieniu w ośrodku w Gostyninie

Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich zwróciło się do wiceministra zdrowia Macieja Miłkowskiego z pytaniami o to, jakie budynki Służby Więziennej zostały wytypowane do zorganizowania w nich oddziału zamiejscowego Krajowego Ośrodka Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym w Gostyninie. RPO pyta też, czy pacjenci będą mogli mieszkać tam pojedynczo.

Pismo Biura Rzecznika Praw Obywatelskich związane jest z uchwaloną przed dwoma tygodniami nowelizacją ustawy z 2013 r. o postępowaniu wobec osób z zaburzeniami psychicznymi stwarzających zagrożenie życia, zdrowia lub wolności seksualnej innych osób, na mocy której funkcjonuje ośrodek w Gostyninie.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Dlaczego znowelizowano ustawę

Nowelizacja miała pozwolić na zwiększenie limitów wydatków na ten cel z budżetu państwa. Jak wskazano w uzasadnieniu, pierwotnie ustalano je z myślą, że do czasu wybudowania docelowej siedziby w ośrodku będzie przebywać maksymalnie 12 pacjentów. Obecnie jest ich 93.

Ośrodek w GostyninieTVN24

Dodatkowe środki mają pozwolić na rozpoczęcie planowanej od dłuższego czasu budowy docelowego nowego ośrodka. Ponadto mają umożliwić stworzenie ośrodka tymczasowego, który będzie działał do czasu rozbudowy placówki. Zgodnie z przepisami nowelizacji nieruchomość, w której będzie mieścił się ośrodek tymczasowy, ma być czasowo użyczona przez "jednostkę organizacyjną Służby Więziennej".

ZOBACZ TAKŻE: Reportaż "Czarno na białym" o przeludnieniu w ośrodku w Gostyninie

"Zakładanym celem nowelizacji jest jak najszybsze stworzenie możliwości rozpoczęcia przebudowy, rozbudowy i modernizacji KOZZD (Krajowego Ośrodka Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym - red.) w Gostyninie. To swego rodzaju 'kroplówka', stanowiąca odpowiedź na problemy z przyjmowaniem kolejnych osób, które sądy kierują do KOZZD" - podkreślono w poniedziałek na stronie RPO. Zwrócono uwagę, że o nowelizację przepisów RPO zabiegał od kilku lat.

Zastępczyni RPO pyta wiceministra zdrowia

O funkcjonowanie ośrodka na nowych zasadach zastępczyni RPO Hanna Machińska spytała wiceministra zdrowia Macieja Miłkowskiego. Chodzi m.in. o to, jakie budynki będące własnością Służby Więziennej zostały wytypowane do zorganizowania w nich oddziału zamiejscowego KOZZD.

"Czy będzie to nieużytkowany budynek Służby Więziennej, który zostanie zaadaptowany na potrzeby podmiotu leczniczego, czy aktualnie funkcjonująca jednostka penitencjarna, z wyodrębnionym oddziałem mieszkalnym lub pojedynczymi celami mieszkalnymi na potrzeby pacjentów Ośrodka?" - zainteresowała się zastępczyni RPO.

Ośrodek w GostyninieTVN24

W piśmie do wiceszefa MZ jest również pytanie, czy wraz z użyczeniem budynków Służby Więziennej pacjenci KOZZD nie będą już umieszczani w Regionalnym Ośrodku Psychiatrii Sądowej w Starogardzie Gdańskim lub w innych oddziałach psychiatrii sądowej oraz czy resort zdrowia planuje przenieść do budynku Służby Więziennej dwóch pacjentów, którzy obecnie przebywają w Starogardzie.

Kolejne z pytań dotyczy tego, czy resort zaplanował zmniejszenie pojemności ośrodka do maksimum 60 osób zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia z 2014 r. Biuro RPO chce również się dowiedzieć, czy decyzję dotyczącą pozostania w ośrodku lub zwolnienia z niego osób przebywających poza główną siedzibą również podejmować będzie Sąd Okręgowy w Płocku.

Ośrodek w Gostyninie

Funkcjonowanie ośrodka w Gostyninie stało się możliwe dzięki ustawie o postępowaniu wobec osób z zaburzeniami psychicznymi stwarzających zagrożenie życia, zdrowia lub wolności seksualnej innych osób, która weszła w życie w styczniu 2014 roku.

Jej przepisy pozwalają na to, by - na wniosek dyrektora zakładu karnego - sąd cywilny zastosował wobec danej osoby nadzór prewencyjny lub leczenie w specjalnym ośrodku zamkniętym już po odbyciu przez nią kary więzienia. Decyzja sądu o umieszczeniu w ośrodku jest bezterminowa. Przebywająca tam osoba może co pół roku składać do sądu wniosek o zbadanie, czy izolacja jest nadal konieczna.

Autor:pp//rzw

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24