Policja zapowiada kontrole. "Miniony weekend pokazał, że obostrzenia nie miały racji bytu"

TVN24 | Polska

Autor:
asty/kg
Źródło:
PAP
Białe szaleństwo w czasie pandemiiTVN24
wideo 2/4
TVN24Białe szaleństwo w czasie pandemii

Komendant wojewódzki policji w Krakowie Roman Kuster zapowiedział kontrole na stokach oraz dalsze kontrole w galeriach handlowych. Funkcjonariusze wraz z sanepidem apelują o rozwagę w przedświątecznym czasie i zapowiadają surowe kary.

- Nie chciałbym się odnosić do tego w sposób absolutnie, całkowicie krytyczny, ale niewątpliwie poprzedni weekend pokazał, że obostrzenia, które obowiązywały, nie miały racji bytu i nie były przestrzegane, zarówno przez zarządców galerii, jak i przez osoby, które na ich terenie przebywały – ocenił komendant wojewódzki policji Roman Kuster, który zwrócił uwagę na problemy, które pojawiły się po ponownym otwarciu galerii handlowych.

Poinformował także, że w takich miejscach policja prowadzi wzmożone kontrole. - Do dnia dzisiejszego - od początku pandemii - 42,5 tysiąca razy skontrolowaliśmy placówki handlowe. Bardzo duże wsparcie mieliśmy ze strony inspekcji sanitarnej - podkreślił Kuster, deklarując, że podobne działania planowane są na razie do świąt. - Zależy nam przede wszystkim na bezpieczeństwie - zapewnił.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Wyciągi narciarski w dobie koronawirusa Shutterstock

"Planowane kontrole pod wyciągami"

W związku z tym, że najwięcej galerii znajduje się na terenie dużych miast, kontrole przeprowadzano głównie w Krakowie, ale też m.in. w Nowym Sączu i Tarnowie. - Między innymi na bazie kontroli galerii handlowych skierowaliśmy do sanepidu ponad 1100 notatek z wnioskiem o wyciągnięcie konsekwencji wobec niestosujących się do nakazu zasłaniania ust i nosa, ale również 1100 notatek sporządzonych przez policję w zakresie innych uchybień, które są określone w rozporządzeniu Rady Ministrów i ustawie "covidowej" - powiedział.

Komendant zapewnił, że podobne kontrole będą odbywały się także na obleganych zimą stokach narciarskich, ale - jak dodał - "będzie to dotyczyć także hoteli i branży hotelarskiej". Pytany o to, czy w związku z tym na stokach będzie można spotkać "funkcjonariuszy na nartach", podkreślił, że "jest to oczywiście pewien etap". - Jeszcze nie planujemy tych patroli ze strony policji, bo są one przewidziane, jeśli ten sezon rzeczywiście "się rozkręci". - Planowane są kontrole przede wszystkim pod wyciągami - doprecyzował Kuster.

Stoki narciarskie będą otwarteShutterstock

"Światełko" w województwie

Na poprawę sytuacji w regionie zwracał z kolei uwagę dyrektor Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Krakowie Jarosław Foremny. - Po raz pierwszy naprawdę pojawiło się światełko – podkreślił.

- Jeden z powiatów, nowotarski, wszedł w strefę żółtą, gdyby przymierzać to do tych wskaźników, które obowiązywały przed ogłoszeniem czerwonego koloru dla całej Polski - dodał dyrektor. Zaznaczył, że "równie dobra sytuacja jest w powiecie tatrzańskim i nowosądeckim (...). W tych powiatach, które jeszcze do niedawna były dużym problemem i wyzwaniem dla epidemiologów oraz pozostałych służb zdrowia".

Dyrektor zwrócił również uwagę na poważne konsekwencje, które ponieść mogą osoby nie stosujące się do obowiązujących reguł. - W praktyce prawdopodobnie będzie tak, że wobec tych, którzy nie będą tego przestrzegali, będziemy rekomendowali albo wydawali wprost decyzje, które nie pozwolą na prowadzenie działalności handlowej i rekreacyjnej - wyjaśnił. Zapewnił, że w ten sposób służby chcą uświadomić wszystkim pracujących w tych branżach, że muszą stać się partnerami w podejmowanych przez policję i sanepid działaniach.

Autor:asty/kg

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty: