Komorowski: relacje z Niemcami znakomite jak nigdy

Komorowski: relacje  z Niemcami znakomite jak nigdy
Komorowski: relacje z Niemcami znakomite jak nigdy
tvn24
tvn24Prezydenci wzięli udział w spotkaniu z młodzieżą

Prezydent Bronisław Komorowski, który wraz z prezydentem Niemiec Joachimem Gauckiem rozmawiał w poniedziałek w Gdańsku z młodzieżą z Polski, Niemiec i Czech, mówił o relacjach polsko-niemieckich, że są "znakomite jak nigdy".

Do spotkania młodych ludzi z prezydentami Polski i Niemiec doszło na pokładzie statku Żeglugi Gdańskiej, który płynął z Westerplatte do centrum Gdańska. W ok. półgodzinnym rejsie uczestniczyło ponad 30 osób, w wieku od 18 do 25 lat, z założonej w 1991 r. organizacji "Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży", która w tym roku uczestniczyła w programie "Democracy under construction", z udziałem rówieśników z Czech.

- Stosunki polsko-niemieckie są znakomite jak nigdy, w sensie nie tylko politycznym, ale też i psychologicznym – powiedział podczas rejsu Komorowski. Jak dodał, to nie jest przypadek, "ponieważ po stronie niemieckiej ster państwa dzierżą ludzie z podobnym doświadczeniem".

- Dla Polaków ma znaczenie to, że kanclerz Angela Merkel ma doświadczenie życia w systemie komunistycznym i że prezydent Joachim Gauck jest ikoną oporu przeciwko komunizmowi. Ułatwia to znajdowanie elementów braterstwa politycznego i bliskości. My wiemy, że oni rozumieją co my do nich mówimy. Nie z każdym tak jest w polityce – podkreślił Komorowski.

Opinię o dobrych relacjach między oboma narodami potwierdził też Gauck. Jest to niewyobrażalne jak bardzo Polacy i Niemcy zbliżyli się do siebie – powiedział prezydent Niemiec.

Pamięć o historii

Komorowski ocenił, że "dla młodego pokolenia Westerplatte powinno być w takim samym stopniu kotwicą pamięci o złych czasach, jak i sygnałem, że to jest wyraźne oddzielenie, i że nowe czasy, w których przyszło żyć, są wolne od pewnych zagrożeń i złych zjawisk".

Gauck przekonywał młodzież, że sama wiedza historyczna o konfliktach wojennych z przeszłości, aby budować pokojowe relacje między krajami może nie wystarczyć.

- Musi być wiara, że można coś zmienić. Nasze pokolenie może być świadkiem fundamentalnych przemian. Słowo pokój nie musi pustą formułą - przekonywał prezydent Niemiec. Przed spotkaniem z młodzieżą przywódcy Polski i Niemiec uczestniczyli w uroczystościach na Westerplatte dla uczczenia 75. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Po zakończeniu rejsu z młodymi ludźmi Komorowski i Gauck wzięli z kolei udział specjalnym pokazie spektaklu "Wybuch", który z okazji rocznicy przygotowało Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Autor: dln\mtom / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości