Około 450 tys. uczniów III klas z około 7 tys. gimnazjów w całym kraju będzie pisało we wtorek, środę i czwartek egzaminy. Pierwszego dnia będzie sprawdzana ich wiedza humanistyczna, drugiego - matematyczno-przyrodnicza, trzeciego - z języków obcych.
Wszystkie części egzaminu rozpoczynają się o godz. 9. Dwie pierwsze potrwają po dwie godziny, dla uczniów np. z dysleksją mogą być przedłużone o dodatkową godzinę. Trzecia część, językowa - będzie trwała półtorej godziny plus ewentualne dodatkowe 45 minut.
Prace zostaną zakodowane - sprawdzać je będą egzaminatorzy z okręgowych komisji egzaminacyjnych. We wtorkowym teście z wiedzy humanistycznej znajdą się pytania z języka polskiego, historii, wiedzy o społeczeństwie, plastyki i muzyki. Środowy test matematyczno-przyrodniczy sprawdzi zaś wiedzę z biologii, geografii, chemii, fizyki i matematyki. W czwartek uczniowie będą mieli test z wybranego przez siebie języka obcego.
Nie zdasz - nie skończysz
Przystąpienie do egzaminu jest warunkiem ukończenia szkoły. Jeśli uczeń z powodu choroby lub ważnych wypadków losowych nie może przystąpić do egzaminu we wtorek, środę i czwartek będzie go pisać w drugim terminie - 8, 9 i 10 czerwca. Uczeń przyłapany na ściąganiu podczas sprawdzianu musi przystąpić do niego jeszcze raz.
Powtórka egzaminu gimnazjalnego, by poprawić jego wynik, nie jest możliwa. Wynik egzaminu z części humanistycznej i matematyczno-przyrodniczej będzie miał wpływ na przyjęcie ucznia do wybranej przez niego szkoły ponadgimnazjalnej.
Wyniki uczniowie poznają w połowie czerwca.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24