Polska

"Fakty" TVN: Sikorski marszałkiem Sejmu, trzech kandydatów na szefa MSW

Polska

17.09.2014 | Sikorski marszałkiem Sejmu. Kto jego następcą w MSZ?
Fakty TVNSikorski ma zostać marszałkiem Sejmu

Radosław Sikorski zostanie marszałkiem Sejmu. Trwają próby przekonania Jerzego Koźmińskiego, by zajął jego miejsce jako szef MSZ - dowiedziały się nieoficjalnie "Fakty" TVN. Oficjalnie skład gabinetu Ewy Kopacz poznamy w piątek.

Jerzy Koźmiński, były ambasador Polski w USA i wiceszef MSZ, jak dotąd odrzuca rządową ofertę.

Według nieoficjalnych informacji "Faktów" jednym z ministrów, którzy rząd opuszczą będzie Bartłomiej Sienkiewicz. Ewa Kopacz nie zdecydowała jeszcze, kto go zastąpi w roli szefa MSW, ale ma trzech kandydatów do tej funkcji. Nazwisk nie chciała zdradzić.

WIĘCEJ MATERIAŁÓW NA STRONIE "FAKTÓW" TVN

Ministrowie z PSL pewni posad?

Od kilkunastu dni trwają spekulacje dotyczące składu nowego rządu. Według zapewnień szefa PSL, wicepremiera Janusza Piechocińskiego, stanowiska w nowym gabinecie mają zachować politycy wywodzący się ze Stronnictwa. Jeśli tak się stanie, w rządzie ponownie znajdą się ministrowie: gospodarki Janusz Piechociński, rolnictwa Marek Sawicki oraz pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Kto zostanie?

W nowym gabinecie, według medialnej giełdy i nieoficjalnych doniesień, miałby pozostać także szef MON Tomasz Siemoniak oraz ministrowie: skarbu Włodzimierz Karpiński, sportu Andrzej Biernat i edukacji Joanna Kluzik-Rostkowska. Prawdopodobnie - jeśli potwierdzą się spekulacje - szanse kontynuacji rządowej misji otrzymają ponadto ministrowie: finansów Mateusz Szczurek, kultury Małgorzata Omilanowska i zdrowia Bartosz Arłukowicz.

Z Arłukowiczem przyszła premier spotkała się w środę wieczorem. Pytana po spotkaniu o pogłoski, że nie lubią się z szefem resortu zdrowia, odparła: "Wiecie, że w polityce nie można się kierować sympatią bądź antypatią, (tylko) przydatnością bądź też nie w tej służbie". Na uwagę dziennikarki, że lepiej pracuje się z osobami, które się lubi, stwierdziła, że nie ma to dla niej znaczenia. Dopytywana, czy Arłukowicz znajdzie się w nowym rządzie, odpowiedziała: "Dowiecie się państwo w piątek o godz. 10".

Według nieoficjalnych informacji TVN24 ze swą funkcją pożegna się natomiast minister administracji i cyfryzacji Rafał Trzaskowski, który ma zostać sekretarzem stanu ds. europejskich w MSZ. Najpoważniejszym kandydatem na jego miejsce jest Andrzej Halicki, uważany za stronnika tzw. frakcji Grzegorza Schetyny.

Autor: eos//rzw/kwoj / Źródło: TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości