Ewa Galica z "Superwizjera" zdobyła nagrodę PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego w kategorii wideo. Wyróżniona została za reportaż "Krąg Putina. Tajemnice rosyjskich majątków w Europie". Można go obejrzeć w TVN24 GO. Nagrody przyznano także w kategoriach audio, tekst i fotografia.
Po blisko 10 latach przerwy, 26 listopada, ponownie przyznana została Nagroda PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego. Była to szósta edycja przedsięwzięcia, którego celem jest wyróżnienie najbardziej rzetelnych, obiektywnych i poprawnych warsztatowo publikacji, spełniających najwyższe standardy wyznaczone przez ikonę polskiego reportażu.
Finaliści wyłaniani byli w czterech kategoriach: wideo, tekst, audio i fotografia.
Nagrody w kategorii wideo
W kategorii wideo zwyciężczynią została Ewa Galica z "Superwizjera". Nagrodzona została za reportaż "Krąg Putina. Tajemnice rosyjskich majątków w Europie".
Dwa lata po ataku Rosji na Ukrainę i wprowadzeniu sankcji na najbogatszych rosyjskich oligarchów Ewa Galica postanowiła sprawdzić, czy rzeczywiście stracili oni swoje wille i jachty. W reportażu "Krąg Putina. Tajemnice rosyjskich majątków w Europie" dziennikarka rozmawia między innymi z hiszpańskim prokuratorem, który od 20 lat, ryzykując życiem, ściga rosyjską mafię, a teraz prowadzi najtrudniejszą sprawę w swojej karierze.
W materiale występuje też amerykański biznesmen Bill Browder, którego Putin wydalił z Rosji, a jego prawnik Siergiej Magnitski został zamordowany w rosyjskim więzieniu. O swoim śledztwie opowiada szef zespołu dziennikarzy OCCRP, którzy znaleźli w Europie rosyjskie aktywa warte prawie 20 miliardów dolarów. Ewa Galica, podążając za pieniędzmi wyprowadzonymi z Rosji, dociera aż na Teneryfę, gdzie spotyka zamieszanych w pranie brudnych pieniędzy Rosjan.
Ewa Galica jest scenarzystką i dziennikarką "Superwizjera". Jest znana m.in. jako autorka scenariusza i reżyserka zrealizowanego w 2023 r. dla TVN, nagradzanego reportażu filmowego "Wagnerowcy. Najemnicy Putina". W 2020 r. współrealizowała we Włoszech film dokumentalny "COVID-19. Świat w zagrożeniu". Reportaż został nagrodzony na World Media Festival w Hamburgu.
Pozostałymi laureatami w tej kategorii zostali Anita Bugajska i Janusz Schwertner ("Nic nie czuję", Onet) oraz Robert Kowalski ("Szwedy. Serial dokumentalny", OKO.press).
Nagrody w kategorii fotografia
Beata Zawrzel to zwyciężczyni w kategorii foto. Kapituła uhonorowała ją za zdjęcie pt. "Grzegorz Braun zgasił świece chanukowe w Sejmie", wykonane 12 grudnia 2023 r.
Zdjęcie to fotoreporterka wykonała 12 grudnia 2023 r. wieczorem, kiedy poseł Konfederacji Grzegorz Braun za pomocą gaśnicy proszkowej zgasił chanukowe świece, zapalone podczas ceremonii z udziałem członków społeczności żydowskiej w Sejmie. Polityk określił żydowskie święto mianem "szatańskiego".
Beata Zawrzel współpracuje z Agencja Fotograficzną Reporter i NurPhoto Agency. Jest finalistką i laureatką licznych konkursów fotograficznych, m.in. Grand Press Photo (2017), Fotoreporter Roku (2021), Leica Street Photo (2022 i 2023). Uhonorowano ją też Nagrodą im. Erazma Ciołka. Pracowała na zlecenia agencji Associated Press, San Francisco Chronicle i Anadolu Agency. Publikuje w "New York Timesie", "The Washington Post", "Der Spigel", "Guardianie" i w mediach krajowych.
Laureatami w tej kategorii byli również Daniel Frymark ("Dolina Śmierci w Chojnicach") i Aleksandra H. Kossowska ("Wojna domowa w Sudanie").
Nagrody w kategorii tekst
Zwycięzcą w kategorii tekst został Bartek Sabela. Nagrodę otrzymał za artykuł "Kraina obiecana" opublikowany w "Piśmie. Magazynie Opinii" w sierpniu.
Przedstawił w nim historie zwykłych ludzi, którzy giną w sporze o kształt polskiej i europejskiej polityki migracyjnej.
Bartek Sabela to podróżnik, fotograf, reporter. Jako autor książek zadebiutował w 2013 r. reportażem "Może (morze) wróci" o Uzbekistanie i ginącym Morzu Aralskim. Pisał także teksty m.in. o Demokratycznej Republice Konga, Kenii, Algierii, Bhutanie, Mauretanii, Nigrze oraz Polsce m.in. dla magazynów "Duży Format", "Kontynenty" i "Podróże".
Pozostali laureaci w tej kategorii to Katarzyna Kojzar ("Zdejmijmy z Odry czarny kir. Instrukcja naprawy rzek dla nowej władzy", OKO.press) oraz Anna Pamuła ("Nie trzeba się drzeć, tylko przeć. Dobry poród to w Polsce ciągle los szczęścia", OKO.press).
Nagrody w kategorii audio
Adrian Bąk został zwycięzcą w kategorii audio. Nagrodę przyznano mu za podcast "Bunt. Decydujący bój o ziemię", odc. 1: "Niewidzialni, niesłyszalni", zrealizowany dla Radia 357.
Jego nagrodzona audycja "Niewidzialni, niesłyszalni" jest pierwszym odcinkiem cyklu "Bunt. Decydujący bój o ziemię". To kilkuodcinkowa dźwiękowa wyprawa przez różne kontynenty i opowieść o ludziach, którzy odpowiadają za produkcję żywności oraz o ich stosunku do ziemi.
Adrian Bąk w Radiu 357 zajmuje się sprawami międzynarodowymi. Wcześniej pracował jako dziennikarz, reporter, wydawca m.in. "Raportu o stanie świata" w Polskim Radiu.
Oprócz Bąka laureatami w kategorii audio zostali Adam Dąbrowski ("Bitwa o Downing Street", Trójka. Polskie Radio) oraz Magdalena Skawińska i Urszula Żółtowska-Tomaszewska ("Po", Polskie Radio - Program Trzeci).
Laureatów Nagrody wyłoniła kapituła pod przewodnictwem redaktora naczelnego PAP Wojciecha Tumidalskiego. Funkcję honorowych przewodniczących pełnili Rene Maisner - córka Ryszarda Kapuścińskiego, oraz Mirosław Ikonowicz - przyjaciel legendy polskiego reportażu, związany z PAP od 1953 roku.
Źródło: PAP, TVN24
Źródło zdjęcia głównego: PAP