TVN24 | Polska

Dworczyk: szacujemy, że liczba osób poddanych kwarantannie może dojść do stu tysięcy

TVN24 | Polska

Autor:
pp//now
Źródło:
TVN24, PAP
Dworczyk: 12 tysięcy osób zgłosiło chęć powrotu do kraju
Dworczyk: 12 tysięcy osób zgłosiło chęć powrotu do krajuTVN24
wideo 2/5
TVN2412 tysięcy osób zgłosiło chęć powrotu do kraju

Będziemy mieli bardzo znaczący wzrost liczby osób poddanych kwarantannie, wczoraj to było nieco ponad 2 tysiące, a szacujemy, że ich liczba dojdzie do kilkudziesięciu, nawet stu tysięcy - ocenił szef kancelarii premiera Michał Dworczyk.

Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów przypomniał w rozmowie z dziennikarzami, że w niedzielę w nocy tymczasowo zamknięte zostały granice Polski na wjazd dla cudzoziemców i przywrócona została czasowo kontrola graniczna.

- Te wszystkie działania przebiegły bez większych problemów, ruch na granicach jest zmniejszony. W tej chwili wjeżdżają tylko obywatele polscy. Każdy, kto wjeżdża, poddawany jest 14-dniowej kwarantannie - powiedział Michał Dworczyk.

KORONAWIRUS - NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE. RAPORT TVN24.PL >>>

Szef KPRM poinformował, że na kilku przejściach na granicy z Niemcami tworzyły się kolejki, ale wyraził przekonanie, że będą one stopniowo rozładowywane. Namawiał do zapoznania się z informacjami na stronach internetowych Straży Granicznej dotyczącymi danych o tym, na których przejściach granicznych ruch jest mniejszy.

KTÓRĘDY I JAK MOŻNA DOSTAĆ SIĘ DO POLSKI? SPRAWDŹ PRZEJŚCIA GRANICZNE >>>

W jaki sposób można dostać się na terytorium Polski? GoogleMaps

Dworczyk: pierwsze czartery jeszcze dziś

Premier Mateusz Morawiecki oświadczył w sobotę, że mimo zawieszenia międzynarodowych lotów "państwo dopomoże obywatelom w powrocie do Polski".

Obecny na konferencji prezes PLL LOT Rafał Milczarski zapowiedział operację #LOTdoDomu. - Polski przewoźnik razem z rządem rozpoczyna operację #LOTdoDomu, skierowaną w pierwszej kolejności do obywateli Polski, którzy pozostają poza granicami kraju i ze względu na znaczną odległość nie są w stanie przekroczyć granicy Polski drogą lądową. Dzięki wsparciu polskiego rządu otrzymają możliwość powrotu do kraju drogą lotniczą - poinformowała w sobotnim komunikacie spółka.

Prezes PLL LOT Rafał Milczarski zapowiedział operację #LOTdoDomu
Prezes PLL LOT Rafał Milczarski zapowiedział operację #LOTdoDomuTVN24

Operacja "LOT do Domu" krok po kroku >>>

O realizacji operacji poinformował na niedzielnym spotkaniu z dziennikarzami Michał Dworczyk. - W ciągu nocy od momentu uruchomienia tej możliwości blisko 12 tysięcy osób zgłosiło się za pośrednictwem strony LOT-u swoją chęć powrotu do kraju. Pierwsze samoloty za ocean wylatują już dzisiaj, to są głównie Stany Zjednoczone, ale nie tylko - sprecyzował. - Dzisiaj będą zrealizowane także dwa pierwsze czartery z Londynu - dodał.

"Ta liczba dojdzie do kilkudziesięciu, a może nawet stu tysięcy"

Szef KPRM zapowiedział także szacowany wzrost liczby osób poddanych kwarantannie. - Będziemy mieli bardzo znaczący wzrost osób, które są poddane kwarantannie. Wczoraj to było nieco ponad 2 tysiące, w tej chwili szacujemy, że ta liczba dojdzie do kilkudziesięciu, a może nawet stu tysięcy - powiedział Dworczyk. - W związku z tym patrole policji będą też wzmocnione przez wojsko, zarówno Wojska Obrony Terytorialnej, jak i Wojska Operacyjne. Przyjęte niedawno przepisy umożliwiają wykorzystanie wojska w tym celu - dodał.

Dworczyk zapewnił, że wszystkie osoby, które do wczoraj były objęte kwarantanną, zostały poddane testom. - Stąd ten przyrost pewnie gwałtowniejszy niż w poprzednich dniach osób chorych. Pewnie też będzie dzisiaj ten przyrost bardzo wyraźny, w tej chwili jest ponad 100 osób ze zdiagnozowanym koronawirusem - powiedział Dworczyk.

Zapewnił, że wbrew niektórym informacjom medialnym zabezpieczono w Polsce testy na koronawirusa w "ilości wystarczającej". Pytany o to, ile testów będzie wykonywanych dziennie stwierdził: - W zależności od potrzeby. To są wszystko decyzje lekarzy i służb sanitarnych.

KORONAWIRUS W POLSCE. RAPORT TVN24.PL >>>

Narodowy Fundusz Zdrowia prowadzi całodobową infolinię (tel. 800 190 590) udzielającą informacji o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

Autor:pp//now

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości