Generał Kazimierz Pułaski wylądował. Drugi samolot dla VIP-ów już w Polsce

[object Object]
Samolot przyleciał do Bydgoszczytvn24
wideo 2/4

W sobotę około godziny 10 na lotnisku w Bydgoszczy wylądował drugi samolot Gulfstream G550. Obie maszyny mają wozić najważniejsze osoby w państwie.

Drugi samolot Gulfstream G550, który wejdzie do służby w Siłach Zbrojnych RP, otrzymał oficjalnie imię Generał Kazimierz Pułaski.

Można powiedzieć, że dzisiaj kończymy bardzo ważny etap przywracania tej normalności. To nie powinno być nic szczególnego, to nie powinno być święto, to powinna być normalność, że siły zbrojne zakupują kolejny samolot Bartosz Kownacki, wiceszef MON

Rolę matki chrzestnej powierzono por. Magdalenie Kozak, która jest lekarzem specjalizującym się w medycynie ratunkowej, była uczestnikiem misji w Afganistanie.

"To nie powinno być święto, to powinna być normalność"

Uroczystość z okazji przylotu do Polski drugiego samolotu G550 odbyła się w Wojskowych Zakładach Lotniczych nr 2, gdzie będą serwisowane samoloty przeznaczone dla VIP-ów. Uczestniczył w niej wiceszef MON Bartosz Kownacki.

- Historia najważniejszych osób w państwie jak w pigułce odzwierciedla historię III Rzeczypospolitej. Tak jak ta III Rzeczpospolita była na początek nieudolna i ze swoistego układu z władzą narzucona nam przez Rosjan, tak i samoloty w Polsce były nieudolne, niesprawne, pochodzące ze Związku Radzieckiego. Potem po dramacie smoleńskim były samoloty czarterowane, które nie pozwoliły wykonywać podstawowych zadań przez najważniejsze osoby w państwie, chociażby ze względu na swój zasięg. I tamtej władzy, tamtym decydentom to nie przeszkadzało - powiedział wiceminister obrony narodowej Bartosz Kownacki podczas ceremonii w Bydgoszczy. Wiceminister zaznaczył, że zakup samolotów dla najważniejszych osób w państwie był jednym z wielu najważniejszych zadań przywracania normalności podjętych przez rząd Beaty Szydło. - Można powiedzieć, że dzisiaj kończymy bardzo ważny etap przywracania tej normalności. To nie powinno być nic szczególnego, to nie powinno być święto, to powinna być normalność, że siły zbrojne zakupują kolejny samolot - dodał Kownacki.

Wnętrze samolotu dla VIP-ów Gulfstream G550
Wnętrze samolotu dla VIP-ów Gulfstream G550tvn24

Konkurs na nazwy dla samolotów

Pierwszy Gulfstream G550 wylądował na warszawskim lotnisku wojskowym miesiąc temu. W sumie polski rząd zakupił dwa małe samoloty dla VIP-ów. Poza nimi MON zamówiło trzy średniej wielkości Boeingi 737.

Pierwszy z nowych samolotów otrzymał imię księcia Józefa Poniatowskiego, matką chrzestną została aktorka warszawskiego Teatru Ateneum Halina Łabonarska.

Patronów samolotów dla VIP wyłoniono w konkursie na nieoficjalną nazwę, ogłoszonym przez MON, spośród około 1,4 tysiąca propozycji. Oprócz Pułaskiego i Poniatowskiego, patronami maszyn zostali także: Roman Dmowski, Ignacy Jan Paderewski i Józef Piłsudski.

Moment lądowania Generała Kazimierza Pułaskiego
Moment lądowania Generała Kazimierza Pułaskiegotvn24

Samoloty dla VIP-ów

Gulfstream G550 to dwusilnikowy samolot dyspozycyjny, jego masa startowa wynosi 41 ton, a zasięg maksymalny 12,5 tysiąca kilometrów. Jedno z wymagań dotyczyło zdolności do lotu z Warszawy do Nowego Jorku bez międzylądowania z minimum ośmioma pasażerami na pokładzie. G550 może to wykonać z 14 pasażerami, a przy prędkości ekonomicznej może wtedy dolecieć do Kalifornii. Do transportu osób na wysokich stanowiskach G550 używają między innymi Turcja, Szwecja, USA i kilka państw afrykańskich.

Umowę o dostawie dwóch 16-miejscowych transatlantyckich samolotów dla VIP-ów resort podpisał w listopadzie ubiegłego roku z amerykańską firmą Gulfstream, należącą do koncernu General Dynamics. Wartość kontraktu to około 440,5 miliona złotych netto, a z podatkiem ponad 538 milionów złotych. Oprócz samolotów umowa przewiduje dostarczenie pakietu logistycznego, dokumentacji technicznej, szkolenie pilotów i personelu naziemnego oraz wsparcie eksploatacji.

Konkurencyjna oferta francuskiej Dassault Aviation z samolotami Falcon 7X nie spełniła według MON wymogów formalnych.

Po katastrofie smoleńskiej i rozformowaniu 36. specjalnego pułku lotnictwa transportowego i utworzeniu w jego miejsce 1. Bazy Lotnictwa Transportowego wojsko zapewnia przewozy VIP śmigłowcami i samolotami transportowymi.

Przedstawiciele władz korzystają też z samolotów pasażerskich czarterowanych od PLL LOT.

Autor: pk/tr / Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości