Profesor Strzembosz apeluje do premiera Morawieckiego

Polska

Apel profesora Adama Strzembosza do premiera Morawieckiego o dymisję ministra Zbigniewa ZiobryYouTube/Wolne Sady
wideo 2/36

Były pierwszy prezes Sądu Najwyższego profesor Adam Strzembosz "w sposób stanowczy i zdecydowany" zaapelował do premiera Mateusza Morawieckiego o zdymisjonowanie ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry. - Minister Ziobro odpowiada za nominacje na wysokie stanowiska sędziowskie często ludzi sfrustrowanych, gotowych na wszelkie kompromisy moralne dla uzyskania wysokich stanowisk - mówił.

Apel został rozpowszechniony na kanałach społecznościowych akcji Wolne Sądy.

Na niemal siedmiominutowym nagraniu profesor Adam Strzembosz zwrócił się do premiera Mateusza Morawieckiego w sprawie - jak mówił - "najwyższej wagi".

Na wstępie przedstawił się, przypominając między innymi odznaczenia przyznane mu przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego, Bronisława Komorowskiego oraz papieża Benedykta XVI i wskazując na swoje doświadczenie.

W swoim apelu Strzembosz odwołał się do doniesień Onetu dotyczących sprawy zorganizowanego hejtu wobec sędziów krytykujących zmiany w wymiarze sprawiedliwości wprowadzane przez PiS. Według portalu, akcję "aranżował i kontrolował" Łukasz Piebiak jako wiceminister sprawiedliwości.

- W sposób stanowczy i zdecydowany zwracam się do pana o odwołanie pana ministra Zbigniewa Ziobry ze stanowiska ministra sprawiedliwości i to nie tylko dlatego, że pod jego bokiem działała grupa właściwie przestępcza, bo ujawniająca tajne materiały personalne i dokonująca hejtu o znamionach zniesławienia, na której czele stał wiceminister sprawiedliwości [Łukasz Piebiak - przyp. red.], którego pan powołał - apelował Strzembosz.

Zaznaczył, że "równocześnie w grupie tej znaleźli się nominaci pana Zbigniewa Ziobry na stanowiska prezesów sądu, zastępców rzecznika dyscyplinarnego czy członków Krajowej Rady Sądownictwa". - Również znalazła się tam osoba z Sądu Najwyższego wybrana z udziałem ministra sprawiedliwości - dodał.

Strzembosz o odpowiedzialności Ziobry

- Pan minister Ziobro odpowiada za nominacje na wysokie stanowiska sędziowskie często ludzi sfrustrowanych, gotowych na wszelkie kompromisy moralne dla uzyskania wysokich stanowisk - mówił profesor.

Jak wskazał Strzembosz, minister Ziobro "musi ponieść odpowiedzialność za swoje decyzje".

- Na skutek zamieszania, jakie spowodował w Ministerstwie Sprawiedliwości, mianując na stanowiska prezesów sądów okręgowych, sądów rejonowych, którzy nie znali problematyki tych sądów - tłumaczył.

- Proszę pana premiera o możliwe niezwłoczne odwołanie pana ministra Zbigniewa Ziobry ze stanowiska ministra sprawiedliwości - zaapelował profesor. - Przecież jest pan historykiem, a historia tego panu nie zapomni - dodał na koniec.

ZORGANIZOWANA AKCJA HEJTU WOBEC SĘDZIÓW. CZYTAJ WIĘCEJ

Cały apel profesora Adama Strzembosza do premiera MorawieckiegoYouTube/Wolne Sady

Autor: akw//kg / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: YouTube/Wolne Sady

Raporty: