Polska

Ankieta PO ws. in vitro i klonowania

Polska

TVN24O kwestaich bioetyki posłowie mają wypowiedzieć się w lutym

Opinie na temat in vitro, badań genetycznych, klonowania czy testamentu życia chce wśród swoich parlamentarzystów zebrać Platforma Obywatelska. Partia przygotowała w tym celu specjalną ankietę. - Nie ma tam pytań, czy jesteś za taką ustawą, czy za taką - zapewniła autorka jednego z projektu ustawy o in vitro Małgorzata Kidawa- Błońska.

- Dotycząca zagadnień bioetycznych ankieta jest już na ukończeniu. Myślę, że na najbliższym posiedzeniu Sejmu (1-4 lutego - red.) będę ją mogła pokazać prezydium klubu. Na pewno będą mieli swoje uwagi - powiedziała Kidawa-Błońska.

Ankieta ma być anonimowa. Posłanka PO zastrzegła, że nie ma w niej pytań, w których posłowie mieliby się określić za którymś ze złożonych w Sejmie projektów dotyczących in vitro. W sejmowych komisjach zdrowia oraz polityki społecznej i rodziny jest w sumie pięć takich projektów, w tym dwa z PO - zgłoszone przez Kidawę-Błońską i Jarosława Gowina.

Dyscypliny nie będzie

Wiceszef klubu PO Waldy Dzikowski powiedział, że za pomocą ankiety Platforma chce spróbować wypracować stanowisko ws. in vitro, które byłoby do zaakceptowania dla jak największej liczby parlamentarzystów Platformy. - Jeśli poddamy pod głosowanie dwa nasze projekty klubowe, jeden musiałby przepaść i to częściowo naszymi głosami. Nie będziemy oczywiście wprowadzali dyscypliny w głosowaniu, to są kwestie sumienia. Ale chcemy wiedzieć, co myślą nasi posłowie i senatorowie - podkreślił Dzikowski.

Jarosław Gowin powiedział, że nie brał udziału w pracach nad ankietą, ale będzie ona z nim konsultowana. - Na pewno będę konsultował jej treść. Podzieliliśmy się pracą w ten sposób, że pani poseł przygotowuje projekt ankiety, który potem ja będę jakoś opiniował - poinformował polityk PO.

Wspólne stanowisko "mało prawdopodobne"

Podkreślił, że projekty ustawy ws. in vitro - zarówno jego własny, jak i autorstwa Kidawy-Błońskiej - regulują szeroki zakres spraw bioetycznych. - Mowa jest tam nie tylko o in vitro, ale też o kwestiach związanych z badaniami na pacjentach, o tzw. testamencie życia - wyliczał.

Polityk sceptycznie odniósł się do możliwości uzgodnienia ogólnoklubowego stanowiska w tych sprawach. - To wydaje się mało prawdopodobne, ale nie chcę niczego przesądzać. Najpierw chcemy zobaczyć jak posłowie Platformy patrzą na te zagadnienia - powiedział.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości