Najnowsze

Tańsze leki

Najnowsze


Leki będą tańsze nawet o jedną piątą, niestety nie wszystkie. Ceny znacznej część środków dostępnych na rynku będą sukcesywnie obniżane - zapowiada "Gazeta Prawna".

Zgadzają się co do tego zarówno eksperci, którzy oceniają ten sektor, jak i producenci medykamentów. Ceny najpopularniejszych lekarstw, które produkuje co najmniej kilka firm, mogą spaść nawet o 15-20 proc. Do tej grupy należą na przykład statyny, które obniżają poziom cholesterolu, ograniczają zmiany miażdżycowe i chronią przed zawałem.

Cięcia w cenach leków wymusi stale rosnąca konkurencja wśród producentów leków generycznych, czyli kopii leków, których już nie chroni patent. Im więcej producentów danego leku, tym większa między nimi konkurencja o klienta.

Od cięcia cen zależy też miejsce na liście leków refundowanych, do których zakupu dokłada budżet. A od obecności na liście przychody ze sprzedaży. Według oceny IMS Health, firmy badającej rynek leków, w I połowie tego roku w porównaniu z analogicznym okresem sprzed roku firmy farmaceutyczne zwiększyły przychody ze sprzedaży o 8,87 proc. - do ponad 8,1 mld zł.

Źródło: "Gazeta Prawna"