PiS traci Podlasie, próba sił przed zmianą w Łodzi. Nowe rozdania w sejmikach wojewódzkich

Źródło:
PAP, tvn24.pl
Łukasz Prokorym: polityka przynosi różne rozwiązania
Łukasz Prokorym: polityka przynosi różne rozwiązaniaTVN24
wideo 2/3
Łukasz Prokorym: polityka przynosi różne rozwiązaniaTVN24

Trzesięnie ziemi na Podlasiu, gdzie PiS traci nie tylko władzę, ale i radnych oraz próba sił i niemal pewna zmiana w Łódzkiem. Sejmik Województwa Warmińsko-Mazurskiego nie wybrał natomiast ani marszałka, ani przewodniczącego. Obrady przerwano. To najciekawsze wtorkowe rozgrywki w nowych sejmikach wojewódzkich.

Województwo podlaskie - kandydata Trzeciej Drogi poparła część radnych PiS

Marszałkiem województwa podlaskiego został Łukasz Prokorym z Koalicji Obywatelskiej. W tajnym głosowaniu otrzymał 16 z 30 głosów. Do zarządu, jako wicemarszałkowie, weszła dwójka radnych z PiS. Przewodniczącym sejmiku został natomiast Cezary Cieślukowski z Trzeciej Drogi. To prawdziwe trzęsienie ziemi w podlaskim samorządzie, w którym dotąd niepodzielnie rządziło Prawo i Sprawiedliwość.

Czytaj też: Trzęsienie ziemi w podlaskim samorządzie. PiS traci sejmik i radnych

W tajnym głosowaniu dostał 16 głosów. Głosowanie przegrał natomiast dotychczasowy marszałek województwa – Artur Kosicki z PiS. Dostał 13 głosów. Głosowało wszystkich 30 radnych. Był jeden głos nieważny. Jest to ogromne zaskoczenie. W nowym sejmiku województwa PiS ma bowiem 15 mandatów, Koalicja Obywatelska – osiem , Trzecia Droga – sześć oraz KWW Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy – jeden.

Sejmik Województwa PodlaskiegoUrząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego

Województwo zachodniopomorskie - Geblewicz ponownie marszałkiem

We wtorek po raz pierwszy zebrali się też radni województwa zachodniopomorskiego. Wybrali przewodniczącą sejmiku (Teresa Kalina), a następnie marszałka. Kandydaturę Olgierda Geblewicza zgłosił radny KO Andrzej Niedzielski. W tajnym głosowaniu Geblewicza poparło 19 radnych. Drugim z kandydatów był radny PiS Marek Subocz (były wicewojewoda), który uzyskał 10 głosów. Jeden z radnych nie zagłosował na żadnego z kandydatów. - Z wielkim wzruszeniem i odpowiedzialnością przyjmują od państwa kolejną misję, przede wszystkim tworzenia zarządu województwa (…). Przyjmuję to z wielką pokorą, jako wyraz zaufania wszystkich sił prosamorządowych, prodemokrotatycznych reprezentowanych na tej sali – powiedział Geblewicz, inaugurując kolejną kadencję. Zaapelował do radnych, "żeby w tej kadencji pracowali na rzecz Pomorza Zachodniego najciężej jak się da". Podziękował dotychczasowemu zarządowi województwa, a następnie poprosił o przerwę w obradach do czwartku do godz. 12, aby dokończyć wybór prezydium sejmiku, członków zarządu, przewodniczących sejmikowych komisji.

Inauguracyjna sesja Sejmiku Województwa ZachodniopomorskiegoUrząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

Geblewicz jest marszałkiem województwa od listopada 2010 r. W sejmiku zasiada od 2006 r. (wcześniej był radnym miejskim w Goleniowie), w latach 2008-10 pełnił funkcję przewodniczącego sejmiku. Jako marszałek angażował się w działalność Związku Województw RP, od lat dział również na forum Europejskiego Komitetu Regionów (jest szefem frakcji Europejskiej Partii Ludowej w EKR).

Sejmik Województwa Zachodniopomorskiego również wybrał swoją przewodniczącą – kandydaturę Teresy Kaliny (KO) poparło 20 z 30 radnych, jeden był przeciw, dziewięciu wstrzymało się od głosu. Teresa Kalina była jedyną kandydatką.

Województwo opolskie - wybór marszałka przesunięty na czwartek

Według planu obrad pierwszej sesji Sejmiku Województwa Opolskiego nowej kadencji miano podczas niej wybrać przewodniczącego sejmiku oraz zarząd województwa. W pierwszej części na przewodniczącego sejmiku wybrano Rafała Bartka ze Śląskich Samorządowców (dawniej Mniejszość Niemiecka), który w 30-osobowym sejmiku otrzymał 21 głosów za i 3 głosy przeciw. Sześciu radnych wstrzymało się od głosu. Bartek, który jest przewodniczącym Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce, był przewodniczącym sejmiku także w poprzedniej kadencji. Wiceprzewodniczącymi zostali proponowani przez KO Szymon Godyla i Jolanta Wilczyńska oraz reprezentujący PiS Artur Kamiński. Nie doszło do głosowania nad wyborem nowego marszałka województwa opolskiego i członków zarządu. Wniosek o przerwę w sesji i przełożenie głosowania w tej sprawie na czwartek złożył wicemarszałek Szymon Ogłaza, który uzasadnił wniosek koniecznością dodatkowych ustaleń proponowanego składu zarządu. W sejmiku województwa opolskiego nowej kadencji rządzi koalicja KO-ŚS-PSL, która posiada 20 głosów w 30-osobowym sejmiku. Koalicja Obywatelska ma 14 radnych, Śląscy Samorządowcy - pięciu, Trzecia Droga - jednego, a opozycyjny PiS - 10 radnych. Według wypowiedzi marszałka województwa Andrzeja Buły sprzed kilku dni, który jest jednocześnie szefem struktur regionalnych PO, w pięciosobowym zarządzie cztery miejsca miały przypaść KO, a jedno mieli utrzymać - jak w poprzedniej kadencji - Śląscy Samorządowcy. Oznaczałoby to utratę w zarządzie stanowiska przez PSL, który w wyborach wprowadził tylko jednego radnego do sejmiku.

Województwo łódzkie - inny układ sił

Pierwsza sesja łódzkiego sejmiku rozpoczęła się we wtorek o godzinie 13. Obradom - jako senior - przewodniczył początkowo dotychczasowy marszałek Grzegorz Schreiber (PiS), który przez ostatnie pięć lat przewodniczył pracom sejmiku. Po ślubowaniu radni radni powołali trzyosobową Komisję Uchwał i Wniosków oraz wyłonili członków Komisji Skrutacyjnej. 

Głosowanie na przewodniczącego w łódzkim sejmikuUrząd Marszałkowski w Łodzi

Potem została wybrana przewodnicząca sejmiku - Małgorzata Grabarczyk z PO - którą poparło 17 radnych. Jej kontrkandydatem, zgłoszonym przez PiS był Janusz Ciesielski, którego poparło 16 radnych.

- To samorządowiec z dwudziestoletnim stażem, przewodniczyła Rady Miejskiej w Aleksandrowie Łódzkim, jest też wiceprezesem stowarzyszenia Aleksandrowskie Forum Społeczne - tak, tuż przed głosowaniem, jej kandydaturę przybliżał radny Maciej Sulgan.

Ostatecznie w 33-osobowym Sejmiku 16 mandatów zdobył PiS, KO uzyskała 12, a Trzecia Droga - 4 mandaty, czyli łącznie również 16 mandatów; 1 mandat dostała Lewica - radnym tej formacji został powracający do sejmiku po 5 latach Piotr Bors. Po ogłoszeniu tej informacji otwarcie zapowiadał, że nie przyłączy się do PiS.

Województwo dolnośląskie - nowy-stary przewodniczący

Jerzy Pokój (KO) został we wtorek wybrany na przewodniczącego Sejmiku Województwa Dolnośląskiego. Pokój pełnił tę funkcję również w minionej kadencji, kiedy po 15 października głosami będących wówczas w koalicji z PiS Bezpartyjnych Samorządowców odwołano przewodniczącego z PiS Andrzeja Jarocha.

Kandydaturę Jerzego Pokoja zgłosił klub KO. Klub PiS zgłosił kandydaturę Eweliny Szydłowskiej-Kędziery. Za wyborem Pokoja na przewodniczącego sejmiku głosowało 25 radnych, a na kandydatkę PiS oddano 11 głosów.

Wybory do dolnośląskiego sejmiku wygrała KO, zdobywając 15 mandatów; 13 radnych w 36-osobowym sejmiku ma PiS, Trzecia Droga zdobyła 4 mandaty, Bezpartyjni Samorządowcy - 3, a Lewica - 1.

Na Mazowszu marszałka poznamy za tydzień

Ludwik Rakowski (Koalicja Obywatelska) został we wtorek kolejny raz wybrany na przewodniczącego sejmiku Mazowsza. Nie wybrano natomiast marszałka województwa mazowieckiego. Obrady odroczono do 14 maja.

Pierwszą sesję w nowej kadencji sejmiku mazowieckiego otworzył najstarszy radny sejmiku Andrzej Melak.

- Nasz decyzje będą ważyć nie tylko o losach Mazowsza, ale i całej Rzeczypospolitej - powiedział. Stwierdził, że na sali jest odpowiednia liczba radnych, by obrady uznać za prawomocne. Podpisy na liście obecności złożyło 51 radnych, czyli 100 procent składu osobowego sejmiku mazowieckiego.

Następnie radni złożyli ślubowanie. W kolejnym głosowaniu wybrano przewodniczącego sejmiku Mazowsza, którym został Ludwik Rakowski. Rakowski w poprzedniej kadencji również pełnił to stanowisko.

W kolejnym głosowaniu wybrano wiceprzewodniczącego woj. mazowieckiego, którym został Konrad Wojnarowski, zgłoszony przez Klub Trzeciej Drogi (PSL-Polska 2050).

Następnie zgłoszono wniosek formalny o odroczenie obrad do 14 maja do godz. 11. Nie było sprzeciwu, w związku z czym obrady odroczono.

Podczas posiedzenia nie wybrano marszałka województwa mazowieckiego oraz zarządu.

Po wyborach w bieżącym roku do sejmiku dostały się: PiS, który zdobył 21 mandatów, KO – 20, Trzecia Droga – 8, Lewica i Konfederacja – po 1.

Województwo pomorskie - przewodniczący ten sam

Podczas pierwszej sesji Sejmiku Województwa Pomorskiego wybrano przewodniczącego, którym został ponownie Jan Kleinszmidt. Lokalny polityk PO w latach 1998-2002 był radnym Bytowa. Później pełnił funkcję wiceprzewodniczącego sejmiku. W kwietniowych wyborach do sejmiku Koalicja Obywatelska uzyskała 20 mandatów w pomorskim sejmiku wojewódzkim, PiS - 10, a Trzecia Droga - 3. W wyborach do sejmiku województwa pomorskiego zwyciężyła KO z wynikiem 43,84 proc. PiS uzyskał 25,70 proc., Trzecia Droga - 10,32 proc., Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy - 6,63 proc.; Lewica - 6,25 proc. - wynika z danych PKW.

Województwo lubelskie - "kontynuacja ostatnich pięciu lat"

Jarosław Stawiarski (PiS) został we wtorek ponownie wybrany marszałkiem województwa lubelskiego. Za jego kandydaturą zagłosowało 23 spośród 33 radnych. Dziesięcioro radnych było przeciw. Przewodniczącym sejmiku wybrano historyka, profesora KUL Mieczysława Rybę. Stawiarski jest marszałkiem województwa od listopada 2018 r. W czasie inauguracyjnej sesji sejmiku siódmej kadencji był jedynym kandydatem na marszałka. Jego propozycję zgłosił radny PiS Krzysztof Gałaszkiewicz, argumentując, że "to kontynuacja tego, co udało nam się wspólnie zrealizować przez ostatnie pięć lat". W tajnym głosowaniu Stawiarski zdobył 23 głosy. Przeciw było 10 radnych. - Drugi raz zostałem marszałkiem, jest to jakaś satysfakcja za to, że państwo oceniliście pozytywnie te pięć i pół roku mojej służby na zaszczytnej funkcji marszałka województwa lubelskiego – mówił tuż po wyborze.

Województwo warmińsko-mazurskie. Ani marszałka, ani przewodniczącego

Sejmik województwa Warmińsko-Mazurskiego nie wybrał we wtorek marszałka ani przewodniczącego. Obrady przerwano; powodem jest brak porozumienia między koalicjantami. Sejmik ma się zebrać ponownie w przyszły wtorek. O braku porozumienia koalicyjnego poinformowali dotychczasowy marszałek Marcin Kuchciński (KO) i szef warmińsko-mazurskiego PSL, senator Gustaw Marek Brzezin (PSL). - Koalicja między naszymi ugrupowaniami jest pewna, natomiast trwają uzgodnienia co do składu zarządu - ilościowego i jakościowego - przekonywał Marcin Kuchciński. Według niego rozmowy koalicyjne "toczą się na wyższym szczeblu". W ocenie Kuchcińskiego "stanowisko marszałka wydaje się uzgodnione"; jak jednocześnie zastrzegł, "dopóki nie ma umowy, nie dzieli skóry na niedźwiedziu".

Województwo małopolskie - kandydat na marszałka był jeden, ale i tak nie wygrał

W poniedziałek sporo działo się w Sejmiku Województwa Małopolskiego. Poseł Łukasz Kmita (PiS) nie został wybrany w poniedziałek przez sejmik na nowego marszałka województwa małopolskiego. Za jego kandydaturą zagłosowało 13 spośród 38 obecnych radnych, 22 radnych było przeciw, a dwóch wstrzymało się od głosu. Jeden głos był nieważny. Kmita nie został wybrany, mimo że był jedynym zgłoszonym kandydatem, rekomendowanym przez Prawo i Sprawiedliwość, które w 39-osobowym sejmiku małopolskim ma większość, dysponując 21 mandatami. Koalicja Obywatelska ma 12 mandatów, a Trzecia Droga – sześć.

Wojewoda małopolski Łukasz Kmita o sytuacji hydrologicznej w regionie (wideo archiwalne)
Wojewoda małopolski Łukasz Kmita o sytuacji hydrologicznej w regionieTVN24

Wcześniej na przewodniczącego Sejmiku Województwa Małopolskiego został ponownie wybrany Jan Tadeusz Duda (ur. 1949), profesor nauk technicznych, profesor zwyczajny Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, prywatnie ojciec prezydenta Andrzeja Dudy. Był on jedynym kandydatem zgłoszonym na stanowisko przewodniczącego sejmiku. Funkcję tę pełnił już w latach 2019-2024. W poniedziałkowym głosowaniu opowiedziało się za nim 20 radnych, a 17 było przeciw. Jeden głos był nieważny.

Województwo podkarpackie. Władysław Ortyl znowu marszałkiem

Radni sejmiku VII kadencji na poniedziałkowej inauguracyjnej sesji wybrali Władysława Ortyla (PiS) na marszałka województwa podkarpackiego. Za jego kandydaturą zagłosowało 23 spośród 32 obecnych w poniedziałek radnych. Dziewięcioro radnych było przeciw. Ortyl jest marszałkiem województwa od maja 2013 r. W czasie poniedziałkowej sesji był jedynym kandydatem na marszałka. W kwietniowych wyborach do 33-osobowego Sejmiku Województwa Podkarpackiego zwyciężył PiS z poparciem niemal 52 proc. Przełożyło się to na 21 mandatów. Koalicja Obywatelska w sejmiku ma 6 radnych, Trzecia Droga - 4, a Konfederacja - 2. W poniedziałkowej sesji nie brał udziału jeden nowo wybrany radny z TD.

Województwo świętokrzyskie. Eksmarszałek nowym przewodniczącym

Renata Janik (PiS) została w poniedziałek wybrana na stanowisko marszałka woj. świętokrzyskiego. Głosowało na nią 16 radnych, jej kontrkandydat Andrzej Swajda z PSL uzyskał 13 głosów. Przewodniczącym sejmiku został były marszałek Andrzej Bętkowski (PiS).

W 30-osobowym Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego Prawo i Sprawiedliwość zdobył 16 mandatów, Trzecia Droga - siedem, KO - sześć, a jeden Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy.

Województwo kujawsko-pomorskie. Wybór marszałka odroczony

Obrady sejmiku kujawsko-pomorskiego odroczono do czwartku. Pomimo wcześniejszego ustalenia porządku obrad w poniedziałek nie wybrano marszałka oraz zarządu. Piotr Całbecki z KO wnioskował o odroczenie obrad z powodu braku ustaleń politycznych na szczeblu krajowym. Koalicję rządzącą w Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego VII kadencji stworzyło 14 radnych KO i pięciu radnych Trzeciej Drogi. Pozostałych 11 mandatów należy do przedstawicieli PiS, którzy znaleźli się w opozycji. W poniedziałek wybrano przewodniczącą sejmiku Elżbietę Piniewską (KO), a także jej zastępców.

Autorka/Autor:bż/gp

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: tvn24.pl

Pozostałe wiadomości

Proces Donalda Trumpa w sprawie dotyczącej zapłaty za milczenie aktorki porno Stormy Daniels zbliża się ku końcowi. We wtorek prokuratorzy i obrona byłego prezydenta wygłosili mowy końcowe. Kolejny krok należy do ławy przysięgłych, która powinna zacząć obradować nad werdyktem już w środę. Korespondent "Faktów" TVN Marcin Wrona mówił o trzech scenariuszach dalszego rozwoju sytuacji.

Mowy końcowe wygłoszone. Teraz ława przysięgłych i "trzy możliwe scenariusze" dla Trumpa

Mowy końcowe wygłoszone. Teraz ława przysięgłych i "trzy możliwe scenariusze" dla Trumpa

Źródło:
Reuters, TVN24 BiS, PAP

Tam, gdzie Marcin Romanowski - ponad 19 milionów złotych, tam, gdzie Mariusz Gosek, a także w ubiegłym roku Jarosław Kaczyński - ponad 17 milionów. Tam, gdzie Zbigniew Ziobro i Marcin Warchoł - blisko 16 milionów. W sumie aż 201 z 224 milionów złotych przyznanych przez lata na podstawie zapisu nr 11 o działaniu Funduszu Sprawiedliwości trafiło do okręgów, w których startowali członkowie Solidarnej Polski (potem Suwerennej Polski). To zapis, który pozwalał ówczesnemu ministrowi sprawiedliwości dysponować milionami złotych polskich podatników "wedle uznania". Dlatego istnieje prawdopodobieństwo powiązania środków z funduszu z okręgami wyborczymi, gdzie kandydatami byli między innymi członkowie rządu PiS. Tak wynika z analizy i oceny Ministerstwa Sprawiedliwości. Opublikowało ono interaktywną mapę przepływu środków z funduszu w latach 2019-2023.

2043 dofinansowania na 224 miliony złotych. Zobacz u kogo najwięcej. Interaktywna mapa

2043 dofinansowania na 224 miliony złotych. Zobacz u kogo najwięcej. Interaktywna mapa

Źródło:
tvn24.pl, PAP

- W polityce nie trzeba tylko nie kraść, trzeba mieć jakąś etykę i moralność - powiedział w "Kropce nad i" Andrzej Rozenek, kandydat Koalicji Obywatelskiej do Parlamentu Europejskiego, odnosząc się do wydatków z Funduszu Sprawiedliwości. Eurodeputowany Prawa i Sprawiedliwości Kosma Złotowski przekonywał, że te pieniądze były "zawsze wydawane w dobrych celach".

Pieniądze z Funduszu Sprawiedliwości "wydawane w dobrych celach". "Wie pan, co pan usprawiedliwia?"

Pieniądze z Funduszu Sprawiedliwości "wydawane w dobrych celach". "Wie pan, co pan usprawiedliwia?"

Źródło:
TVN24

Samolot lecący z Izmiru do Warszawy lądował awaryjnie na Lotnisku Chopina, na pokładzie było 117 osób. Lądowanie przebiegło bezpiecznie.

Awaryjne lądowanie samolotu z Turcji

Awaryjne lądowanie samolotu z Turcji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do tragicznego wypadku doszło w Republice Południowej Afryki. Minibus zderzył się z ciężarówką. Zginęło 13 osób, w tym 10 nauczycieli jadących wtedy do szkoły.

10 nauczycieli jechało do szkoły. Zginęli we mgle

10 nauczycieli jechało do szkoły. Zginęli we mgle

Źródło:
PAP

Całemu zarządowi Orlenu w 2023 roku wypłacono w sumie ponad 24 miliony złotych z tytułu wynagrodzeń - wynika z opublikowanego we wtorek przez koncern sprawozdania rady nadzorczej. Najwięcej otrzymał były prezes - Daniel Obajtek.

Najwięcej zarobił Obajtek. Raport

Najwięcej zarobił Obajtek. Raport

Źródło:
PAP

Sto punktów za kolekcję zapałek Jana Pawła II. Te punkty są prawdziwe, ale ta kolekcja to bzdura. Jeden z naukowców postanowił pokazać, jak działa system oceny naukowców, który zostawił po sobie minister Czarnek. Efekty są i śmieszne, i straszne.

Wymyślił temat i współautora, za publikację otrzymał 100 punktów. Profesor z AGH obnażył system pozostawiony przez Czarnka

Wymyślił temat i współautora, za publikację otrzymał 100 punktów. Profesor z AGH obnażył system pozostawiony przez Czarnka

Źródło:
Fakty TVN

We wtorek w mediach pojawiły się kolejne taśmy związane z aferą Funduszu Sprawiedliwości. Portal Onet opublikował zapis rozmowy byłego wiceministra sprawiedliwości Marcina Romanowskiego z posłem PiS Rafałem Bochenkiem. Rozmowa dotyczy możliwość sfinansowania zakupu pojazdu dla Ochotniczej Straży Pożarnej ze środków funduszu.

Romanowski i Bochenek na nowych taśmach. "Łatwiej kijek pocienkować, niż go pogrubasić"

Romanowski i Bochenek na nowych taśmach. "Łatwiej kijek pocienkować, niż go pogrubasić"

Źródło:
Onet, tvn24.pl

W czasie spotkania prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego z mieszkańcami Łowicza doszło do awantury. Reporter TVN24 Piotr Borowski przekazał, że "doszło do przepychanki, a w pewnym momencie wręcz do bójki". - Jeden z jej uczestników wyjął gaz i zaatakował mężczyznę, który chwilę wcześniej krzyczał do Jarosława Kaczyńskiego - powiedział.

Awantura i przepychanki w czasie wizyty Jarosława Kaczyńskiego w Łowiczu

Awantura i przepychanki w czasie wizyty Jarosława Kaczyńskiego w Łowiczu

Źródło:
TVN24

Rosja mogła zyskać wpływ na całą scenę polityczną Austrii - odnotowuje w obszernej analizie portal Politico. Przypomina historię sprzed sześciu lat, kiedy zdyskredytowany został Federalny Urząd Ochrony Konstytucji i Kontrterroryzmu (BVT). Akcja ta - według rozmówców Politico - była częścią operacji Moskwy i wcale nie musiała się zakończyć.

To, co dzieje się w Wiedniu, źle wróży całej Europie

To, co dzieje się w Wiedniu, źle wróży całej Europie

Źródło:
Politico, PAP

Książę William i księżna Kate we wspólnym oświadczeniu upamiętnili pilota RAF, który zginął w ostatni weekend w katastrofie zabytkowego myśliwca Spitfire.

"Niezwykle smutna wiadomość". Wspólne oświadczenie księżnej Kate i księcia Williama

"Niezwykle smutna wiadomość". Wspólne oświadczenie księżnej Kate i księcia Williama

Źródło:
tvn24.pl

Gruziński parlament odrzucił prezydenckie weto w sprawie kontrowersyjnej ustawy o zagranicznych agentach. Głosowanie poprzedziła burzliwa debata nad projektem, w trakcie której deputowany opozycji został oblany wodą. Od kwietnia, przeciwko projektowi forsowanemu przez rząd Gruzji, trwają masowe protesty. Prezydent Salome Zurabiszwili zaapelowała do narodu w orędziu.

Weto przepadło. Prezydent zwróciła się do narodu

Weto przepadło. Prezydent zwróciła się do narodu

Źródło:
PAP, Reuters

We wtorek różnica temperatury pomiędzy Piłą a Toruniem, które są od siebie oddalone o około 140 kilometrów, wyniosła prawie 14 stopni. Zapytaliśmy o to Tomasza Wasilewskiego, prezentera tvnmeteo.pl.

W Toruniu prawie upał, a 140 kilometrów dalej ziąb. Co się stało w Pile?

W Toruniu prawie upał, a 140 kilometrów dalej ziąb. Co się stało w Pile?

Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW

Donald Tusk, komentując wniosek o uchylenie immunitetu posła Michała Wosia z Suwerennej Polski, napisał na X, że to pierwszy taki przypadek wobec "członka zorganizowanej grupy Ziobry". Zbigniew Ziobro odpowiedział: "Odezwał się szef rodziny Soprano, na którą prokuratura zebrała mocne dowody".

Donald Tusk o pierwszym wniosku i "zorganizowanej grupie Ziobry". Zbigniew Ziobro komentuje

Donald Tusk o pierwszym wniosku i "zorganizowanej grupie Ziobry". Zbigniew Ziobro komentuje

Źródło:
PAP

Podczas wtorkowego posiedzenia rząd przyjął rozporządzenie w sprawie określenia miesiąca, w którym zostanie wypłacona tak zwana 14. emerytura. Kancelaria premiera przekazała, że - tak jak w roku ubiegłym - miesiącem wypłat "czternastek" będzie wrzesień. Czternasta emerytura w podstawowej wysokości ma wynosić 1780,96 zł brutto.

Jest decyzja w sprawie wysokości i terminu wypłaty "czternastki" dla emerytów

Jest decyzja w sprawie wysokości i terminu wypłaty "czternastki" dla emerytów

Źródło:
PAP, tvn24.pl

- Dla pracodawców to najważniejsza zapowiedź obecnie rządzącej koalicji. Obecne rozwiązanie jest nieracjonalne - przekonuje Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich i członek Rady Nadzorczej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Chodzi o zapowiadane przez Donalda Tuska przejęcie przez ZUS płacenia zasiłku chorobowego od pierwszego dnia L4. "Trwają analizy skutków finansowych" - wyjaśnia w odpowiedzi na pytania o losy projektu resort rodziny i pracy.

Głośna obietnica Tuska w sprawie ZUS. "Najważniejsza zapowiedź koalicji"

Głośna obietnica Tuska w sprawie ZUS. "Najważniejsza zapowiedź koalicji"

Źródło:
tvn24.pl

- Głosowanie nad uchyleniem immunitetu posła Michała Wosia może się odbyć na najbliższym posiedzeniu Sejmu w czerwcu - powiedział w "Faktach po Faktach" marszałek Sejmu Szymon Hołownia. - Myślę, że w czerwcu powinniśmy mieć tę sprawę przegłosowaną - dodał.

Hołownia o wniosku w sprawie Wosia. "W czerwcu powinniśmy mieć tę sprawę przegłosowaną"

Hołownia o wniosku w sprawie Wosia. "W czerwcu powinniśmy mieć tę sprawę przegłosowaną"

Źródło:
TVN24, PAP

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar przekazał we wtorek do marszałka Sejmu wniosek o wyrażenie zgody na pociągnięcie posła PiS Michała Wosia do odpowiedzialności karnej. Prokuratura Krajowa podała, że Woś, jako odpowiedzialny za Fundusz Sprawiedliwości, "nie dopełnił powierzonych mu obowiązków poprzez przekazanie CBA 25 milionów złotych z tego funduszu" na zakup Pegasusa.

Wniosek o uchylenie immunitetu Michała Wosia. Prokuratura Krajowa o szczegółach

Wniosek o uchylenie immunitetu Michała Wosia. Prokuratura Krajowa o szczegółach

Źródło:
TVN24

Prezes Najwyższej Izby Kontroli Marian Banaś przekazał, że NIK złoży do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa w związku z nieprawidłowościami w resorcie sportu za rządów PiS. Powiedział, że zachodziły tam "podobne zjawiska i mechanizmy" jak w Funduszu Sprawiedliwości.

NIK: będzie zawiadomienie w sprawie Ministerstwa Sportu. "Podobne mechanizmy" jak w Funduszu Sprawiedliwości

NIK: będzie zawiadomienie w sprawie Ministerstwa Sportu. "Podobne mechanizmy" jak w Funduszu Sprawiedliwości

Źródło:
PAP

Nawałnica przeszła we wtorek przez Wielkopolskę. Spowodowała, że część dróg została zalana. Strażacy przeprowadzili kilkadziesiąt interwencji. Ich działania polegały głównie na usuwaniu połamanych gałęzi i wypompowywaniu wody.

Zalane ulice, połamane gałęzie. Nawałnica przeszła nad Wielkopolską

Zalane ulice, połamane gałęzie. Nawałnica przeszła nad Wielkopolską

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl, Kontakt 24

We wtorkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. W kolejnym do wygrania będzie 480 milionów złotych. Oto liczby, które wylosowano 28 maja.

Wyniki Eurojackpot z 28 maja 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki Eurojackpot z 28 maja 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Źródło:
tvn24.pl

Sceny jak z filmu akcji rozegrały się w Zimnicach Małych w powiecie opolskim. Kierowca najpierw najechał autem na motocykl, później, cofając, potrącił kolejnego kierującego jednośladem. Próbował uciec, ale został zatrzymany przez innych motocyklistów. Nie był trzeźwy.

Wjechał w motocyklistów. Dogonili go i zatrzymali. Nagranie 

Wjechał w motocyklistów. Dogonili go i zatrzymali. Nagranie 

Źródło:
tvn24.pl

Do bardzo poważnego wypadku doszło w Olsztynie. Pijany kierowca ciężarówki staranował kilka samochodów osobowych, potem uderzył w autobus i wiatę przystankową. Co najmniej 14 osób trafiło do szpitali, w sumie obrażenia odniosło 26 osób. W internecie pojawiły się przerażające nagrania momentu wypadku.

Ciężarówka staranowała autobus i samochody w Olsztynie. Co najmniej 14 osób w szpitalu, 26 poszkodowanych

Ciężarówka staranowała autobus i samochody w Olsztynie. Co najmniej 14 osób w szpitalu, 26 poszkodowanych

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, TVN24, PAP, "Gazeta Olsztyńska"

Były wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski przekonywał w radiowym wywiadzie, że wydatki z Funduszu Sprawiedliwości odbywały się zgodnie z procedurami, a kontrowersje wokół wydawania dużej części tych środków tłumaczył "nowym celem", który "wprowadził ustawodawca". "Więc nie tylko mieliśmy prawo, ale wręcz obowiązek przekazywać na to środki" - zapewniał. Romanowski pominął to, że zmiany zapadły za czasów, gdy resortem sprawiedliwości kierował Zbigniew Ziobro. Przypominamy, o co chodzi.

Romanowski tłumaczy wydatki Funduszu Sprawiedliwości: bo ustawodawca "wprowadził nowy cel". Tak, za rządów PiS

Romanowski tłumaczy wydatki Funduszu Sprawiedliwości: bo ustawodawca "wprowadził nowy cel". Tak, za rządów PiS

Źródło:
Konkret24

Były szef kancelarii premiera Michał Dworczyk twierdzi, że nie pamięta, by Najwyższa Izba Kontroli stwierdziła łamanie prawa przy rozdawaniu środków z Funduszu Sprawiedliwości. Dworczyk przekonuje też, że nie ma wiedzy, by NIK kierowała jakieś wnioski do prokuratury. A skierowała ich kilka. Część umorzono w czasie, gdy prokuratorem generalnym był Zbigniew Ziobro.

Wnioski NIK do prokuratury w sprawie Funduszu Sprawiedliwości. Co się z nimi stało

Wnioski NIK do prokuratury w sprawie Funduszu Sprawiedliwości. Co się z nimi stało

Źródło:
Konkret24

W poniedziałek funkcjonariusze ABW na warszawskim Gocławiu oraz w Pruszkowie realizowali czynności na zlecenie i pod nadzorem Dolnośląskiego Wydziału Zamiejscowego Prokuratury Krajowej we Wrocławiu - przekazał Jacek Dobrzyński, rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych.

Akcje ABW na Gocławiu i w Pruszkowie

Akcje ABW na Gocławiu i w Pruszkowie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do trzech ataków na polskich funkcjonariuszy doszło w przeciągu kilku godzin na granicy polsko-białoruskiej. W okolicach Dubicz Cerkiewnych nasz żołnierz został ugodzony nożem. Prokuratura prowadzi postępowanie w kierunku usiłowania zabójstwa. Kilka godzin wcześniej migranci zaatakowali Straż Graniczną rozbitą butelką i nożem przytwierdzonym do kija. Tam także doszło do ugodzenia funkcjonariusza. W żadnym z przypadków życiu rannych nic nie grozi.

Ataki migrantów na granicy. Dwóch funkcjonariuszy rannych

Ataki migrantów na granicy. Dwóch funkcjonariuszy rannych

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Niedźwiedź wtargnął do domku w Arizonie, w którym przebywał 15-letni chłopiec, i zaatakował go, uderzając i drapiąc. Tylko dzięki reakcji starszego brata nie doszło do tragedii. Po ataku zwierzę miało "usiąść na werandzie na kanapie i się rozglądać".

Niedźwiedź wszedł do domu i zaatakował nastolatka. Potem usiadł na kanapie

Niedźwiedź wszedł do domu i zaatakował nastolatka. Potem usiadł na kanapie

Źródło:
NBC News, AZGFD

Zorze polarne mogą powrócić w czerwcu na nasze niebo. Aktywny region słoneczny AR3664, odpowiedzialny za silną burzę magnetyczną z początku maja, już wkrótce znów zwróci się w stronę Ziemi. Co istotne, w obserwacjach pomoże nam także Księżyc.

Jest szansa na powrót zorzy polarnej do Polski. Wiemy, kiedy się jej spodziewać

Jest szansa na powrót zorzy polarnej do Polski. Wiemy, kiedy się jej spodziewać

Źródło:
Live Science, Z głową w gwiazdach, tvnmeteo.pl