TVN24 | Kultura i styl

"Jurassic World. Dominion" wraca na plan filmowy. Fani serii świętują

TVN24 | Kultura i styl

Źródło:
Deadline, tvn24.pl
"Jurrasic World. Upadek królestwa" rozbudził apetyty na kontynuację kultowej serii
"Jurrasic World. Upadek królestwa" rozbudził apetyty na kontynuację kultowej serii

Twórcy "Jurassic World. Dominion", którzy zaledwie po czterech tygodniach pracy musieli przerwać zdjęcia do filmu, wracają na plan. Universal Pictures wznowi zdjęcia do obrazu Colina Trevorrowa 6 lipca.

Władze Wielkiej Brytanii pod koniec maja zezwoliły na powrót ekip filmowych do pracy, jednak dotąd żadna duża wytwórnia się na to nie zdecydowała. W końcu, jako pierwsza na Wyspach Brytyjskich, robi to wytwórnia Universal Pictures . Na początku lipca wznowi zdjęcia do filmu "Jurassic World: Dominion" .

Prace nad kolejną częścią "Jurassic World" zostały przerwane w marcu z powodu epidemii COVID-19, zaledwie po czterech tygodniach. Ekipę czekają jeszcze prawdopodobnie cztery miesiące zdjęć, jeśli wszystko pójdzie zgodnie ze wcześniejszym planem. Trudno przewidzieć, o ile okres ten może się wydłużyć w związku z obostrzeniami.

Zdjęcia kręcone są w Wielkiej Brytanii w słynnym Pinewood Studios. Aż 5 milionów dolarów kosztować będzie wytwórnię wdrożenie środków ochrony przed koronawirusem.

Chris Pratt w filmie "Jurassic World. Upadłe królestwo"Universal Pictures

Chris Pratt o fabule filmu

O samej fabule kolejnego filmu kasowej serii nie wiadomo w zasadzie nic, jest trzymana w tajemnicy. Jednak fani serii już w samym tytule "Jurrasic World. Dominion" upatrują odpowiedzi na pytanie, co będzie działo się w trzeciej części odświeżonej serii o dinozaurach. Dominion to po polsku "dominacja" lub "zwierzchnictwo, panowanie". I faktycznie, gwiazdor produkcji Chris Pratt zdradził na Instagramie, że głównym wątkiem fabuły będą "ludzkie próby zdobycia absolutnej kontroli nad naturą. "

Zakończenie poprzedniego filmu z 2018 roku "Jurassic World: Upadłe królestwo" podpowiada, że uwolnione i swobodnie poruszające się po świecie dinozaury będą główną przeszkodą w ujarzmieniu owej natury. Ale to wciąż domysły dociekliwych widzów.

Znacznie więcej wiadomo o tym, jak będzie wyglądała praca na planie w obecnych okolicznościach. Wszyscy członkowie ekipy filmowej będą każdego dnia testowani na obecność wirusa. Zdjęcia kręcone będą w tak zwanej zielonej strefie, do której wstęp będą miały tylko osoby pracujące przy danej scenie. Dodatkowo, jeszcze przed rozpoczęciem zdjęć, aktorzy przybywający ze Stanów Zjednoczonych do Wielkiej Brytanii, będą musieli przejść obowiązkową 14-dniową kwarantannę.

Obok Chrisa Pratta ponownie pojawią się m.in. Bryce Dallas Howard, Daniella Pineda oraz wielkie gwiazdy rozpoczętej przez Stevena Spielberga serii: Laura Dern i Sam Neill.

Laura Dern i Sam Neill Universal Pictures

Powtórka z historii

"Jurassic Park", później nazwany "Jurassic World",  to amerykańska seria filmów science fiction skupionych wokół próby stworzenia parku tematycznego sklonowanych dinozaurów .

Zaczęło się w 1990 roku, kiedy Universal Pictures i Amblin Entertainment kupiły prawa do powieści Michaela Crichtona. W oparciu o nią powstał "Jurassic Park" Stevena Spielberga w 1993 roku . Był gigantycznym sukcesem zarówno kasowym, jak i artystycznym. Został też wybrany do przechowywania w Narodowym Rejestrze Filmowym Stanów Zjednoczonych przez Bibliotekę Kongresu jako "kulturowo, historycznie lub estetycznie" ważne dzieło.

Kolejna powieść Crichtona została opublikowana w 1995 roku, a jej adaptacja filmowa, także nakręcona przez Spielberga - "Zaginiony świat: Jurassic Park 2" - powstała w 1997 roku. I również została przyjęta entuzjastycznie. Potem reżyser rozstał się z dinozaurami.

Następne filmy z serii, w tym "Jurassic Park 3" (2001), nie były już adaptacjami powieści. I fabularnie także okazały się znacznie słabsze, choć niezmiennie biły kasowe rekordy. Od czasu premiery pierwszego filmu powstało wiele gier wideo i komiksów opartych na serii.

Czwarty film, już pod tytułem "Jurassic World", powstał dopiero w 2015 roku i stał się pierwszym filmem, który zarobił ponad 500 milionów dolarów na całym świecie tylko w weekend otwarcia. W sumie zarobił ponad 1,6 miliarda dolarów w całym cyklu kinowym, co uczyniło go trzecim najbardziej dochodowym filmem w tym czasie. Od czasu jego premiery filmu seria ukazuje się pod tym tytułem z kolejnymi numerami.

Piąty film "Jurassic World: Upadłe królestwo" trafił do kin w 2018 roku. Choć krytycy i widzowie nader zgodnie nie zostawili na nim suchej nitki, zarobił ponad 1,3 miliarda dolarów na całym świecie.

"Jurassic Wolrd: Dominium" będzie szóstym filmem serii. Wedle planu do kin ma trafić 11 czerwca 2021 roku.

kob//kg

Źródło: Deadline, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: UIP

Pozostałe wiadomości