Z kraju

Z kraju

Senat łata dziury w niedzielnym zakazie handlu. "Biedronka czy Lidl nie mają piekarni"

Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji chce, żeby sklepy w Wigilię i Wielką Sobotę były otwarte przynajmniej do godziny 16, czyli o dwie godziny dłużej niż przewiduje ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele w wersji uchwalonej przez Sejm. Z kolei Solidarność jest za przedłużeniem niedzielnego zakazu nawet do poniedziałkowego świtu. Dużo uwag ma też Biuro Legislacyjne Senatu.

Ważą się losy wielkiej fuzji na rynku bankowym w Polsce

PZU czeka na efekty rozmów między Pekao i Alior Bankiem, ale wyniki analiz będą już po Nowym Roku - poinformował prezes PZU Paweł Surówka. Zaznacza, że fuzja obu banków nie jest jedynym branym pod uwagę wariantem, możliwe są inne formy współpracy.

Ratunek dla świecącego pustkami lotniska w Radomiu? "To byłby pierwszy krok"

Port lotniczy w Radomiu znowu świeci pustkami. Pojawia się jednak światełko w tunelu w związku z planami wprowadzenia "ciszy nocnej" na Lotnisku Chopina. Samoloty, zamiast do Warszawy w godzinach objętych zakazem, mogłyby latać na południe Mazowsza. Radomski port wystąpił już o zgody na wykonywanie nocnych lotów. - To byłby dobry pierwszy krok i uwiarygodnienie lotniska - ocenia w rozmowie z tvn24bis.pl Sebastian Gościniarek, partner w firmie doradczej BBSG.

Ta zmiana "rozkłada zupełnie budżet". Karczewski: to strzał w kolano

Strzał w kolano i propozycja, która rozkłada budżet - tak marszałek Senatu Stanisław Karczewski ocenił we wtorek przewidziane w procedowanej w Senacie ustawie zniesienie górnego limitu składek na ZUS. - Należy się zastanowić bardzo wnikliwie, sto razy zastanowić, nim się proponuje jakąś decyzję, której nie mamy w naszym programie PiS - dodał.

Szczyt sezonu na prace świąteczne. Ile można zarobić?

Pracownicy do obsługi sezonu świątecznego poszukiwani są już od wielu tygodni, ale wraz z rozpoczęciem grudnia nadchodzi szczyt zapotrzebowania na pracę tymczasową. Pod koniec roku prawdziwy boom przeżywają sektor handlowy, logistyczny i promocyjny, co powoduje powstanie tysięcy nowych miejsc pracy.

Premia dla porządkujących lasy po nawałnicach. Nie zapłacą podatku

Pieniądze, które otrzymają osoby, zajmujące się porządkowaniem lasów, zdewastowanych przez sierpniowe nawałnice, będą zwolnione z podatku dochodowego - zakłada projekt rozporządzenia ministra rozwoju i finansów, zamieszczony w poniedziałek na stronie Rządowego Centrum Legislacji.

Flagowa reforma Morawieckiego pod lupą. Eksperci: całość rozczarowuje

W środę Sejm zajmie się Konstytucją Biznesu, czyli flagową reformą szykowaną przez wicepremiera Mateusza Morawieckiego. Wbrew oczekiwaniom, firm nie czekają przełomowe zmiany. Eksperci Grant Thornton mówią wręcz o "Konstytucji nihil novi", czyli "nic nowego". "Choć wiele propozycji należy ocenić pozytywnie, to jako całość reforma rozczarowuje" - napisali w najnowszym raporcie.

Rząd chce powołać nowy urząd. Ma czuwać nad środowiskiem

Zastąpienie Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska i Regionalnych Dyrekcji Ochrony Środowiska, Dyrekcją Ochrony Środowiska wraz z jej oddziałami regionalnymi - przewiduje projekt ustawy, którym we wtorek ma zająć się rząd. Zgodnie z nim minister środowiska określi liczbę tych oddziałów.

Dyskonty walczą o pracowników. Lidl odpowiada Biedronce

Trudności ze znalezieniem chętnych do pracy w handlu skłaniają największe sieci do rywalizacji o pracowników. W grę wchodzą przede wszystkim wyższe wynagrodzenia i lepsze pakiety socjalne. Kilka dni temu kolejne podwyżki dla swoich pracowników zapowiedziała sieć Biedronka. Na te informacje zareagował jej największy konkurent - Lidl.

Bunt pielęgniarek. "Chora sytuacja" w polskiej służbie zdrowia

Nie wezmą dodatkowych dyżurów i będą pracować tylko w podstawowym miejscu pracy - mowa o pielęgniarkach, które w poniedziałek 4 grudnia wezmą udział w akcji "Jeden etat". Protest ma pokazać, że polski system opieki zdrowotnej opiera się na przemęczonych osobach, które żeby podreperować domowy budżet, ale też uzupełnić braki kadrowe w służbie zdrowia, ratują się dodatkową pracą na kontraktach.

Katalog zwolnionych z obowiązku kas fiskalnych. Nowe rozporządzenie od stycznia

W 2018 roku z obowiązku stosowania kas fiskalnych będą zwolnione te same rodzaje działalności gospodarczej co w roku bieżącym, z wyjątkiem m.in. kantorów wymiany walut, a także cyrków i wesołych miasteczek - zakłada projekt rozporządzenia ministra rozwoju i finansów w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących.