Z kraju

Z kraju

Rosja utworzyła specjalne wojsko. Debata Kobiet w TVN24 BiS

W Rosji został utworzony nowy oddział wojskowy, którego celem jest zajmowanie się "operacjami informacyjnymi". Czy to zaskoczenie? Jak to można rozumieć? To pytania, na które odpowiedzi szukały uczestniczki "Debaty Kobiet" w TVN24 BiS: Marta Kowalska, ekspert w Fundacji im. Pułaskiego, dr Katarzyna Maniszewska, specjalistka ds. Niemiec oraz Agata Szczęśniak z portalu OKO.press.

Kobiety mniej pracują przez 500 plus? Debata Młodych w TVN24 BiS

Polityka społeczna rządu Prawa i Sprawiedliwości - to temat, który zdominował "Debatę Młodych" w TVN24 BiS. Czy kobiety rezygnują z aktywności zawodowej przez 500 plus zastanawiały się: Katarzyna Cyganik, wiceprzewodnicząca Młodej Prawicy, Anna Kuropatnicka z Młodych Demokratów oraz Dorota Olko z Partii Razem.

Kolej przejdzie metamorfozę. Planuje ogromne inwestycje

Znacząca poprawa ruchu kolejowego w aglomeracjach, podniesienie standardu podróży na trasach regionalnych oraz polepszenie warunków dla przewozu towarów – to cele PKP PLK. Nowe inwestycje pozwolą na lepsze podróże i transport towarów – zwiększą prędkości i na ważnych szlakach kolejowych.

Powstanie kanał przez Mierzeję Wiślaną. Jest specustawa

Budowę nowej drogi wodnej łączącej Zatokę Gdańską z Zalewem Wiślanym poprzez wykonanie przekopu przez mierzeję zakłada przyjęta w piątek przez Sejm ustawa. Za głosowało 401 posłów, przeciw było dziewięciu, a 18 wstrzymało się od głosu. Teraz zajmie się nią Senat.

Niepokojąca sytuacja na rynku mleka

Sytuacja na rynku mleka jest niepokojąca z powodu m.in. dużych zapasów w UE mleka w proszku i masła - uważa prezes Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich Waldemar Broś. Jak mówił, gdyby zostały one skierowane na unijny rynek, to można spodziewać się kryzysu na rynku mleka.

Przegląd prasy. Rośnie kolejka do polskich firm

W 2016 roku liczba amerykańskich przedsiębiorców zamawiających raporty handlowe o potencjalnych partnerach w Polsce zwiększyła się w porównaniu z poprzednim rokiem dwukrotnie - pisze "Rzeczpospolita".

Nie tylko Mieszkanie Plus. Będą zmiany w korzystaniu z lokali komunalnych

Mam nadzieję, że projekt ustawy dotyczące Narodowego Funduszu Mieszkaniowego zostanie rozpatrzony na posiedzeniu Rady Ministrów w przyszłym tygodniu i w marcu trafi do Sejmu - mówił na posiedzeniu komisji wiceminister infrastruktury i budownictwa Kazimierz Smoliński. Smoliński zapowiedział też, że gminy będą mogły zawierać umowy dot. mieszkań komunalnych na czas określony.

Czy wojsko przyciąga młodych? Debata w TVN24 BiS

Siły zbrojne na świecie - to temat, który zdominował "Debatę Młodych" w TVN24 BiS. Niemcy ogłosiły, że w ciągu najbliższych siedmiu lat liczebność ich armii ma wzrosnąć do 200 tys. żołnierzy. Czy taki plan mógłby się udać w Polsce? Czy polskie wojsko przyciąga młodych? To pytania, na które odpowiedzi szukali: Rafał Paluch z Forum Młodych PiS, Jan Krukowski z Młodych Nowoczesnych oraz Rafał Lipski ze stowarzyszenia Inicjatywa Polska.

Popularna sieć ma problemy ze znalezieniem pracowników, ale nie podniesie płac

Prezes grupy Jeronimo Martins, operatora sieci Biedronka, zapowiada inwestycje w Polsce na około 400 mln euro, m.in. w budowę stu sklepów. Przyznał, że w niektórych częściach Polski grupa nie potrafi pozyskać nowej załogi. - W minionym roku w kilku zorganizowanych przez nas rekrutacjach do sklepów Biedronka nie udało nam się zakontraktować żadnego nowego pracownika - mówił. Ale dodał, że grupa nie zamierza rozwiązywać tych problemów podwyżką płac.

Pomysł zmian w 500 plus. Setki rodzin zyskałyby prawo do wsparcia

PSL chce wprowadzenia do programu Rodzina 500 plus zasady "złotówka za złotówkę". Miałaby ona sprawić, że przekroczenie kryterium dochodowego uprawniającego do świadczenia nie będzie automatycznie oznaczało jego utraty - powiedziała na czwartkowej konferencji posłanka ludowców Andżelika Możdżanowska. Dodała, że stanowisko rządu "na dzień dzisiejszy jest negatywne".

"Śmigłowce będą dostarczone wojsku na czas". Macierewicz odpiera zarzuty opozycji

Opozycja zarzuca, że polskie wojsko nie ma śmigłowców i nie będzie ich w najbliższym czasie miało, szef resortu obrony narodowej Antoni Macierewicz odpowiada. - Te śmigłowce będą dostarczone wojsku na czas, prędzej niż przewidywał to wasz terminarz - mówił w Sejmie. Konkretnych dat nie chce jednak podawać. - Ja terminu w trakcie postępowania powiedzieć nie mogę - dlatego, bo wtedy bym ograniczał polskiej stronie możliwość negocjacyjną - oświadczył minister.

W styczniu bezrobocie delikatnie w górę

Stopa bezrobocia w styczniu wyniosła 8,6 proc. wobec 8,3 proc. w grudniu - podał w czwartek Główny Urząd Statystyczny. Oznacza to, że była najniższa w tym miesiącu od 26 lat. Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła 1 mln 397,1 tys. wobec 1 mln 335,2 tys. osób przed miesiącem.

Właściciel Biedronki podnosi wydatki na inwestycje. Będzie jeszcze więcej sklepów

Grupa Jeronimo Martins, właściciel sieci Biedronka, planuje wydać w 2017 roku na inwestycje ok. 400 mln euro. Chce otworzyć w Polsce ponad 100 sklepów Biedronka - podała spółka w komunikacie. Obecnie liczy ponad 2,7 tys. placówek. "Jesteśmy przygotowani na kolejny wymagający rok i przekonani o naszej zdolności do osiągania dalszego wzrostu w 2017 roku" - podało Jeronimo Martins.

Morawiecki ma nowy pomysł na poprawę wpływów z podatku VAT

Wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki powiedział dziennikarzom, że jednym z działań dotyczących uszczelnienia systemu VAT, o którym Polska rozmawia z Komisją Europejską, jest tzw. split payment, czyli podzielona płatność. Mechanizm polega na tym, że płacony VAT nie trafia na rachunek sprzedawcy, ale na specjalnie dedykowane konto.

Największy polski producent rowerów przejmuje holenderską markę

Polski producent rowerów Kross podpisał umowę przejęcia aktywów spółki Multicycle B.V. - poinformowała spółka. Multicycle to holenderska firma z wieloletnią tradycją posiadająca w swojej ofercie miejskie rowery oraz wysokiej klasy rowery elektryczne. W listopadzie znalazła się w stanie upadłości i wstrzymała działalność.

Wynajmowanie i przenoszenie pracowników pod lupą. ZUS zyska nowy sposób kontroli

W najbliższych dniach w rozporządzeniu Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS) ma zostać ułatwione szybsze reagowanie na patologiczne przypadki "outsourcingu" pracowniczego i prowadzenie dokumentacji ZUS. Jak zapowiada wiceminister Marcin Zieleniecki, do deklaracji o wyrejestrowaniu i zarejestrowaniu na nowo pracowników w ZUS stosowany będzie nowy kod, który pozwoli na łatwiejszą kontrolę takich przypadków.

Ministerstwo publikuje strategię. Tanie lokale, opieka przekonają do rodzenia dzieci?

Lepsze warunki opieki i kształcenia dzieci, wsparcie opieki zdrowotnej oraz zwiększenie dostępności mieszkań to narzędzia, które pomogą walczyć ze spadkiem liczby ludności w Polsce i zaowocują poprawą współczynnika dzietności - wynika ze Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, która dziś została opublikowana na stronie Ministerstwa Rozwoju.

PiS pracuje nad zmianą "prawa Szyszki". Opozycja: gra na czas

Klub PiS pracuje nad nowelizacją "prawa Szyszki". Rzeczniczka PiS Beata Mazurek podkreśliła, że nie jest jeszcze znany termin, kiedy projekt trafi do Sejmu. - Chcemy, żeby to było jak najszybciej - powiedziała Mazurek. Jak przekazał reporter TVN24, przewodniczący Klubu Parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości, wicemarszałek Ryszard Terlecki stwierdził, że projekt może trafić do Sejmu na kolejnym posiedzeniu, czyli za dwa tygodnie. Opozycja twierdzi, że to "gra na czas" i proponuje własny projekt, natomiast ekolodzy sugerują, że powrót do poprzedniej wersji ustawy byłby najlepszym rozwiązaniem.

Rząd szykuje rewolucję w służbie zdrowia. "Debata Kobiet" w TVN24 BiS

Projekt ustawy o sieci szpitali przyjęty przez rząd Beaty Szydło - to temat, który zdominował "Debatę Kobiet" w TVN24 BiS. Jak miałaby wyglądać reforma? Czy opieka medyczna powinna być bezpłatna? To pytania na które odpowiedzi szukały: dr Aneta Górska, ordynator oddziału pediatrycznego szpitala dziecięcego, Agnieszka Szpara, prezesa zarządu w firmie Affidea oraz Dorota Romanowska z "Newsweeka".

"Żadnego kontaktu" z ważnym świadkiem ws. Amber Gold. Będzie wniosek o karę

Prokurator Barbara Kijanko wezwana na świadka przez komisję śledczą ds. Amber Gold nie stawiła się w środę przed komisją. Jak poinformowała przewodnicząca komisji Małgorzata Wassermann (PiS) próby kontaktu ze świadkiem lub jego pełnomocnikiem nie przyniosły efektu. Teraz komisja wystąpi do Sądu Okręgowego w Warszawie o nałożenie kary porządkowej.