Z kraju

Z kraju

Deszcz pieniędzy na inwestycje drogowe. Nowe połączenie z A6

Szczecin otrzymał 73 miliony złotych z funduszy unijnych na drogę łączącą miasto z A6. - Będzie to dodatkowy bodziec dla rozwoju regionu - podkreślił wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński. W poniedziałek poinformowano również o rozpoczęciu drugiego etapu przetargu na budowę obwodnicy Warzymic i Przecławia.

Zmiany w ZUS. Szef informatyki podaje się do dymisji

Wiceprezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych do spraw informatycznych Michał Możdżonek zrezygnował ze stanowiska. Do czasu powołania jego następcy nadzór nad tym pionem będzie sprawowała prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prof. Gertruda Uścińska - podał ZUS w komunikacie.

Idą podwyżki opłat. Parkowanie może być nawet trzykrotnie droższe

Obecny limit opłat za parkowanie w centrach miast już nie spełnia swojej funkcji - ocenił wiceminister rozwoju Witold Słowik. Dodał, że podniesienie pułapu dopuszczalnych opłat za parkowanie w miastach nie oznacza ich automatycznego wzrostu. Projekt zakłada, że opłaty mogłyby wzrosnąć w śródmieściach miast i być tam pobierane nawet w dni wolne od pracy.

Euro w Polsce. Sześć rzeczy, które zdecydują o wspólnej walucie

Zobowiązaliśmy się do przyjęcia euro, ale nie zobowiązaliśmy się do żadnego terminu. Tego się trzymamy - powiedział na antenie TVN24 BiS szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk. - Uznamy przyjecie euro za korzystne dla Polski, kiedy będzie to rzeczywiście dla Polski dobre - dodał. Jak wynika z badań opinii, większość Polaków jest przeciwna przyjęciu europejskiej waluty. Tymczasem wiele wskazuje na to, że właśnie strefa euro będzie bardziej integrowała państwa europejskie.

Zemke: stanowisko wobec uchodźców źle wpływa na wizerunek Polski

Nasze stanowisko wobec uchodźców wpływa i będzie wpływało w negatywny sposób na wizerunek i pozycję Polski w Unii Europejskiej, bo Europa Zachodnia oczekuje, że Polska zachowa się solidarnie i wywiąże się z obligacji, na które zgodził się polski rząd - powiedział w "Rozmowie Poranka" w TVN24 BiS Janusz Zemke. Jak dodał eurodeputowany SLD i były wiceszef MON "nie może być tak, że Polska mówi, że problem uchodźców jej nie interesuje i nie dotyczy". - Wszyscy mają pomagać, tak długo nie da się prowadzić polityki - podkreślił.

Świeże warzywa i cukier. Dzięki tym produktom eksport ma się dobrze

Na około 25,3 miliarda euro szacuje tegoroczne wpływy z eksportu produktów rolno-spożywczych Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej. To o blisko 5 procent więcej niż w 2016 roku. Na handel z zagranicą wpływa przede wszystkim stagnacja gospodarcza w strefie euro i rosyjskie embargo, oceniają eksperci.

"500 plus zachęca do kombinowania". Petru ma inny pomysł na pomaganie rodzinom

- My, Nowoczesna, stawiamy na Polskę aktywną, w której nie ma miejsca na obietnice bez pokrycia, w której podatki będą niskie, a państwo nie będzie żyć na kredyt - mówił w niedzielę Ryszard Petru, lider Nowoczesnej podczas konwencji programowej partii. Podczas spotkania, szef partii przedstawił projekt, który miałby zastąpić obecny program Rodzina 500 plus.

Nowe rozdanie w Europie. "Polska będzie pod silną presją"

Po wyborach we Francji, Polska będzie poddawana bardzo silnej presji dotyczącej przyjęcia euro, a także niekorzystnych dla nas transakcji - na przykład zakupu od Francji elektrowni atomowych w ramach rekompensaty za rezygnację z caracali - mówi ekonomista Cezary Mech, były wiceminister finansów.

Tanie linie chcą szkolić pilotów w Polsce

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Chełmie podpisała porozumienie o partnerstwie z liniami lotniczymi Wizz Air. Studenci, którzy będą zainteresowani stanowiskiem pilota będą przygotowywani do podjęcia tej pracy jeszcze na studiach.

Ponad tysiąc miejsc pracy. Powstanie nowa fabryka

W Brzeskiej Strefie Gospodarczej koło Włocławka powstanie fabryka firmy motoryzacyjnej Kongsberg Automotive, która zatrudni do 2020 roku ponad tysiąc osób - poinformowali w piątek marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki oraz przedstawiciel norweskiego koncernu.

Rząd ujawnia, ile ma samochodów i ile na nie wydał

Ponad 2,5 miliona złotych - tyle w latach 2016-2017 rząd Prawa i Sprawiedliwości wydał na zakup nowych pojazdów służbowych. Jak poinformowała szefowa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Beata Kempa, koszt serwisowania wszystkich aut wyniósł łącznie ponad 12 tysięcy złotych.

Rozczarowujące dane z gospodarki. Wskaźniki poniżej oczekiwań

Sprzedaż detaliczna w kwietniu wzrosła o 8,1 procent w ujęciu rocznym, a w ujęciu miesięcznym spadła o 1,2 procent - podał Główny Urząd Statystyczny. To dane gorsze od prognoz. W piątek poznaliśmy również rozczarowujące dane dotyczące produkcji przemysłowej. Wicepremier Mateusz Morawiecki zapewnił jednak, że "nie ma powodu do zmartwień".