Z kraju

Z kraju

Rostowski: osobny budżet strefy euro może oznaczać mniej pieniędzy dla Polski

"Europa dwóch prędkości" może oznaczać mniej pieniędzy dla Polski - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Jacek Rostowski. Skomentował w ten sposób poparcie przez europosłów propozycji wprowadzenia osobnego budżetu dla eurolandu. Dodał, że nie możemy się temu dziwić. - Jeżeli przez wiele lat krytykuje się mainstream europejski, to ten mainstream w pewnym momencie mówi: "Nie chcecie? To dziękujemy, do widzenia" - powiedział były wicepremier i minister finansów.

Rosyjscy chuligani grożą atakami podczas mundialu. Debata Młodych w TVN24 BiS

Rosyjscy chuligani ostrzegają, że podczas mundialu w 2018 roku może dojść do ataków na kibiców. Czy rzeczywiście fani piłki nożnej muszą obawiać się oni fali przemocy? Na ten temat rozmawiali goście Debaty Młodych w TVN24 BiS: Milena Kowalska (Młodzi Demokraci), Jan Strzeżek (Polska Razem) oraz Maciej Badowski (Kukiz'15).

Prawo a interes państwa. Debata Kobiet w TVN24 BiS

Ważniejsze od prawa jest ludzkie życie i bezpieczeństwo - stwierdził Mateusz Morawiecki w programie "Conflict Zone", emitowanym na antenie kanału Deutsche Welle. Czy było to trafne spostrzeżenie i jakie mogą być konsekwencje słów wicepremiera? Na te pytania szukały odpowiedzi w Debacie Kobiet: publicystka Janina Jankowska, posłanka PO Iwona Śledzińska-Katarasińska oraz Justyna Samolińska z Partii Razem.

Produkcja i sprzedaż w górę. Dobre wieści z gospodarki

Produkcja przemysłowa w styczniu wzrosła o 9 proc. licząc rok do roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem spadła o 1,9 proc. - poinformował w piątek Główny Urząd Statystyczny. Wzrosła też sprzedaż. Dane są lepsze niż spodziewali się analitycy.

Kaczyński chce dużego lotniska zapewniającego "połączenia z całym światem"

W Polsce powinno powstać centralnie zlokalizowane, duże lotnisko zapewniające połączenia z całym światem - uważa prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. - Czy w kraju, który ma co prawda dość znaczną powierzchnię, ale taki dosyć okrągły kształt, jest sens budowania dużej ilości lokalnych lotnisk? - mówił w piątek na antenie publicznego Radia Białystok podkreślając, że Polska nie może być prowincją.

Przegląd prasy: Wykształceni Polacy żyją znacznie dłużej

O długości życia Polaków przesądza wykształcenie. Trzydziestolatek po studiach ma przed sobą 12 lat życia więcej niż jego rówieśnik po zawodówce - takie są wnioski z najnowszego raportu NIZP o stanie zdrowia Polaków, który omawia "Gazeta Wyborcza".

Trump zagraża przyszłości Europy? "Debata Młodych" w TVN24 BiS

Spotkanie szefów MSZ państw G20 w Bonn - to główny temat "Debaty Młodych" w TVN24 BiS. Czy relacje USA-Rosja poprawią się? Czy prezydent Trump zagraża przyszłości Europy? To tylko niektóre pytania, na które odpowiedzi szukali: Mateusz Rojewski z Forum Młodych PiS, Rafał Lipski z Inicjatywa Polska oraz Miłosz Motyka z Forum Młodych Ludowców.

Jaka jest przyszłość NATO? Debata Kobiet w TVN24 BiS

Czy kraje NATO powinny zwiększyć środki na obronność? Czy nadchodzi nowa zimna wojna? Jaka jest przyszłość Sojuszu? Na te pytania odpowiadały w Debacie Młodych: dr Renata Nowaczewska z Uniwersytetu Szczecińskiego, Agnieszka Magdziak-Miszewska z Laboratorium Więzi, dr Monika Bartoszewicz z Akademii Vistula i dr hab Agnieszka Legucka reprezentująca Polski Instytut Spraw Międzynarodowych.

Macierewicz wyjaśnia zmianę sterów w największej grupie zbrojeniowej

Zmiana prezesa Polskiej Grupy Zbrojeniowej nastąpiła, bo dotychczasowy, Arkadiusz Siwko, miał za zadanie uporządkować sytuację i dobrze wypełnił swoje obowiązki - oświadczył w czwartek szef MON Antoni Macierewicz. Od poniedziałku prezesem PGZ jest Błażej Wojnicz, dotychczasowy szef Polskiego Holdingu Obronnego.

Ukraińca zatrudnię od zaraz. Nie tylko do prac fizycznych

39 proc. firm z powodu braku kandydatów na rodzimym rynku pracy planuje rekrutować Ukraińców; coraz częściej pracownicy ze wschodu obsadzani są na stanowiskach wymagających kwalifikacji - wynika z najnowszego badania "Barometr Rynku Pracy VII".

Zmiany w ważnym urzędzie. Dwaj wiceszefowie odwołani

Wiceprzewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego Wojciech Kwaśniak i Lesław Gajek zostali odwołani. Na ich miejsce premier Beata Szydło powołała z dniem 16 lutego Filipa Świtałę i Marcina Pachuckiego - podał Urząd w komunikacie prasowym.

Przegląd prasy: Urzędnicy wynajmą informatyków

Koniec z gigantycznymi kontraktami IT. Administracja będzie informatyzować się sama, zatrudniając cudzych fachowców na godziny. Dla niektórych firm to dramat, dla innych rynkowa szansa - pisze czwartkowy "Puls Biznesu".

Ile kosztują nas dzieci? "Jedno dziecko to jeden dom"

Według szacunków Centrum im. Adama Smitha na wychowanie dziecka w Polsce przeznaczyć trzeba ok. 179-190 tys. złotych (do 18 roku życia). OECD wyliczyła zaś, że odsetek rodzinnych budżetów przeznaczanych na pociechy różni się także w zależności od tego, z jakim krajem mamy do czynienia - w Polsce jest to zaledwie 5,6 proc. zasobów gospodarstw domowych, Brytyjczycy wydają zaś 33,8 proc. swoich środków. O koszcie opieki nad dziećmi oraz sposobach na jego obniżenie dyskutowały Anna Wdowińska z Fundacji Edukacyjnej ”Perspektywy” oraz Roma Keister z Instytutu Badań Strukturalnych.

Tabletka "dzień po" w Europie. Sprawdź, jakie są przepisy i kto ją kupuje

"Tabletkę po" nabywają w Polsce zazwyczaj pacjenci w przedziale wiekowym 25-30 lat. Choć najczęściej kupują ją kobiety (51 proc.), to zaskakująco często zgłaszają się po nią i mężczyźni (44 proc.) - wynika z badań przeprowadzonych przez Millward Brown. Według analiz, osoby niepełnoletnie stanowią 2 proc. wszystkich nabywców.

Burza wokół decyzji rządu ws. pigułki "dzień po". Debata Kobiet w TVN24 BiS

Hormonalne leki antykoncepcyjne będą mogły być sprzedawane jedynie na receptę - przewiduje projekt przyjęty przez rząd. Czy to dobra inicjatywa dyskutowały uczestniczki "Debaty Kobiet" w TVN24 BiS: Katarzyna Kądziela z Ogólnopolskiego Strajku Kobiet, Inicjatywa Feministyczna, Anna Kiljan z Fundacji "Pro-prawo do życia" oraz Antonina Lewandowska z Grupy Edukatorów Seksualnych "Ponton".

Smog uderza w nasze zdrowie i bije po kieszeni. Ten raport jasno pokazuje, co robić

Jakość powietrza w Polsce nadal stanowi poważną podstawę do obaw - pisze w swoim raporcie Komisja Europejska. Jak poinformowano, w 2013 roku ok. 48 270 przedwczesnych zgonów mogło być wynikiem stężeń drobnych cząstek stałych, z czego 1 150 zgonów było spowodowanych stężeniem ozonu, a ponad 1 610 stężeniem dwutlenku azotu. Według szacunków, smog rocznie kosztuje Polskę 26 miliardów euro.

Czy warto brać ślub? Debata Młodych w TVN24 BiS

Czy warto w dzisiejszych czasach brać ślub? Jakie są plusy i minusy małżeństwa? Na te pytania odpowiedzi szukali w Debacie Młodych w TVN24 BiS: Anna Kuropatnicka (Młodzi Demokraci), Magda Zdyra (Federacja Młodych Socjaldemokratów), Karol Jankowski (Forum Młodych PiS) oraz Michał Polakiewicz (Kukiz' 15).