Z kraju

Z kraju

Czarnecki ocenia unijną politykę migracyjną jako fatalną. "Czas na jej weryfikację"

- Stany Zjednoczone będą chciały szukać innych partnerów, nie tylko Niemców, którzy byli takim pośrednikiem między USA a Europą. Z drugiej strony Niemcy będą musiały szukać partnerów pod ręką, sąsiadów. Berlin już zdał sobie sprawę, że bez Polski nie uratuje się projektu europejskiego - ocenił szczyt G7 wiceprzewodniczący Parlamentu europejskiego Ryszard Czarnecki.

Przegląd prasy. Poczta sięga po młode firmy

Państwowy operator sięga po nowatorskie technologie rozwijane przez młode polskie firmy. Dzięki nim ma znaleźć nowe źródła przychodów, obniżyć koszty i przyciągnąć młode pokolenie klientów - pisze w poniedziałek "Rzeczpospolita".

Architektoniczne hity i wpadki w Polsce. Nagrody roku

- Właśnie ogłoszono, co jest najpiękniejszym budynkiem wybudowanym w 2016 roku - mówi Ewelina Woźnica w TVN24BiS. Według internautów tytuł "Bryły Roku" otrzymała serwerownia Beyond z Wielkopolski. Budynek stworzono tak, by miał przypominał cyfrowy znak graficzny wypełniony pikselami. Z kolei za "Makabryłę" została uznana Świątynia Opatrzności Bożej na warszawskim Wilanowie, na którą zagłosowało ponad cztery tysiące osób. - Grzechy architektoniczne nie zostały, niestety, wybaczone - mówi Woźnica. W przeszłości tytuł najbrzydszego budynku przyznano m.in. galerii handlowej w Kwidzynie, wycince parku w Rybniku i wiacie w Radomiu.

Polskie zabawki hitem za granicą. Ale to nie jest dziecinnie prosty biznes

O wyceniany na 10 mld zł rynek artykułów dla dzieci walczy wielu graczy i choć wydatki rodziców na najmłodszych rosną, połowa firm z tego segmentu rynku jest w złej lub słabej kondycji finansowej. Dobrze natomiast wygląda eksport zabawek i gier, których firmy wyeksportowały o prawie 60 proc. więcej niż rok wcześniej.

Zawody w cenie. Zobacz, komu najbardziej podnoszą płace

Wynagrodzenia w niektórych branżach wzrastają, zmniejsza się liczba umów cywilnoprawnych na rzecz umów o pracę, spada skłonność do podejmowania pracy agencyjnej. Coraz częściej zauważa się chęć doskonalenia zawodowego kandydatów przez firmy, co ma również wymiar praktyczny, ponieważ inwestując w przygotowanie, uczą kandydatów dokładnie takich umiejętności, jakich wymagają - możemy przeczytać w "Barometrze Zawodów 2017". Zobacz, gdzie płace wzrosły najbardziej.

Ile za wodę i ścieki? Podwyżki wchodzą w życie mimo sprzeciwów

Mieszkańcy Warszawy nie będą płacić więcej niż obecnie za wodę i ścieki do połowy przyszłego roku. Taryfy w Gdyni i Rumii spadły, ale zaledwie o kilka groszy. Głębiej do kieszeni muszą sięgać mieszkańcy Dolnego Ślaska, Olsztyna czy Rzeszowa, a wkrótce cena wzrośnie w Białymstoku, choć radni byli przeciwni. Podwyżki zapowiedziało także największe przedsiębiorstwo wodociągowe na Śląsku, a powodem jest zmiana prawa, która wejdzie w życie w lipcu.

Zobacz, jakich chcą podwyżek w ZUS. W zakładzie wre

Zagęszcza się atmosfera w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Pracownicy zrzeszeni w związkach zawodowych zapowiadają strajki, jeśli ich postulaty nie zostaną spełnione. Trwają negocjacje płacowe, a rzecznik prasowy zapewnia, że "droga do strajku jest jeszcze daleka". Problem w tym, że przed Zakładem jest gorący okres przygotowań, bo od października wchodzi obniżony wiek emerytalny i kilkaset tysięcy osób może zdecydować się wtedy na przejście na emeryturę.

Grasz w internecie? To się może skończyć, gdy zablokują popularne strony

Ustawa hazardowa uderzy w nielegalne gry urządzane w sieci. Jak poinformowało w komunikacie Ministerstwo Finansów, grami na automatach są także gry na komputerach. "W odniesieniu do gier hazardowych urządzanych przez sieć Internet (...) wskazać należy, że prowadzenie takiej działalności objęte jest monopolem państwa" - napisał w odpowiedzi na poselską interpelację wiceminister Wiesław Janczyk.

Owoce będą droższe. Przez pogodę

Wiosenne przymrozki uszkodziły drzewa owocowe. Będzie znacznie mniej krajowych moreli, brzoskwiń, czereśni, wiśni i śliwek, owoce będą droższe - ocenia prezes Towarzystwa Rozwoju Sadów Karłowatych Eberhard Makosz.

Lasy Państwowe chcą otworzyć sieć sklepów

Zależy nam na promocji lasów i produktów z nich pochodzących. Stąd pomysł na sieć sklepów - mówi tvn24bis.pl Anna Malinowska, rzecznik Lasów Państwowych. Spółka za dwa miesiące otworzy w Warszawie pierwszy sklep firmowy z dziczyzną.

Stawki abonamentu. Sprawdź, ile zapłacisz za radio i telewizor

Stawki opłat abonamentowych za radio i telewizję w 2018 roku pozostaną na obecnym poziomie - zdecydowała Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. 7 złotych miesięcznie płacą użytkownicy odbiorników radiowych, opłata za korzystanie z odbiornika telewizyjnego lub radiowego i telewizyjnego wynosi 22,70 zł miesięcznie.

Katastrofa demograficzna trwa. Polaków szybko ubywa

Przyrost naturalny nadal znajduje się pod kreską, mimo wzrostu urodzeń dzieci - wynika z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego. Jak zauważa urząd, współczynnik dzietności Polek jest nawet niższy niż 16 lat temu.