Odszkodowania za opóźnienie pociągu i więcej praw dla pasażerów. To ma być rewolucja

[object Object]
Pociągi przyszłościTVN24 Biznes i Świat
wideo 2/3

Komisja transportu w Parlamencie Europejskim przegłosowała pakiet zmian, które zwiększają prawa pasażerów kolei w UE. Pasażerowie otrzymają większe odszkodowania za spóźnienia pociągów, niepełnosprawni mają mieć ułatwienia, w każdym pociągu ma być miejsce dla rowerów.

Sprawozdanie komisji trafi teraz na sesję plenarną, gdzie zagłosuje nad nim cały Parlament Europejski. Stanie się to prawdopodobnie jeszcze w listopadzie lub grudniu. Aby wspomniane przepisy weszły w życie, konieczne będzie jednak jeszcze uzyskanie porozumienia z państwami członkowskimi w ramach Rady UE. Europosłanka Elżbieta Łukacijewska (PO) powiedziała we wtorek na konferencji prasowej w PE, że wynik głosowanie wychodzi naprzeciw oczekiwaniom pasażerów kolei. - Udało się przegłosować szereg rozwiązań, które sprawią, że podróż koleją stanie się znacznie dogodniejsza. Wprowadziliśmy pojęcie podróży łączonej, co oznacza, że za przesiadkę będzie odpowiadał przewoźnik. Uwzględniliśmy także dobre rozwiązania dla osób niepełnosprawnych, cyklistów i co najważniejsze podnieśliśmy progi odszkodowań, nawet do pełnej kwoty za 120 min. spóźnienia - wskazała.

Ułatwienia dla niepełnosprawnych

Na zmianach mają skorzystać niepełnosprawni. Prawo do przejazdu z osobą towarzyszącą lub psem zostanie rozszerzone na wszystkie typy pociągów. Na każdej stacji niepełnosprawny będzie mógł uzyskać pomoc od wyszkolonego personelu, bez konieczności planowania wyjazdu z dużym wyprzedzeniem. Dzięki nowym regulacjom znacznie skrócić ma się czas, w którym osoba z niepełnosprawnością będzie musiała zawiadomić przewoźnika o tym, że chce skorzystać z jego usług. Do tej pory trzeba było to robić nawet w dwudniowym wyprzedzeniem, a dzięki nowym regulacjom ten czas ma skrócić się nawet do trzech godzin na mniejszych stacjach. Na dużych dworcach asysta - jak zakładają przyjęte przepisy - ma być dostępna non-stop. - Planowanie podróży koleją dla osoby niepełnosprawnej to wyzwanie niczym wejście zimą na K2. Wiem coś o tym, bo jako osoba niepełnosprawna wielokrotnie miałem kłopoty na dworcach, szczególnie kiedy okazywało się, że pociąg lub peron nie jest dostępny. Mam nadzieję, że dzięki zaproponowanym przez nas rozwiązaniom niepełnosprawni będą mogli wreszcie z przyjemnością jeździć także pociągami - powiedział na konferencji europoseł Marek Plura (PO). Za ewentualne uszkodzenia lub utratę używanego w podróży sprzętu wspomagającego niepełnosprawnych będzie odpowiadał przewoźnik.

Stojaki na rowery

Zgodnie z popartymi we wtorek przepisami w ciągu dwóch lat od daty ich wejścia w życie każdy nowy lub wyremontowany skład będzie musiał mieć osiem stojaków na rowery i wyraźnie oddzieloną i oznakowaną strefę dla pasażerów. Europoseł Kosma Złotowski (PiS) powiedział PAP, że delegacja PiS w PE poparła w całości sprawozdanie komisji na temat praw i obowiązków pasażera, w tym prawo do odszkodowań, ułatwienia i warunki pomocy dla pasażerów niepełnosprawnych, możliwość przewożenia rowerów, a także możliwość nabycia wspólnego biletu. - W głosowaniu dążyliśmy przede wszystkim do zagwarantowania maksymalnej równowagi między z jednej strony wzmocnieniem praw pasażerów w ruchu kolejowym, a z drugiej ograniczeniem obciążeń dla przedsiębiorstw kolejowych. Bardzo zależało nam również na utrzymaniu stabilności prawnej i utrzymaniu możliwości przyznawania wyłączeń z zakresu rozporządzenia do 2024 r., tak aby zapewnić kolejom ciągłość planów inwestycyjnych - wskazał Złotowski.

- Musimy pamiętać, iż nieracjonalne podnoszenie wymogów przy braku adekwatnego wsparcia finansowego prowadzić może np. do zmniejszenia liczby pociągów, na czym ucierpi w konsekwencji pasażer - dodał Złotowski wyjaśnił, że nowe przepisy wprowadzają tzw. klauzulę siły wyższej, jaka dotyczy innych środków transportu. - Uważamy jednak, że w sytuacji wystąpienia zdarzenia, którego nie można było przewidzieć, jakim np. jest katastrofa naturalna, obowiązki przewoźnika nie powinny być takie same jak w momencie, gdy przerwa w podroży czy opóźnienie jest winą operatora - powiedział.

"Kolejowa rewolucja"

Europoseł PiS wskazał też, że jeśli chodzi o rowery, to przyjęte rozwiązania wymagają ogromnych nakładów finansowych oraz modernizacji istniejącego taboru. Takie zmiany - jak mówił - wprowadzone zostałyby kosztem miejsc w wagonach, a operatorzy nie będą mogli ograniczyć lub odmówić przewozu rowerów ze względu np. na bezpieczeństwo przejazdu innych pasażerów. - Dzisiejsze głosowanie pokazało, że większość grup politycznych popiera te przepisy. Wszyscy w końcu podróżujemy koleją i chcemy, aby nasze prawa jako pasażerów były chronione w sytuacji opóźnienia lub odwołania pociągu. Oczywiście pojawią się na pewno poprawki, ale nie sądzę, że przyjęty dzisiaj tekst znacząco się zmieni - podsumował Złotowski. Zdaniem Róży Thun (PO) nowe przepisy to "prawdziwa kolejowa rewolucja". - Obejmą wszystkie rodzaje przewozów pasażerskich. Niezależnie od tego, czy pojedziemy podmiejską kolejką do pracy i szkoły, czy też wybieramy się w daleką podróż na wakacje, na przykład z rowerem - powiedziała na konferencji prasowej po głosowaniu europosłanka.

Autor: tol / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Grupa odzieżowa Esprit ogłosiła w środę, że złożyła wniosek o upadłość swoich europejskich przedsiębiorstw. Ma być to próba restrukturyzacji działalności po tym, jak firmę mocno dotknęły rosnące koszty. Sieć posiada swoje sklepy także w Polsce.

Znana sieć odzieżowa składa wniosek o upadłość

Znana sieć odzieżowa składa wniosek o upadłość

Źródło:
AFP, Reuters

Za wyszukiwanie i monitorowanie niepochlebnych komentarzy w internecie Narodowy Bank Polski zapłacił zewnętrznej firmie 1,7 mln złotych. Umowa, do której dotarł Sebastian Klauziński z portalu tvn24.pl, obejmuje lata 2020-2021. W raporcie firma oznaczała nieprzychylne komentarze pod adresem NBP jako dezinformację. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Bizancjum i ego. "Glapiński powinien oddać te pieniądze"

Bizancjum i ego. "Glapiński powinien oddać te pieniądze"

Źródło:
TVN24

Truskawek deserowych w tym roku nie zabraknie - ocenił prezes Stowarzyszenia Plantatorów Truskawki Janusz Andziak. Na warszawskich bazarach kilogram owoców kosztuje 12-15 złotych, a ceny spadają. Eksperci spodziewają się trzech "wysypów" owoców.

Trzy "wysypy" owoców. Po ile truskawki?

Trzy "wysypy" owoców. Po ile truskawki?

Źródło:
PAP

Sejm uchwalił w środę ustawę o bonie energetycznym w wersji rządowej. Maksymalna wysokość bonu wyniesie od 300 do 600 złotych lub 600-1200 złotych przy ogrzewaniu przy użyciu prądu. Cena energii elektrycznej dla gospodarstw domowych w drugiej połowie 2024 roku wyniesie 500 złotych za MWh.

Bon energetyczny i mrożenie cen energii. Sejm zdecydował

Bon energetyczny i mrożenie cen energii. Sejm zdecydował

Źródło:
PAP

Sejm przyjął w środę ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Zakłada ona między innymi wypłatę świadczenia "babciowego". Ustawa trafi teraz do Senatu.

Zielone światło dla "babciowego"

Zielone światło dla "babciowego"

Źródło:
PAP

Projekt ustawy zakazującej sprzedaży aromatyzowanych papierosów do podgrzewaczy został w środę skierowany do konsultacji społecznych. Jak wyjaśnia resort zdrowia, dostępne obecnie na rynku "nowatorskie wyroby tytoniowe" wymagają dokładniejszego przebadania. Zmiany mają na celu wdrożenie unijnej dyrektywy.

Ministerstwo Zdrowia szykuje zakaz

Ministerstwo Zdrowia szykuje zakaz

Źródło:
PAP

Sejm uchwalił w środę nowelizację ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Posłowie opowiedzieli się też za poprawkami zgłoszonymi przez kluby KO i Polska 2050-TD. Nowelizacja zakłada między innymi przedłużenie Ukraińcom legalności pobytu.

Pomoc dla obywateli Ukrainy. Jest decyzja Sejmu

Pomoc dla obywateli Ukrainy. Jest decyzja Sejmu

Źródło:
PAP

Rada nadzorcza Alior Banku odwołała prezesa Grzegorza Olszewskiego i pięciu innych członków zarządu. Członek rady nadzorczej Artur Chołody został delegowany do pełnienia czynności wiceprezesa kierującego pracami zarządu przez okres od 15 maja do 14 sierpnia, z zastrzeżeniem możliwości wcześniejszego zakończenia delegacji - podał bank w komunikacie.

Trzęsienie ziemi w dużym banku. Prezes odwołany

Trzęsienie ziemi w dużym banku. Prezes odwołany

Źródło:
PAP

Otwarcie ofert w kolejnym konkursie na zakup przedsiębiorstwa Ursus S.A. w upadłości z siedzibą w Warszawie wyznaczono na 20 czerwca 2024 roku. Cena wywoławcza to 99 milionów złotych, czyli blisko 25 milionów złotych mniej niż przy poprzedniej licytacji.

Upadły polski gigant na sprzedaż. Obniżono cenę wywoławczą

Upadły polski gigant na sprzedaż. Obniżono cenę wywoławczą

Źródło:
PAP

Po kwietniu tego roku deficyt budżetu państwa wyniósł 39,9 miliarda złotych, czyli 21,7 procent planu na cały rok - przekazało w środę Ministerstwo Finansów. To prawie o 16 miliardów złotych więcej w porównaniu do danych z ubiegłego miesiąca.

Prawie 40 miliardów złotych pod kreską

Prawie 40 miliardów złotych pod kreską

Źródło:
PAP

Projekt ustawy wprowadzający program "Aktywny rodzic", czyli tak zwane babciowe, jest obecnie omawiany w polskim parlamencie. Nowe świadczenie będzie mógł pobierać nie tylko rodzic na etacie, ale także prowadzący działalność gospodarczą.

Nawet 1900 złotych miesięcznie na dziecko. "O tym się nie mówi"

Nawet 1900 złotych miesięcznie na dziecko. "O tym się nie mówi"

Źródło:
tvn24.pl

Bioetanol AEG po niemal 80 latach kończy działalność - przekazał biznesowej redakcji tvn24.pl prezes spółki Krzysztof Grabowski. Jak wyjaśnił, przyczyniły się do tego cenowe zawirowania na rynku oraz ogromna kara nałożona przez kontrolowaną przez państwo spółkę.

Producent alkoholu kończy działalność po niemal 80 latach. "Złożyłem wniosek o upadłość"

Producent alkoholu kończy działalność po niemal 80 latach. "Złożyłem wniosek o upadłość"

Źródło:
tvn24.pl

Sejm uchwalił w środę nowelizację ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Posłowie opowiedzieli się też za poprawkami zgłoszonymi przez kluby KO i Polska 2050-TD. Nowelizacja zakłada między innymi przedłużenie Ukraińcom legalności pobytu.

Pomoc dla obywateli Ukrainy. Jest decyzja Sejmu

Pomoc dla obywateli Ukrainy. Jest decyzja Sejmu

Źródło:
PAP

Ilya Sutskever, współzałożyciel i główny naukowiec OpenAI, opuszcza firmę, która stworzyła słynnego chatbota ChatGPT. "Bez niego OpenAI nie byłoby tym, czym jest" - tak Sam Altman, dyrektor generalny OpenAI, napisał o odchodzącym współzałożycielu firmy. Jego miejsce zajmie Polak Jakub Pachocki.

Polak obejmie kluczowe stanowisko w OpenAI. "Jeden z najwybitniejszych umysłów naszego pokolenia"

Polak obejmie kluczowe stanowisko w OpenAI. "Jeden z najwybitniejszych umysłów naszego pokolenia"

Źródło:
Reuters

W piątek wchodzą w życie nowe przepisy w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy. Na ich mocy pracodawca będzie musiał zapewnić monitor lub podstawkę, a także klawiaturę i mysz osobom pracującym na laptopach. Jednocześnie firmy mają wątpliwości co do sposobu wdrożenia przepisów, zwłaszcza gdy chodzi o pracę zdalną.

Ważne zmiany w prawie pracy. Są duże wątpliwości

Ważne zmiany w prawie pracy. Są duże wątpliwości

Źródło:
"Dziennik Gazeta Prawna"

Od 14 czerwca dofinansowania pomp ciepła w programie Czyste Powietrze będą przyznawane tylko na sprzęt z listy Zielonych Urządzeń i Materiałów (ZUM). W spisie przygotowanym przez Instytut Ochrony Środowiska znajdują się produkty uznawane za ekologiczne oraz spełniające określone standardy środowiskowe.

Te pompy ciepła wkrótce stracą dofinansowanie

Te pompy ciepła wkrótce stracą dofinansowanie

Źródło:
PAP

Prokuratura Rejonowa Warszawa-Mokotów wszczęła śledztwo w sprawie niedopełnienia obowiązków i przekroczenia uprawnień przez Przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Macieja Świrskiego - poinformował w środę likwidator-redaktor naczelny Polskiego Radia Paweł Majcher.

Jest śledztwo w sprawie szefa KRRiT. "Chodzi o blisko 70 milionów"

Jest śledztwo w sprawie szefa KRRiT. "Chodzi o blisko 70 milionów"

Źródło:
PAP

Posłowie mają w środę wziąć na tapet bon energetyczny. Na sejmowych korytarzach tymczasem aż iskrzyło i doszło do pełnej napięć rozmowy między Ryszardem Petru z Trzeciej Drogi oraz Waldemarem Budą z Prawa i Sprawiedliwości. Tematem były ceny prądu.

Spięcie w Sejmie. "Nie zrobiliście nic, żeby energia w Polsce była tania"

Spięcie w Sejmie. "Nie zrobiliście nic, żeby energia w Polsce była tania"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Sąd Apelacyjny w Łodzi oddalił apelację od wyroku w sprawie fuzji Orlenu z Lotosem. W sprawie powództwo wnieśli dwaj mniejszościowy akcjonariusze Jan Trzciński i Bogdan Kamola. Domagali się oni uznania nieważności uchwały, dzięki której fuzja dwóch spółek doszła do skutku. Sąd przekonywał, że powodowie nie udowodnili przed sądem, że podjęcie uchwały było niezgodne z prawem.

Sąd oddalił apelację od wyroku w sprawie fuzji Orlenu z Lotosem

Sąd oddalił apelację od wyroku w sprawie fuzji Orlenu z Lotosem

Źródło:
tvn24.pl

Minister finansów Andrzej Domański zapowiedział, że jego resort zajmie się kwestią "ograniczenia potencjalnej nieuczciwej konkurencji" ze strony chińskich gigantów handlu internetowego. Chodzi między innymi o Temu, Shein czy AliExpress. Zdaniem ekspertów platformy robią, co mogą, by pozyskać klientów i nawet tacy odzieżowi giganci jak hiszpańska Zara czy szwedzki H&M nie mają szans z nimi konkurować.

"Te rzeczy są po prostu wściekle tanie". Rząd zapowiada reakcję

"Te rzeczy są po prostu wściekle tanie". Rząd zapowiada reakcję

Źródło:
tvn24.pl

Ustawa w sprawie wakacji kredytowych w 2024 roku weszła w życie w środę. Część banków już opublikowała informacje dotyczące możliwości składania wniosku o zawieszenie raty. Według Ministerstwa Finansów z przepisów może skorzystać ponad pół miliona Polaków.

Skorzystać mogą setki tysięcy osób. Część banków już przyjmuje wnioski

Skorzystać mogą setki tysięcy osób. Część banków już przyjmuje wnioski

Źródło:
tvn24.pl

Pożar przy Marywilskiej 44 strawił dobytek wielu drobnych przedsiębiorców. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przekazał, że w placówkach ZUS na specjalnie oznaczonych stanowiskach obsługi klientów poszkodowani handlowcy mogą uzyskać informację o możliwych formach pomocy. Na stronach centrum handlowego Marywilska 44 podano także, że tylko do piątku sprzedawcy mają czas na wyrejestrowanie urządzenia fiskalnego, które nie jest w użyciu.

Pożar Marywilskiej 44. Sprzedawcy mają czas tylko do piątku

Pożar Marywilskiej 44. Sprzedawcy mają czas tylko do piątku

Źródło:
PAP

Jeszcze parę lat temu mówiono, że maszyny zastąpią pracowników fizycznych, a dzisiaj jest tak, że te aplikacje wypierają lub mogą zastąpić ludzi w biurach - powiedział w programie "Wstajesz i wiesz" na antenie TVN24 Piotr Mieczkowski z Fundacji Digital Poland, doradca w Ministerstwie Cyfryzacji. Zwrócił uwagę, że każda technologia ma swój koszt i "nie ma nic za darmo".

"Jak coś jest za darmo, to najczęściej my jesteśmy produktem"

"Jak coś jest za darmo, to najczęściej my jesteśmy produktem"

Źródło:
TVN24

Komisja Europejska (KE) pokazała wiosenną prognozę gospodarczą dla Polski. Jest ona nieznacznie bardziej optymistyczna od prognozy z lutego. Zgodnie z najnowszymi danymi wzrost PKB Polski w 2024 roku ma wynieść 2,8 procent (zimą szacowano 2,7 procent), a w 2025 roku - 3,4 procent (zimowe prognozy mówiły o 3,2 procent).

Prognoza gospodarcza dla Polski. Ostrożny optymizm Brukseli

Prognoza gospodarcza dla Polski. Ostrożny optymizm Brukseli

Źródło:
PAP