Z kraju

Z kraju

Potężne zatory płatnicze w budowlance. Tysiące niezapłaconych faktur

W trzecim kwartale zatory płatnicze najmniej dotknęły przedsiębiorstwa przemysłowe, najgorszą sytuację pod tym względem miały natomiast firmy budowlane - informuje Krajowy Rejestr Długów (KRD). 61 tys. notowanych w KRD przedsiębiorstw budowlanych ma łącznie prawie 263 tys. niezapłaconych faktur na ponad 2,2 mld zł.

Gazoport będzie powiększony

Rozbudowa systemu regazyfikatorów, powstanie drugiego nabrzeża dla małych i średnich jednostek oraz uruchomienie przeładunku kolejowego to najbliższe plany dotyczące terminala LNG w Świnoujściu - podali przedstawiciele Grupy Kapitałowej Gaz-System, w skład której wchodzi spółka Polskie LNG.

Sejm za mechanizmem tzw. split payment w VAT

Sejm niemal jednogłośnie opowiedział się w czwartek za wprowadzeniem w podatku VAT mechanizmu tzw. split payment, czyli podzielonej płatności. Mechanizm zakłada, że kwota VAT wpływa na specjalne konto, do którego firma ma ograniczony dostęp.

Mieszkanie to nie biuro? Ministerstwo rozwiewa wątpliwości

Wydatki na czynsz czy media ponoszone przez przedsiębiorców, którzy zarejestrowali firmę w mieszkaniu, mogą być zaliczone do kosztów pod warunkiem, że są związane z prowadzoną działalnością gospodarczą - zapewnia Paweł Cybulski, wiceminister finansów i zastępca szefa Krajowej Administracji Skarbowej.

Rząd da nam tańsze wino

Ministerstwo Rozwoju we współpracy z Ministerstwem Finansów pracuje nad projektem rozporządzenia znoszącego system banderolowania win dla małych producentów oraz importerów. Projekt ma być gotowy do końca roku. Jak powiedziała w czwartek wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz, doprowadzi to do spadku cen wina i kosztów jego produkcji.

Cena węgla w górę, wydobycie w dół. Górnictwo liczy zyski

Ponad 1,6 miliardów złotych zysku netto wypracowało w ciągu trzech kwartałów tego roku polskie górnictwo węgla kamiennego. Dzięki wzrostowi cen węgla kopalnie zwiększyły przychody o 22 procent, przy spadku produkcji o około 6 procent, czyli ponad 3 milionów ton - wynika z danych Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP).

Amerykański gigant nie zwalnia tempa. Kolejne centrum logistyczne w Polsce

Zajmująca się sprzedażą wysyłkową firma Amazon otworzyła w środę centrum logistyczne w podszczecińskim Kołbaskowie (województwo zachodniopomorskie). W centrum obecnie pracuje kilkaset osób, docelowo zatrudnionych ma być ponad tysiąc pracowników. Wielka hala magazynowa ma działać 24 godziny przez siedem dni w tygodniu.

Handel w niedziele spadł z obrad Sejmu. Przez sklepy internetowe

Sejm na rozpoczynającym się w środę posiedzeniu nie zajmie się projektem w sprawie ograniczenia handlu w niedziele. Informację, że punkt nie znalazł się w porządku obrad, przekazał wicemarszałek Stanisław Tyszka. - W mojej ocenie wpływ na to mogła mieć opinia ministerstwa spraw zagranicznych - powiedziała w środę rzeczniczka Prawa i Sprawiedliwości Beata Mazurek na konferencji prasowej w Sejmie.

LOT na dużym plusie. Będzie nowy sprzęt i stare "kłopoty" z Lotniskiem Chopina

W przyszłym roku Polskie Linie Lotnicze LOT mają otrzymać sześć nowych Embraerów 195 od brazylijskiego producenta. Każdy z nich może zabrać na pokład 112 pasażerów. Szef spółki twierdzi, że jednym z czynników ograniczających możliwości spółki jest obecna lokalizacja głównego portu w kraju. - Przepustowość Lotniska Chopina nie do końca pozwala nam zrealizować wszystko, co chcielibyśmy - powiedział prezes spółki Rafał Milczarski. Po trzech kwartałach tego roku spółka ma ponad 260 mln zł zysku operacyjnego.

Świadczenia socjalne jednakowe w całej UE? "Polska zbankrutuje"

Nie możemy sobie pozwolić na jednolite świadczenie socjalne w całej UE, chociaż nie wiem, jakbyśmy chcieli. Bo Polska po prostu zbankrutuje - mówił w programie "Bilans" Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. Zdaniem Piotra Ostrowskiego, dyrektora ds. międzynarodowych OPZZ, Polska nie może cały czas osiągać przewagi konkurencyjnej niskimi płacami i niskimi kosztami.