Z kraju

Z kraju

Duże zmiany dla przedsiębiorców. W życie weszła Konstytucja Biznesu

W poniedziałek weszła w życie Konstytucja Biznesu, która ma poprawić relacje biznes-administracja. Pakiet pięciu ustaw przewiduje między innymi, że co nie jest prawem zabronione, jest dozwolone, ulgę na start dla początkujących przedsiębiorców, działalność nierejestrową czy powołanie rzecznika małych i średnich firm.

Polskie megalotnisko bez pieniędzy z Unii Europejskiej. Rząd ma nowy pomysł

Polska będzie starała się o uzyskanie unijnego wsparcia przy budowie części kolejowej i drogowej Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK) - poinformował minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński. Zaznaczył jednocześnie, że obecnie unijne przepisy nie pozwalają na wspieranie budowy lotnisk, z wyjątkiem kwestii dotyczących poprawy bezpieczeństwa.

Prezes LOT: sąd zakazał przeprowadzenia strajku. Związkowcy nie odpuszczają

Sąd Okręgowy w Warszawie przychylił się do wniosku zarządu PLL LOT i zakazał przeprowadzania strajku na podstawie referendum związków zawodowych - poinformował w piątek prezes linii lotniczych Rafał Milczarski. - Strajk odbędzie się - odbijają piłeczkę związkowcy. Ich zdaniem decyzja sądu o zakazie strajku to ograniczanie swobód obywatelskich. Związkowcy proszą o pomoc Rzecznika Praw Obywatelskich.

Nowe zadania dla wiceministra

Premier Mateusz Morawiecki powołał w piątek sekretarza stanu w Ministerstwie Energii Michała Kurtykę na stanowisko pełnomocnika do spraw Prezydencji COP24 – poinformował resort energii. Szczyt klimatyczny COP24 odbędzie się w grudniu 2018 roku w Katowicach.

Związkowcy proszą ministra o ratowanie państwowej spółki. Firma odpowiada

Związkowcy proszą ministra spraw wewnętrznych "o pomoc w ratowaniu" Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych. "Spółka potrzebuje natychmiastowego wsparcia ze strony rządu i powrotu kompetentnych fachowców, jeśli ma realizować ważne państwowe projekty" - napisali w liście. Władze spółki Skarbu Państwa nie zgadzają się zarzutami przedstawionymi przez związkowców i wskazują na szereg podjętych działań.

Jan Szyszko nie będzie przewodniczącym szczytu klimatycznego

Polskim kandydatem na przewodniczącego konferencji klimatycznej ONZ w Katowicach COP24 w grudniu będzie sekretarz stanu w Ministerstwie Energii. Według źródeł Polskiej Agencji Prasowej będzie to Michał Kurtyka. W ubiegłym roku nominowanym do tej funkcji przez kraje Europy Wschodniej był były minister środowiska Jan Szyszko.

W LOT szykują się do strajku generalnego. "Samoloty nie odlecą"

Bardzo możliwe, że w dniach strajku odwołane będą wszystkie loty z Warszawy - powiedziała w piątek Monika Żelazik, przewodnicząca Związku Zawodowego Personelu Pokładowego i Lotniczego w LOT. Zdaniem rzecznika polskiego przewoźnika Adriana Kubickiego akcja strajkowa jest akcją nielegalną. Jak powiedział, przedstawiciele linii lotniczej kontaktują się teraz z pracownikami, czy 1 maja stawią się w pracy. - Dopiero po zebraniu takich informacji będziemy mogli oszacować, w jakim stopniu akcja protestacyjna wpłynie na podróże pasażerów - wyjaśniał.

Jabłka dużo droższe niż przed rokiem

Ceny jabłek na rynku hurtowym w Broniszach z ubiegłorocznych zbiorów są wysokie, wahają się od 2 do 4,5 zł za kilogram. Oznacza to, że są one o 50-150 procent droższe niż rok temu. Sadownicy już czekają na nowe zbiory, które zapowiadają się dobrze.

Oszuści naciągają starszych, UOKiK chce z tym skończyć. "Specjalny rejestr"

Garnki, materace, kołdry, pakiety medyczne czy nawet wycieczki - takie rzeczy oferują na swoich pokazach nieuczciwe firmy. Jak wskazała w programie "Biznes dla Ludzi" w TVN24 BiS Małgorzata Cieloch z UOKiK-u, nie brakuje osób, które zawierają umowy z oszustami. Jej zdaniem potrzebne są zmiany w przepisach. - Proponujemy specjalny rejestr podmiotów gospodarczych, które prowadzą działalność polegającą na sprzedaży bezpośredniej - mówiła. Jak dodała Cieloch, jeżeli ktoś spoza rejestru zawarłby umowę z konsumentem byłaby ona nieważna. - Problemem są firmy, które chcą zarobić natychmiast i w sposób nieuczciwy - mówił Mirosław Luboń, dyrektor Polskiego Stowarzyszenia Sprzedaży Bezpośredniej, dodając, że "chodzi głównie o nieszczęsne pokazy komercyjne".

Koniec z prześwietlaniem kandydatów za ich plecami

Nadchodzą zmiany w procesie rekrutacyjnym. - Chodzi o to żeby ograniczyć swobodę po stronie pracodawców, która dzisiaj funkcjonuje tylko dlatego, że ten obszar nie został w systemie prawnym uregulowany - tłumaczył w programie "Bilans" w TVN24 BiS doktor Maciej Kawecki, koordynator krajowej reformy ochrony danych w Ministerstwie Cyfryzacji. Profesor Monika Gładoch, ekspert Pracodawców RP, zwracała uwagę, że projekt nowych przepisów budzi obawy kadrowych.

Jest specustawa ws. polskiego superlotniska. Trzy potencjalne lokalizacje

Rząd przyjął w czwartek projekt specustawy o Centralnym Porcie Komunikacyjnym. Jak mówił pełnomocnik rządu Mikołaj Wild, w połowie maja mają zakończyć się badania lokalizacyjne, które pokażą, gdzie może powstać lotnisko. - Lokalizacje, które są najbardziej prawdopodobne, będą zlokalizowane również poza gminą Baranów. Mówimy też o gminie Wiskitki i Teresin - poinformował.