Z kraju

Z kraju

Inspektorzy chcą protestować. "Frustracja osiągnęła wysoki poziom"

Frustracja w środowisku inspektorów transportu drogowego osiągnęła wysoki poziom. Przygotowujemy się do protestu - zapowiedział przewodniczący Związku Zawodowego Inspektorów Transportu Drogowego Hubert Jóźwik. Związkowcy chcą między innymi uznania ITD za służbę mundurową. W przyszłym tygodniu komitet protestacyjny inspektorów wystosuje pismo do premiera Mateusza Morawieckiego.

Polacy wyprodukują banknoty dla Gwatemali

Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych podpisała z Banco de Guatemala umowę na produkcję banknotów o nominałach 5 i 10 quetzali - poinformowała w poniedziałek spółka. Wytwórnia rozpocznie produkcję banknotów dla banku centralnego Gwatemali jeszcze w tym roku.

Kradzież pieniędzy przez podmianę kart SIM. Urząd ostrzega

Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej wystąpił do dostawców mobilnych usług telekomunikacyjnych i Związku Banków Polskich, aby podjęli działania przeciw nadużyciom, w wyniku których dochodzi do kradzieży pieniędzy z kont bankowych - poinformował w poniedziałek Urząd Komunikacji Elektronicznej.

"Groteskowe żądania LOT-u". Związkowcy nie zapłacą prawie dwóch milionów złotych

Zarząd Polskich Linii Lotniczych LOT domaga się ponad 1,75 miliona złotych od trzech związków zawodowych działających w spółce. Ma to być rekompensata za straty, jakie przewoźnik poniósł w związku z zapowiedziami strajku, do którego ostatecznie nie doszło. Jak wyjaśnił w rozmowie z TVN24 Adrian Kubicki, rzecznik prasowy spółki, "to roszczenia, które wprost wynikają z utraconej sprzedaży". - Związki zawodowe pomimo zakazu sądowego przekonywały opinię publiczną, że będzie strajk - mówi Kubicki. Piotr Szumlewicz z Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych określił działania zarządu mianem "oburzających". - Związki nie zapłacą tych pieniędzy - zapowiedział.

LOT chce prawie dwóch milionów złotych od związkowców. "Zarząd oszalał"

Ponad 1,75 miliona złotych - takiej kwoty od trzech związków zawodowych działających w PLL LOT domaga się zarząd spółki za zapowiedziany strajk, do którego nie doszło. Jak twierdzi Piotr Szumlewicz, przewodniczący Rady OPZZ województwa mazowieckiego, władze firmy dały związkom 21 dni na doręczenie pieniędzy, w przeciwnym razie przewoźnik skieruje sprawę do sądu. Związkowcy domagają się interwencji premiera Mateusza Morawieckiego i dymisji zarządu.

Siedem tysięcy mostów pod kontrolą

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad kontroluje każdego roku stan ponad siedmiu tysięcy obiektów mostowych na liczącej 19 tysięcy kilometrów sieci dróg krajowych - poinformował w piątek rzecznik GDDKiA Jan Krynicki.

Kontrowersyjne przepisy Prawa wodnego zmienione. "To daje nam szansę"

Polscy producenci urządzeń do pomiaru ścieków mogą odetchnąć z ulgą. Prezydent podpisał nowelizację ustawy Prawo wodne, która w praktyce ponownie otwiera rynek dla rodzimych firm. To rozwiązanie daje nam szansę na działanie w ramach uczciwej konkurencji. Mamy już nowe zamówienia - powiedział Adam Kloska, jeden z producentów takich urządzeń, bohater reportażu "Superwizjera". Kilka miesięcy temu "Superwizjer" TVN24 wyemitował reportaż poświęcony tej sprawie.

Tysiąc złotych kary dla LOT za zwolnienie szefowej związku. "Zarząd mandatu nie przyjął"

Państwowa Inspekcja Pracy nałożyła tysiąc złotych kary na zarząd Polskich Linii Lotniczych LOT w związku ze zwolnieniem z pracy Moniki Żelazik, liderki jednego ze związków zawodowych. Inspekcja uznała, że przewoźnik podejmując decyzję o zwolnieniu kobiety naruszył przepisy. Rzecznik prasowy spółki Adrian Kubicki poinformował, że linia lotnicza złożyła odwołanie od nałożonej kary. - Stoimy na stanowisku, że zwolnienie pani Moniki Żelazik było słuszne - podkreślił w rozmowie z tvn24bis.pl.