Pilotaż e-skierowań rozpocznie się w przyszłym tygodniu i potrwa do połowy 2019 roku – poinformował w środę dziennikarzy wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński. W całym kraju e-skierowania będą obowiązywać od stycznia 2021 roku.
Wiceminister poinformował, że pilotaż rozpocznie się od Warszawy i obejmie medycynę sportową oraz tomografię komputerową. Docelowo zostanie rozszerzony na pozostałe rodzaje skierowań, które będzie można zrealizować w około 200 placówkach. Sukcesywnie dołączą one do programu. Pilotaż będzie też realizowany w Specjalistycznym Centrum Medycznym im. Jana Pawła II w Polanicy-Zdroju.
W całym kraju e-skierowania będą obowiązywać od stycznia 2021 r.
Nowy system
Resort zdrowia wskazuje, że dzięki nowemu systemowi skierowania nie będą musiały być dostarczane osobiście, nie zgubią się, a w Internetowym Koncie Pacjenta będzie możliwość śledzenia historii leczenia.
E-skierowanie będzie wystawiał pracownik medyczny. Następnie zweryfikuje je system informatyczny. Wygeneruje on numer PIN lub kod kreskowy. Pacjent otrzyma e-skierowanie w formie SMS-a lub e-maila. Może także otrzymać wydruk informacyjny.
Pacjent sam wybierze placówkę, w której zrealizuje świadczenie. W wybranym podmiocie leczniczym poda PIN lub kod kreskowy, a placówka prześle te dane do systemu informatycznego, w którym zostaną zweryfikowane. Po pozytywnym rozpatrzeniu pacjent zostanie zapisany na wizytę.
Autor: sta / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock