USA

USA

Nasze cele w polityce zagranicznej są zbieżne, przede wszystkim jeśli chodzi o kwestie bezpieczeństwa - powiedział szef MSZ Jacek Czaputowicz we wtorek po spotkaniu z sekretarzem stanu USA Mikiem Pompeo. Dziękował też za służbę amerykańskich żołnierzy w Polsce. Szef amerykańskiej dyplomacji określił Polskę mianem jednego z najlepszych przyjaciół USA w Europie, wyróżniając w szczególności "wspaniałe" stosunki z Warszawą w dziedzinie obrony i bezpieczeństwa.

Droga powrotna z zakupów okazała się bardziej niebezpieczna niż zwykle. Jedno z przydrożnych drzew nie wytrzymało naporu śniegu i zwaliło się na ulicę, zrywając przewody. Zdarzenie w kalifornijskim mieście Sonora nagrała kamera umieszczona w samochodzie.

Prowadzone w Kongresie USA rozmowy demokratów z republikanami, których celem jest uniknięcie grożącej ponownie w piątek blokady finansowania rządu, są w impasie wskutek sporu wokół zatrzymywania imigrantów - poinformował w niedzielę republikański senator.

W środę podpiszemy umowę z rządem USA w sprawie dostarczenia dywizjonu artylerii rakietowej HIMARS. Za 20 wyrzutni z amunicją zapłacimy 414 milionów dolarów - ogłosił w niedzielę szef MON Mariusz Błaszczak na konferencji zorganizowanej na terenie 1. Warszawskiej Brygady Pancernej w Wesołej. Premier Mateusz Morawiecki dodał, że jego zdaniem Polska jest na dobrej drodze do budowania potencjału militarnego.

Ze smutkiem przyjęłam wiadomość o śmierci Premiera Jana Olszewskiego, obrońcy opozycji w czasach PRL i orędownika wejścia Polski do NATO. Wyrazy współczucia dla jego najbliższych - napisała o zmarłym w piątek byłym premierze ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher.

Demokratyczni kongresmeni zakwestionowali w czwartek zdolność Internal Revenue Service - federalnego urzędu podatkowego - do skutecznego sprawdzania zeznań podatkowych prezydenta Donalda Trumpa. Demokraci dążą do uzyskania tych zeznań i ich opublikowania.