TECHNOLOGICZNE NOWINKI

TECHNOLOGICZNE NOWINKI

Gazeta w 3D. Tylko reklamy wypadły dobrze

Trójwymiarowe wydanie belgijskiego dziennika okazało się sukcesem przynajmniej z jednego powodu. O gazecie zrobiło się głośno na całym świecie. "DH" oceniła też prasa branżowa: trójwymiar wypadł dobrze w reklamach, ale już z oglądaniem innych zdjęć (przez średniej jakości okulary dodane do numeru) sprawia trudności.

Gazeta 3D wyszła ze szpalty

Taką gazetę niewielu miało okazję czytać. Specjalny numer francuskojęzycznego dziennika "La Derniere Heure" ukazał się w Belgii z trójwymiarowymi zdjęciami.

Wolimy patrzeć w stary telewizor

Wiadomo było, że będzie źle - ale okazało się, że jest fatalnie. Z danych przytaczanych przez "Rzeczpospolitą" wynika, że w ubiegłym roku sprzedaż sprzętu elektronicznego w Polsce skurczyła się o niemal 11 proc. - do niecałych 18 mld zł. A są segmenty, w których sprzedaż załamała się nawet o 1/3.

Sony staje się trójwymiarowe

Sony stawia na trójwymiar. Japoński koncern pokazał światu swoją najnowszą linię telewizorów 3D, które na rynku japońskim będą dostępne od 10 czerwca. Eksperci zauważają jednak, że Sony wchodzi na lukratywny trójwymiarowy rynek później niż jego rywale, tacy jak Samsung czy Panasonic.

Komórka Nokii sama się naładuje

Fińska Nokia proponuje ładowanie akumulatorów energią powstającą przy noszeniu urządzenia - telefonu lub innego gadżetu. Technologia nazwana "energy harvesting" jest na razie w sferze koncepcji, ale odpowiedni wniosek o patent już trafił do amerykańskiego urzędu – poinformował magazyn "New Scientist".

Raj dla gadżeciarzy? To w Hanowerze

Połączone światy - to hasło tegorocznych targów informatycznych i telekomunikacyjnych CeBIT, które ruszają w Hanowerze. Ta największa tego typu impreza na świecie - weźmie w niej udział ponad 4 tysiące wystawców z 86 krajów.

Smartfony trafią pod strzechy

Czeka nas rewolucja na rynku telefonów komórkowych - zapowiada firma Deloitte. Według jej prognoz w roku 2012 na całym świecie zostanie sprzedanych pół miliarda smartfonów - czyli kieszonkowych, wielofunkcyjnych urządzeń pozwalających na korzystanie z sieciowych usług.

Na igrzyska kupujemy telewizory

Ostatni rok dla producentów i sprzedawców elektroniki nie należał do najlepszych. Jednak w tym roku liczą na spore odbicie. Spodziewają się, że olimpiada zimowa w Vancouver i mundial w RPA spowodują nawet 15-procentowy wzrost sprzedaży telewizorów - pisze "Rzeczpospolita".

Sony zaczyna zarabiać

Sony po raz pierwszy od pięciu kwartałów może się pochwalić zyskiem operacyjnym. Japoński gigant rynku elektroniki użytkowej miał w IV kwartale ponad 1,5 miliarda dolarów zysku operacyjnego, wobec 200 milionów dolarów straty rok wcześniej.

Mecze w 3D? Już niedługo!

Na razie tylko w Wielkiej Brytanii, ale niedługo na całym świecie będzie można oglądać sport w trzech wymiarach. Telewizja Sky już w tym roku wprowadza usługę, dzięki której - na specjalnym telewizorze i w specjalnych okularach - będzie można oglądać mecze piłki nożnej w technologii 3D.

Apple pokazał swój tablet

Po setkach plotek i kilkunastu wyciekach informacji, nowy gadżet ze znaczkiem Apple ujrzał wreszcie światło dzienne. Zgodnie ze wszystkim przewidywaniami Steve Jobs pokazał zgromadzonym w San Francisco dziennikarzom i blogerom tablet - czyli multimedialny dotykowy sprzęt, który ma zmienić nasze podejście do sieci i rozrywki.

Japoński komputer rozpozna twoją twarz

Tego systemu ponoć nie oszuka żadna zmiana image'u. Japoński koncern Okao Vision opracował oprogramowanie, który pozwala na bezbłędne rozpoznanie rysów twarzy. Jedyny sposób na jego "oszukanie", to... operacja plastyczna.

Apple ma już zapas książek

Apple znalazł potencjalnego partnera do swojego projektu publikacji e-booków - podaje "The Wall Street Journal". Według gazety, dostawcą książek dla Apple może zostać znane wydawnictwo Harper Collins. Eksperci spodziewają się, że 27 stycznia Apple pokaże światu swój najnowszy tablet, który ma też służyć do czytania elektronicznych książek.

Kodak pozywa za 6,292,218

Amerykańskie przedsiębiorstwo Eastman Kodak oskarża koncerny Apple i Research in Motion o naruszenie należących do niej patentów. Firmy te miały wykorzystać bezprawnie w swoich urządzeniach technologię odpowiedzialną za podgląd barwnych zdjęć, którą opisuje patent oznaczony numerem 6,292,218.

Seks-robot: zabawi, porozmawia

Pierwszy na świecie seks-robot, który pojawi się w sklepach za kilka miesięcy, będzie nie tylko czuły na dotyk, ale też będzie potrafił rozmawiać - poinformowali twórcy gumowej lalki.

Rusza budowa europejskiej nawigacji

Wiadomo już, jakie firmy zaczną budować europejski system nawigacji satelitarnej Galileo, który ma ruszyć z początkiem 2014 r. Pierwsze trzy wielkie przetargi wygrały konsorcja z Niemiec, Włoch i Francji, ogłosiła w czwartek Komisja Europejska.

Komórka od Google'a

Google chce stawić czoła firmom Apple i RIM - czyli producentowi urządzenia BlackBerry. Amerykański gigant internetowy zaprezentował telefon komórkowy z systemem operacyjnym Android. Ten nowy gadżet, który pozwoli firmie internetowej wejść na rosnący rynek smartphone'ów, będzie pierwszym sprzedawanym pod jej marką.

Jabłuszko na tablecie

Koncern Apple rzuca rękawicę urządzeniu Kindle firmy Amazon. Tak donosi wiele agencji informacyjnych i mediów - w tym the Wall Street Journal - Apple jeszcze w styczniu pokaże światu swój nowy produkt, czyli tablet, służący między innymi do czytania e-booków.

Wiadomo, kto zbuduje sieć dla 112

W przetargu na budowę ogólnopolskiej sieci teleinformatycznej obsługującej numer alarmowy 112 zwyciężyła oferta spółki ATM SA - poinformowała firma w poniedziałkowym komunikacie. Wartość oferty wynosi 490,2 mln zł.

Superszybka kolej made in China

Oto prawdopodobnie najszybszy pociąg świata. Pędzi z prędkością 350 km na godzinę i zamiast w dziesięć godzin, 1.069 kilometrów pokonuje w trzy. Superszybka kolej jest szybsza od tych "najszybszych" z Niemiec czy Francji nawet o 100 km/h!