Talibowie

Talibowie

Władze w Pakistanie zwolniły z więzienia mułłę Abdula Ghaniego Baradara, byłego zastępcę dowódcy afgańskich talibów mułły Omara - poinformowało pakistańskie ministerstwo spraw wewnętrznych.

Jeden z przywódców pakistańskich talibów napisał list do Malali, 16-letniej Pakistanki, postrzelonej przez talibów w październiku 2012 przed szkołą w dolinie Swat. Dziewczyna stała się celem, bowiem otwarcie domagała się prawa do nauki dla kobiet i krytykowała talibów. Ich przywódca zaapelował teraz, by uczyła się w szkole koranicznej i wróciła do Pakistanu z Wielkiej Brytanii.

Szef dyplomacji Norwegii Espen Barth Eide oświadczył we wtorek, że jego kraj odegrał kluczową rolę w procesie, którego rezultatem jest otwarcie przez afgańskich talibów biura w stolicy Kataru, Dausze. Już w czwartek mają się tam odbyć rozmowy z przedstawicielami USA.

10- i 16-latek zostali ścięci przez oddział talibów za kontakty z wojskiem i policją - twierdzą władze prowincji Kandahar na południu Afganistanu. Talibowie zdecydowanie zaprzeczają oskarżeniom.

Zajmujący drugie miejsce w hierarchii dowódczej pakistańskich talibów Wali-ur-Rahman zginął w środę w ataku amerykańskiego samolotu bezzałogowego w regionie Północny Waziristan przy granicy z Afganistanem - poinformowały pakistańskie władze.

Szef Głównego Zarządu Wywiadowczego (GRU) Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Rosji Igor Siergun w czwartek w jednym z nielicznych wystąpień publicznych ostrzegł, że w miarę wycofywania sił międzynarodowej koalicji z Afganistanu, rosnąć będą wpływy talibów w tym kraju.

Amerykański samolot Boeing 747 w wersji transportowej rozbił się tuż po starcie z lotniska w Afganistanie. Zginęła cała załoga. Talibowie twierdzą, że to skutek ich działań, jednak NATO twierdzi, że był to nieszczęśliwy wypadek.

Co najmniej dziewięć osób zginęło, a 14 zostało rannych w sobotę w zamachu samobójczym w stolicy Afganistanu. Doszło do niego w czasie wizyty w Kabulu nowego szefa Pentagonu Chucka Hagla. Talibowie oświadczyli, iż atak był "przesłaniem" dla Hagla o ich zdolności do działania.

Książę Harry kończy służbę w Afganistanie i jak to on - choć teraz bezwiednie - szokuje. Kolorowa prasa - co ciekawe nie tylko brytyjska - krzyczy z nagłówków "Książę Harry zabijał". I rzeczywiście tak powiedział on sam w wywiadzie udzielonym jeszcze w afgańskiej bazie wojskowej. Zabijał, bo służył w wojsku i brał udział w akcjach przeciw talibom.

Książę Harry, który w telewizyjnym wywiadzie przyznał się do zabijania talibów w Afganistanie, porównał oddawanie strzałów z helikoptera z grą na Playstation. - Książę musi mieć jakiś problem umysłowy - ocenił te słowa rzecznik talibów, Zabiullah Mudżahid.

W Afganistanie wciąż dochodzi do torturowania więźniów - wynika z opublikowanego w niedzielę raportu ONZ. Podobnie jak przed rokiem, po publikacji poprzedniego raportu, władze w Kabulu obiecały, że zbadają te doniesienia.

Kilka miesięcy przerwy i znowu trzeba wracać do piekła zwanego wojną. Komandosi z Lublińca niebawem wracają do Afganistanu. Tam uczestniczyć będą w wielu trudnych i ważnych akcjach, bo są cenieni przez naszych wojskowych partnerów w NATO. Reporter "Polski i Świata" Piotr Świerczek namówił ich na opowieści wojenne z poprzedniego wyjazdu. Od niektórych - włos na głowie się jeży.

Afgańscy antyterroryści oraz polscy komandosi schwytali Mullę Saeeda Rahmana - informuje Ministerstwo Obrony Narodowej. Operację komandosów zabezpieczali żołnierze ze Zgrupowania Bojowego Polskiego Kontyngentu Wojskowego.

- Możemy przyspieszyć w tym roku przekazywanie Afgańczykom zadań ochrony bezpieczeństwa ich kraju i wycofywanie z Afganistanu wojsk USA - powiedział w piątek prezydent Barack Obama po spotkaniu z afgańskim prezydentem Hamidem Karzajem.