Arabia Saudyjska

Arabia Saudyjska

Młody obywatel Arabii Saudyjskiej stracił ostatnią szansę na uniknięcie okrutnej egzekucji. Sąd oddalił apelację Ali Mohammeda al-Nimra, który został skazany na śmierć przez ukrzyżowanie, które w królestwie Saudów polega na ścięciu, a następnie przywiązaniu zwłok do krzyża, aby tak zgniły. Zbrodnią Nimra było to, że w wieku 17 lat wziął udział w protestach przeciw monarchii.

W Arabii Saudyjskiej król Salman odwiedził w sobotę miejsce katastrofy w Wielkim Meczecie w Mekce, gdzie w wyniku przewrócenia się dźwigu budowlanego zginęło 107 osób. Król zapowiedział zbadanie przyczyn wypadku i podanie wyników do wiadomości publicznej.

Od początku konfliktu w Syrii Arabia Saudyjska przyjęła ok. 2,5 mln obywateli tego kraju - podały państwowe media. To pierwsza reakcja na pojawiające się ostatnio głosy, że bogate monarchie znad Zatoki Perskiej są obojętne wobec fali uchodźców z Syrii.

Do zorganizowania zamachu na szyicki meczet w Arabii Saudyjskiej przyznała się organizacja, która podała się za filię Państwa Islamskiego w Arabii Saudyjskiej. W czwartek, w wyniku eksplozji w meczecie w miejscowości Abha w prowincji Asir, zginęło 15 osób, w tym agenci służb bezpieczeństwa i pracownicy saudyjskiego resortu spraw wewnętrznych.

Król Arabii Saudyjskiej Salman opuścił w niedzielę południe Francji i udał się do Maroka, przerywając tym samym swój trzytygodniowy urlop na francuskiej riwierze. Nie wiadomo, czy jest to zaplanowany wyjazd, czy odpowiedź na sprzeciw ponad 150 tys. mieszkańców, których oburzyły specjalne przywileje arabskiego władcy.

Porozumienie z Iranem w sprawie jego programu nuklearnego zostało uznane przez większość państw za wielki sukces i krok ku zwiększeniu bezpieczeństwa w regionie. Warto jednak zadać przewrotne pytanie, czy rzeczywiście Iran stanowił tak duże zagrożenie i, czy jego regionalny rywal - Arabia Saudyjska - jest lepszym sojusznikiem dla państw Zachodu?

Osiągnięcie porozumienia w sprawie programu atomowego Iranu początkowo spotkało się z ostrą krytyką państw arabskich, ale z czasem widać, że żywione przez nie obawy są świetną okazją do zarobku przez Amerykanów. Departament Stanu poinformował, że Arabia Saudyjska chce dokonać wielkiego zakupu antyrakiet Patriot PAC-3. Negocjowana umowa ma wartość ponad pięciu miliardów dolarów.

Wypoczywająca na Lazurowym Wybrzeżu saudyjska rodzina królewska, w tym sam król, wywołuje aferę za aferą. Najpierw na jej potrzeby zamknięto publiczną plażę, co wywołało złość przywiązanych do idei równości Francuzów, a teraz Saudowie zrazili do siebie jeszcze policję. Zażądali bowiem, aby do ich rezydencji nie zbliżały się pilnujące jej policjantki.

Brytyjski rząd zgodził się ustąpić Arabii Saudyjskiej w kolejce po bomby Paveway IV. Zamiast trafiać z linii produkcyjnej do arsenałów RAF, będą od razu lecieć do Arabii Saudyjskiej, która najpewniej z miejsca wykorzysta je do nalotów w Iraku, Jemenie lub Syrii. Brytyjczycy mają w tym swój interes, bo Arabia Saudyjska jest dobrym klientem ich firm zbrojeniowych.