Albania

Albania

"Historyczny błąd". Szefowa unijnej dyplomacji po zakończonym szczycie

Federica Mogherini skrytykowała nierozpoczęcie przez Unię Europejską rozmów akcesyjnych z Albanią i Macedonią Północną. To "historyczny błąd" - oceniła w niedzielę szefowa unijnej dyplomacji. Wcześniej identycznego sformułowania użył macedoński premier Zoran Zaew, komentując brak porozumienia przywódców w tej sprawie.

"Historyczny błąd". Tusk, Juncker i Morawiecki jednym głosem o decyzji unijnego szczytu

Krótkowzroczne zamykanie drzwi przed tymi niewielkimi państwami, ale jakże ważnymi ze strategicznego punktu widzenia, jest błędem - ocenił w piątek w Brukseli uczestniczący w unijnym szczycie premier Mateusz Morawiecki. Odniósł się do faktu, że wobec braku jednomyślności unijnych przywódców nie powiódł się plan otwarcia rozmów akcesyjnych z Macedonią Północną i Albanią. Taką samą opinię wyrazili: szef Rady Europejskiej Donald Tusk i przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker.

Macron nieprzekonany. Brak zgody na otwarcie negocjacji akcesyjnych

Mimo kilku godzin rozmów na szczycie w Brukseli, przywódcom krajów Unii Europejskiej nie udało się przekonać prezydenta Francji Emmanuela Macrona do zgody na otwarcie negocjacji akcesyjnych dla Albanii i Macedonii Północnej. Według nieoficjalnych informacji Francja była jedynym krajem, który blokował decyzje o otwarciu rozmów akcesyjnych.

Francja chce zatrzasnąć Bałkanom drzwi do Unii

Sprzeciw Francji spowodował, że unijnym ministrom ds. europejskich we wtorek nie udało się wypracować porozumienia w sprawie otwarcia negocjacji akcesyjnych dla Albanii i Macedonii Północnej. Sprawa ma być omawiana na czwartkowo-piątkowym szczycie Unii Europejskiej.

"Jesteśmy zwolennikami otwartych drzwi do Unii"

O swoim poparciu dla poszerzenia Unii Europejskiej o kraje Bałkanów Zachodnich zapewnili w czwartek prezydenci krajów Grupy Wyszehradzkiej. Prezydent Andrzej Duda wyraził nadzieję, że w październiku zostaną określone kryteria akcesji do Unii Europejskiej dla Macedonii Północnej i Albanii.

Szef serbskiej dyplomacji straszy połączeniem Albanii i Kosowa

Szef dyplomacji Serbii Ivica Daczić potępił w poniedziałek Kosowo i Albanię, które zbojkotowały regionalną konferencję w Sarajewie. Daczić zarzucił Prisztinie i Tiranie, że koordynują swą politykę zagraniczną, by ostatecznie stworzyć wspólne państwo.

"Początek i sygnał naszego zaangażowania finansowego na Bałkanach Zachodnich"

Społeczeństwa krajów Bałkanów Zachodnich "są przychylne integracji europejskiej i to poparcie musimy wykorzystać" - powiedział w czwartek szef MSZ Jacek Czaputowicz. Jak przekazał, Polska zobowiązała się do wpłaty pół miliona euro na fundusz inwestycyjny Bałkanów Zachodnich. To pierwsza część wpłaty środków, które zostaną przeznaczone przede wszystkim na projekty infrastrukturalne i gospodarcze w regionie.

Nowa faza konfliktu w Albanii

Konflikt polityczny w Albanii wszedł w nową fazę. W czwartek prezydent Ilir Meta ogłosił nowy termin wyborów lokalnych: 13 października. Tymczasem premier Edi Rama i socjaliści wyznaczyli je na najbliższą niedzielę, zgodnie z pierwotnym terminem.

Meta "utracił prawo do zachowania urzędu prezydenta"

Parlament Albanii przyjął rezolucję, w której skrytykowano prezydenta Ilira Metę za decyzję o odwołaniu wyborów samorządowych. Uznano, że krok ten był niezgodny z konstytucją. W dokumencie określono działanie szefa państwa jako "całkowicie niewłaściwe, wykraczające poza konstytucyjne i prawne kompetencje prezydenta".