Ministerstwo Edukacji i Nauki

Ministerstwo Edukacji i Nauki

Nowe wytyczne i zdalne nauczanie, które jest rzeczywistością w wielu domach - Ministerstwo Edukacji i Nauki nie chce wysyłać na zdalne lekcje uczniów, którzy nie są kierowani na kwarantannę związaną z COVID-19. To plus dla zaszczepionych, bo mogą brać udział w zajęciach stacjonarnych. Adrianna Otręba.

Poznań ma na zdalnej edukacji klasy w ponad połowie szkół. Warszawa za cenę związanych z tym zastępstw mogłaby już wybudować przedszkole. - Najgorsza jest niepewność. Nie wiadomo, co jutro będzie w szkole i czy w ogóle szkoła będzie - mówią ci, którzy z lękiem codziennie otwierają e-dzienniki. W piątek na zdalnym nauczaniu było już ponad 320 tysięcy dzieci.

Zebrano ponad 250 tysięcy podpisów pod obywatelskim projektem, który zakłada powiązanie zarobków nauczycieli z przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce. Projekt wraz z podpisami w czwartek w Sejmie złożył Związek Nauczycielstwa Polskiego. W poniedziałek swoje spotkanie w Pałacu Prezydenckim miała Solidarność. Spotkanie ze wszystkimi związkami odbędzie się dopiero 7 grudnia. Adrianna Otręba.

W swoich karierach szczegółowo badali między innymi historię Kościoła czy ruchów oazowych. Nauczycieli nie martwi jednak to, że co eksperci Czarnka mają do powiedzenia o historii, ale to, co mówią o współczesnej Polsce i świecie. Atakują opozycję, społeczność LGBT czy Unię Europejską. Czy tego będą chcieli nauczyć młodzież?

Pojawiają się kolejne szczegóły w sprawie nowego przedmiotu Historia i Teraźniejszość. Przedmiot będzie obowiązywał od września, a podstawa programowa właśnie powstaje. Znika WOS, a pojawi się historia najnowsza od zakończenia wojny do 2015 roku. Młodym Polakom brakuje elementarnej wiedzy o historii najnowszej - mówią szefowie resortu edukacji, a dziennikarze pytają, czy to będzie obiektywna nauka. Adrianna Otręba.

Dyrektorzy godzinami wpisują do systemu dane uczniów i uczennic, którzy mieli kontakt z kimś zakażonym koronawirusem. Oficjalnie nie mogą nawet zapytać, kto jest zaszczepiony. A na zdalne lekcje wysyłają wszystkich - również tych, którzy zrobiliby wiele, by móc normalnie chodzić do szkoły. - Ten system nie jest sprawiedliwy - komentują zaszczepieni uczniowie, rodzice i nauczyciele.

Od września 2022 roku będzie nowy przedmiot: Historia i teraźniejszość - w skrócie Hit. Minister Przemysław Czarnek mówi, że niezbędna jest nauka historii prowadzona w nowoczesny sposób. Trudno się z nim nie zgodzić, warto tylko zapytać, kto opracowuje nowy przedmiot. Przyjrzała się temu Adrianna Otręba.

Mimo srogich zapowiedzi polityków prawicy, że matura 2023 musi być trudniejsza, zaczęły się już prace nad okrojeniem stawianych przed maturzystami wymagań. Ministerstwo Edukacji i Nauki zmieniło zdanie z powodu przedłużającej się pandemii. Nie bez znaczenia jest też fakt, że 2023 jest rokiem wyborczym.