Ministerstwo Edukacji i Nauki

Ministerstwo Edukacji i Nauki

Kiedy w końcu w szkołach będzie normalnie? - pytają rodzice. Niestety - dla nich i ich nastoletnich dzieci nie mamy dobrych wieści. Od września w szkołach ponadpodstawowych będzie wyjątkowo ciasno. We Wrocławiu licea będą "pożyczać" sale lekcyjne w podstawówkach, w Krakowie nowy ogólniak powstanie w budynku przedszkola. Samorządy kupują ławki i krzesła, by posadzić niemal dwa miliony licealistów w dosłownie każdym zakamarku szkół.

Nowa formuła spędzała wielu sen z powiek. Nad informatorami do niej zdarzało się płakać nie tylko uczniom, ale nawet ich nauczycielom. A jednak z przeprowadzonej przez CKE diagnozy wynika, że dla większości licealistów egzamin dojrzałości nie będzie tak trudny, jak się jeszcze niedawno zapowiadało. Ale to nie do matematyki, bardziej niż dotychczas, powinni przyłożyć się przyszli maturzyści. 

Od września w podstawówkach, liceach oraz technikach uczniowie będą mogli uczyć się łaciny jako drugiego języka obcego. Raczej głównie w teorii. Bo do tej pory w polskich szkołach pracowało 168 łacinników, a Ministerstwo Edukacji nie podjęło żadnych działań, by tych nauczycieli przybyło. Dla filozofii, o której minister Przemysław Czarnek mówi równie chętnie, na razie nie zrobił nic.