Najnowsze

Najnowsze

Jak segregować, żeby płacić mniej? Wyjaśniamy

Stawka za śmieci niesegregowane może być od dwóch do czerech razy wyższa niż za segregowane. Takie przepisy wprowadza znowelizowana tak zwana ustawa śmieciowa. Jak się ustrzec przez wyższymi opłatami? Przypominamy.

Komisja do spraw VAT przyjęła raport końcowy. Opozycja: stworzony na polityczne zamówienie

Postawienie przed Trybunałem Stanu byłych premierów Donalda Tuska i Ewy Kopacz oraz byłych ministrów finansów Jacka Rostowskiego i Mateusza Szczurka - to główny postulat płynący z przyjętego w piątek raportu sejmowej komisji śledczej do spraw VAT. Zdaniem przewodniczącego Marcina Horały prace komisji zakończyły się "dużym sukcesem". Z kolei opozycja oceniła raport jako stworzony na "zamówienie polityczne".

Auta "bez kluczyków" na celowniku złodziei. Policja: wystarczy im kilka sekund

Kod kluczyka złodzieje mogą zeskanować nawet z odległości kilku metrów, a ukraść auto w kilka sekund - ostrzega zielonogórska policja, która otrzymała w minionych tygodniach kilka zgłoszeń o usiłowaniu kradzieży tak zwanych bezkluczykowych samochodów. Funkcjonariusze apelują o zachowanie ostrożności i odpowiednie zabezpieczenie kluczyków.

Szwed: mamy problem z długotrwale bezrobotnymi

Są regiony w kraju, w których bezrobocie jest śladowe, choć mamy też tereny, gdzie bezrobocie jest dwucyfrowe - zauważył wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed, który był gościem TVN24 BiS podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy. Obecną sytuację na rynku pracy ocenił jako "dobrą", biorąc pod uwagę najniższą od 1990 roku stopę bezrobocia (5,2 proc. w sierpniu), choć - jak dodał - "mamy problem z osobami długotrwale bezrobotnymi, czyli z tymi, które są na bezrobociu powyżej 12 miesięcy".

Wiceminister cyfryzacji: trzeba zadbać o bezpieczeństwo sieci 5G

W momencie, kiedy wszyscy na całym świecie zaczęli sobie uświadamiać, że sieć telekomunikacyjna to już nie tylko filar rozwoju gospodarki, ale też stanowi o naszym bezpieczeństwie, tak samo jak dostęp do sieci energetycznej, tak wszyscy zaczęli się zastanawiać, jak ją zabezpieczyć. Jednym z wyrazów tych rozważań i tego zainteresowania w tym obszarze jest właśnie podpisana w poniedziałek deklaracja - mówiła wiceminister cyfryzacji Wanda Buk, która była gościem TVN24 BiS podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy. Na początku tygodnia premier Mateusz Morawiecki i wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Mike Pence podpisali "Wspólną Deklarację USA i Polski na temat 5G". Podkreślono w niej, że bezpieczna technologia mobilna piątej generacji będzie miała fundamentalne znaczenie dla narodowego bezpieczeństwa.

Minister: chciałbym, żeby pieniędzy znalazło się więcej

Chciałbym, żeby w niedalekiej przyszłości, w przyszłym roku, minister finansów miał olbrzymi problem, w związku z tym, że zabraknie pieniędzy w funduszu autobusowym. Chciałbym też, żeby tych pieniędzy znalazło się więcej - mówił minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, który był gościem TVN24 BiS podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy. Jak ocenił, program dofinansowania połączeń komunikacyjnych cieszy się dużym zainteresowaniem samorządów.

Rząd za zmianami dla kierowców. Jest zielone światło

Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, wprowadzający przepisy dotyczące tworzenia drogowych korytarzy życia oraz jazdy na suwak - poinformowało w czwartek Ministerstwo Infrastruktury. Projekt trafi teraz pod obrady Sejmu.

Wiceminister: Centralny Port Komunikacyjny to rewolucja w podróżowaniu

Praktycznie każdy tydzień przynosi nowe wydarzenia związane z Centralnym Portem Komunikacyjnym - powiedział w TVN24 BiS Mikołaj Wild, pełnomocnik rządu do spraw CPK. Jak wskazał, w zeszłym tygodniu spółka opublikowała 300-stronicowe opracowanie, zawierające wymagania, które powinien spełniać port. - Ten dokument jest teraz poddany konsultacjom - poinformował wiceminister, który był gościem w TVN24 BiS podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy. Wild podkreślił, że Centralny Port Komunikacyjny przyniesie "rewolucję w podróżowaniu".

Luka w VAT w Unii Europejskiej. Polska wśród prymusów

Ponad 137 miliardów euro - tyle wyniosła luka w podatku VAT w Unii Europejskiej w 2017 roku. Z danych opublikowanych przez Komisję Europejską wynika, że w porównaniu do 2016 roku zmniejszyła się ona o 8 miliardów euro. Jak dodano, wśród krajów, które radziły sobie najlepiej w UE w walce z luką, znalazły się Malta, Polska i Cypr.

Oto najpopularniejsze nazwiska w Polsce

Jakie nazwisko jest w Polsce najpopularniejsze? Ile osób nosi takie samo nazwisko jak twoje? To pytania, na które odpowiedzi znajdziemy w rządowym portalu dane.gov.pl.

Największe firmy Europy Środkowo-Wschodniej. Polski gigant na czele

Pięć firm z Polski znalazło się w pierwszej dziesiątce rankingu największych firm Europy Środkowo-Wschodniej przygotowanego przez firmę Coface wspólnie z "Rzeczpospolitą". Pozycję lidera utrzymał Polski Koncern Naftowy Orlen, tuż za podium znalazła się zaś spółka Jeronimo Martins Polska.

Polacy zarejestrowali tysiące samochodów. Nowy ulubiony model

Ponad 54 tysiące nowych samochodów osobowych i dostawczych do 3,5 tony zarejestrowano w sierpniu. Oznacza to spadek o 12,4 procent w ujęciu rocznym - wynika z najnowszego raportu Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego. Mimo głębokiego spadku to drugi po sierpniu ubiegłego roku najwyższy rezultat w historii dla analogicznego miesiąca.

Czy polskie firmy transportowe stracą na brexicie? Ekspert wyjaśnia

Czy firmy transportowe z Polski stracą na brexicie? Czy będzie problem z europaletami? Na te pytania w TVN24 BiS odpowiadał Maciej Wroński, prezes Związku Pracodawców Transport i Logistyka Polska. Jak wyjaśniał, za sprawą stawek celnych, wydłużenia czasu dostawy i konieczności budowy magazynów pośrednich eksport do Wielkiej Brytanii może być mniej opłacalny. - Nawet nie patrząc wyłącznie na kwestie czysto transportowe, to z punktu widzenia gospodarczego, producentów w Polsce i przewoźników, to może być katastrofa - mówił ekspert.